“Su-57 pre iných.” Prečo Rusko vyvíja novú stíhačku?

❚❚

Moskva 30. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

 

Ľahká, manévrovateľná a lacnejšia. Spoločnosť Suchoj začala vývoj jednomotorovej taktickej stíhačky piatej generácie. Podobných lietadiel majú dnes v zahraničí dosť. V Rusku sú však zvyknutí na výkonnejšie stroje s dvoma pohonmi. Sputnik rozoberá plusy a mínusy oboch

Su-57
Na snímke Su-57

Plány do budúcnosti

Je jasné, že v konštrukcii budú uplatnené technické riešenia, ktoré boli otestované na stíhačkách piatej generácie Su57. Ide o náter pohlcujúci rádiové vlny, palubné rádioelektronické zariadenie a zbrojný systém.

.

Od staršieho modelu prevezmú tiež najnovší motor, takzvaný výrobok 30. Avšak skúšobný experimentálny stroj má byť dočasne vybavený motorom Al31FN tretej a štvrtej série, ktorý už bol vyskúšaný na cudzích stíhačkách.

Plánujú, že vzletová hmotnosť stíhačky neprekročí 18 ton. Pre porovnanie uvedieme, že Su57 má hmotnosť vyše 25 ton. Ukazovateľ pomeru hmotnosti a ťahu sa rovnať jednotke. Pritom má byť, rovnako ako u predchodcu, znížená rádiolokačná viditeľnosť.

.

Maximálna rýchlosť supermanévrovateľného stroja prekročí dve zvukové. Vektor ťahu meniaci smer prúdu zaistiť kratší vzlet. Pod trupom má byť, rovnako ako u iných podobných strojov, umiestnené vstupné hrdlo (lapač vzduchu) s niekoľkými režimami.

Podľa vojenského experta Alexeja Leonkova sú dnes jednomotorové stíhačky celosvetovým trendom, príslušné skúsenosti majú aj v Rusku. Konštruktéri veľmi pokročili s pohonmi. Spoločnosť Klimov má napríklad prúdový motor RD33. Jeho modifikáciu RD93 inštalovali Číňania na stíhací bombardér Chengdu FC Xiaolong. Iný variant, SMR95, bola adaptovaný v JAR na stíhačky Super Mirage F1 a Super Cheetah D2.

Existuje variant RD33 s vektorom ťahu meniacim smer prúdu. Tento systém otestovali v nultých rokoch na skúšobnom MiG29OBT. Navyše ruskí inžinieri a technológovia ako prví na svete vyvinuli trysku so zmenou vektora ťahu pod všetkými uhlami. Zatiaľ to nedokázala zopakovať žiadna krajina.

 

Prednosti a chyby

Veľkou prednosťou jednomotorovej schémy je cena. Tieto lietadlá sú oveľa lacnejšie ako ťažké stíhačky.

.

“Viac ako polovicu ceny bojového lietadla tvorí pohonná jednotka a palivový systém, vysvetlil Leonkov a dodal: Mnohé krajiny chcú mať v leteckej výzbroji lacnú techniku, preto sú jednomotorové stíhačky najvhodnejším variantom. Nie všetci si totiž môžu dovoliť nielen F35 za sto miliónov dolárov, ale dokonca ani niečo jednoduchšie za 50.

Čo sa týka bojových kvalít, jednomotorové stroje podľa palubného zariadenia, rádiolokačných systémov a manévrovania nezaostávajú za tými ťažkými. Rozdiel v bojovej sile kvôli menšej hmotnosti neprekročí 20%.

Iná otázka je životnosť. Lietadlá s dvoma motormi majú predsa možnosť doletu na letisko dokonca v prípade zlyhania jedného motora.

Američania sa neboja lietať s F35, pretože sú si istí, že jeneviditeľný, pripomenul expert. Hrozba pre F35 existuje iba v krajinách, ktoré majú systémy PVO schopné ho rozoznať. To je ale len niekoľko krajín, systém S400 vlastní Rusko a krajiny, ktorým sme tieto protivzdušné systémy dodali, čiže Čína, India a Turecko. Inde sa blesky nemajú čoho obávať,” uvádza.

Zaslúžilý ruský vojenský letec Vladimir Popov je tiež presvedčený, že voľba jednomotorovej schémy hlavne ekonomické dôvody.

.

V intenzívnych bojových akciách, kedy existuje silný systém PVO a nepriateľské letectvo, vykoná stíhačka päť, maximálne desať bojových vzletov. Potom buď potrebuje opravy kvôli zásahu, alebo je zostrelená. Strata drahých ťažkých lietadiel výjde príliš draho,povedal generál.

Každá vážna vojenská mocnosť potrebuje, podľa jeho názoru, technológie na výrobu lacnejších jednomotorových letúnov, aby v prípade hrozby zvonku mohla rýchlo začať ich hromadnú výrobu.

 

Sovietske skúsenosti

Stroj s jedným motorom je na svete dosť populárny, to americké F16 a F35, švédsky JAS 39 Gripen, čínsky J10. Avšak najvýraznejším príkladom a vzorom účinného uplatnenia podobných strojov je sovietsky MiG21, najmasovejšia a jedna z najviac bojujúcich nadzvukových stíhačiek, ktorá sa zúčastnila prakticky všetkých veľkých vojnových konfliktov druhej polovice minulého storočia.

MiG-21
Na snímke MiG-21

Stíhačka bola vyvinutá koncom päťdesiatych rokov. Vojenské letectvo potrebovalo vtedy ľahké a rýchle lietadlo, schopné zachytiť bombardéry a čeliť nepriateľským stíhačkám. Osemtonový MiG bol určený pre bojové akcie nad frontovou líniou na malej vzdialenosti od svojho letiska. Vo výzbroji mala riadené a neriadené rakety na štyroch závesoch a delo kalibru 23 milimetrov.

Bojový krst mal MiG21 vo Vietname. Tu bol jeho hlavným nepriateľom americký F4 Phantom. Silnejšia a ťažšia dvojmotorová dvadsaťtonová stíhačka predčila sovietsky stroj v dolete a zbrani. Avšak USA stratili za roky vojny v bojoch so strojmi MiG21 viac ako stovku Phantomov. MiGy vyhrali vďaka rýchlosti a manévrovaniu vo vzduchu. Podľa sovietskych dát predstavovali straty MiG vo Vietname asi 60 strojov.

V roku 1967 bojovali MiGy s Phantomami v Šesťdňovej vojne medzi arabskou koalíciou a Izraelom. Egyptskí letci dokázali zlikvidovať len asi desať nepriateľských lietadiel, stratili pritom 19 strojov, Izrael mal úplnú prevahu vo vzduchu, prakticky celý park egyptského letectva bol rozdrvený na zemi, mali len niekoľko bojaschopných letiek. Tiež výcvik arabských pilotov nebol na úrovni.

Potom bojovali MiGy21 v Afganistane, Líbyi, Juhoslávii, Angole, na hranici Indie s Pakistanom. Celkovo bolo vyrobených vyše 11 tisíc strojov MiG21 a jeho zahraničných kópií. Túto stíhačku malo vo výzbroji viac ako 50 štátov.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:41

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok povedal, že vyjednávači dosiahli “dobrý pokrok” na ceste k dohode, ktorá by priniesla prímerie v izraelskej ofenzíve v Libanone. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Blinken tvrdí, že USA tvrdo pracujú na uzavretí dohody, ktorá by zahŕňala stiahnutie libanonského hnutia Hizballáh z pohraničnej oblasti s Izraelom.

07:51

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier požiadal vo štvrtok počas návštevy dediny Kantanos na gréckom ostrove Kréta o “odpustenie” za zločiny vykonané Treťou ríšou v Grécku. Dedinu kedysi zrovnali so zemou nacisti, píše TASR podľa agentúry AFP.

“V mene Nemecka by som dnes chcel požiadať o odpustenie,” povedal Steinmeier po grécky počas emotívneho prejavu v dedine Kantanos, ktorú sám označil za “miesto nemeckej hanby”.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pricestoval na návštevu Grécka
Na snímke grécky premiér Kyriakos Mitsotakis (vľavo) si podáva ruku s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom pred ich stretnutím v Aténach
07:48

Izraelské buldozéry poškodili sídlo Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) v tábore Núr Šams na Západnom brehu Jordánu, uviedol vo štvrtok šéf UNRWA Philippe Lazzarini. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Izraelská armáda však vo vyhlásení poprela akúkoľvek zodpovednosť za poškodenie spomenutej budovy. “Tvrdenie, že kancelárie UNRWA v Núr Šams poškodili vojaci izraelských obranných síl, je nepravdivé,” uviedla.

07:47

Údajné sexuálne zneužitie zo strany medzičasom už zosnulého majiteľa londýnskeho obchodného domu Harrods Mohameda Al-Fayeda nahlásilo za posledných šesť týždňov viac než 400 žien a svedkov. S odvolaním sa na britských právnikov o tom vo štvrtok informovala agentúra AFP.

Obvinenia zo sexuálneho zneužívania voči Al-Fayedovi sa objavili už počas jeho života, ale neboli také detailné ani závažné.

07:44

Republikánsky prezidentský kandidát a exprezident USA Donald Trump zažaloval vo štvrtok televíznu sieť CBS za rozhovor s jeho demokratickou rivalkou Kamalou Harrisovou. Interview odvysielané začiatkom októbra v spravodajskom programe 60 minutes bolo podľa podanej žaloby “zavádzajúce”, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Trump: Medzi imigrantmi v USA je "veľa zlých génov"
Na snímke republikánsky prezidentský kandidát a bývalý americký prezident Donald Trump
07:36

Predseda Európskej rady Charles Michel vo štvrtok varoval pred bojkotovaním nadchádzajúcich stretnutí európskych rád počas maďarského predsedníctva EÚ a označil to za “zlý nápad”. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Bojkotovanie stretnutia v Budapešti je veľmi zlý nápad”, povedal Michel počas návštevy v Ženeve. “Viem, že niektorí majú veľkú chuť bojkotovať, pretože vo viacerých hlavných mestách sú podráždení výrokmi alebo cestami maďarského premiéra (Viktora Orbána), a ja sa snažím presvedčiť svojich priateľov, ktorí hlboko veria v európsku jednotu a európsku integráciu, aby sa nedali zlákať falošnou dobrou myšlienkou,” dodal predseda EK.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke sa turisti pozerajú počas východu slnka na neaktívnu sopku Agua neďaleko mesta Antigua v Guatemale

Autor: TASR/AP-Matias Delacroix

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Emma Maťašovská

René Pavlík

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali