Bratislava 2. júla 2024 (HSP/ The Guardian / Foto:Pixabay)
Štúdia, do ktorej sa zapojilo takmer 400 000 zdravých dospelých ľudí, nezistila žiadne zdravotné výhody každodenného užívania multivitamínov, píše The Guardian. Z rozsiahlej štúdie vyplýva, že každodenné užívanie multivitamínov nepomáha ľuďom žiť dlhšie a v skutočnosti môže dokonca zvyšovať riziko predčasnej smrti
Výskumníci v USA analyzovali zdravotné záznamy takmer 400 000 dospelých osôb, ktoré nemali žiadne závažné dlhodobé ochorenia. Cieľom štúdie bolo zistiť, či každodenné užívanie multivitamínov znižuje riziko úmrtia v nasledujúcich dvoch desaťročiach.
Štúdia však priniesla prekvapivé výsledky : ľudia, ktorí denne konzumovali multivitamíny, mali v skúmanom období mierne vyššiu pravdepodobnosť úmrtia ako tí, ktorí ich neužívali.
Výskumníci teda vyniesli záver : “užívanie multivitamínov na zlepšenie dlhovekosti nie je potvrdené”. Poznamenali, že ľudia začínajú užívať denné multivitamíny, keď sa u nich objaví závažné ochorenie namiesto toho, aby vyhľadali svojho lekára.
Takmer polovica dospelých Britov užíva multivitamíny alebo výživové doplnky raz týždenne alebo dokonca častejšie – to je súčasťou domáceho trhu s doplnkami výživy v hodnote viac ako pol miliardy libier ročne. Hodnota celosvetového trhu s výživovými doplnkami sa odhaduje ročne na desiatky miliárd dolárov. V USA užíva multivitamíny tretina dospelých v nádeji, že predídu chorobám.
Vedci spochybnili zdravotné prínosy
Napriek popularite multivitamínov však vedci spochybnili ich zdravotné prínosy a dokonca varovali, že tieto doplnky môžu byť škodlivé.
Zatiaľ čo prírodné potravinové zdroje betakaroténu chránia napríklad pred rakovinou, doplnky s betakaroténom môžu zvýšiť riziko rakoviny pľúc a srdcových ochorení. Vedci sa domnievajú, že v doplnkoch chýbajú dôležité zložky.
Napríklad železo, ktoré sa pridáva do mnohých multivitamínov, môže viesť k preťaženiu organizmu nadbytkom železa a zvýšiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a demencie.
Štúdia a závery
Doktorka Erikka Loftfieldová a jej kolegovia z Národného onkologického inštitútu v Marylande analyzovali údaje z troch veľkých amerických zdravotných štúdií. Všetky sa začali v 90. rokoch 20. storočia a zhromažďovali podrobné údaje účastníkoch, ktorí užívali multivitamíny každodenne. Záznamy sa týkali celkom 390 124 vo všeobecnosti zdravých dospelých osôb, ktoré boli sledované viac ako 20 rokov.
Výskumníci nezistili žiadne dôkazy o tom, že by každodenné užívanie multivitamínov znižovalo riziko úmrtia. Namiesto toho, vedci zaznamenali u užívateľov v prvých rokoch sledovania o 4 % vyššie riziko úmrtia. (!)
Domnievajú sa, že vyššie riziko úmrtia môže byť odrazom škodlivosti multivitamínov alebo tendencie ľudí začať užívať denné multivitamíny, keď sa u nich objaví závažné ochorenie. Podrobnosti sú uverejnené v časopise Jama Network.
Nesprávne použitie
Dr. Neal Barnard, mimoriadny profesor medicíny na Univerzite Georgea Washingtona a spoluautor komentára uverejneného spolu so štúdiou, uviedol, že vitamíny sú užitočné len v špecifických prípadoch.
V minulosti námorníkov zachránil pred skorbutom vitamín C, zatiaľ čo betakarotén, vitamíny C a E a zinok zrejme spomaľujú vekom podmienenú makulárnu degeneráciu, ktorá môže viesť k vážnej strate zraku.
Takisto platí, že vitamíny môžu byť prospešné bez toho, aby znižovali riziko predčasnej smrti. V predbežnej štúdii z roku 2022 sa našli dôkazy, že multivitamíny môžu spomaliť pokles kognitívnych funkcií v starobe, ale je potrebný ďalší výskum.
Napriek tomu “multivitamíny príliš veľa sľubujú a ich prínos je nedostatočný “, povedal Barnard.
„Podstatné je, že multivitamíny nepomáhajú. Nie sú na to vedecké dôkazy,“ dodal Barnard.
Namiesto užívania multivitamínov by ľudia mali jesť zdravé potraviny, ktoré poskytujú širokú škálu mikroživín, makroživín a vlákniny, a zároveň obmedzujú nasýtené tuky a cholesterol.
Duane Mellor, dietológ a docent na lekárskej fakulte v Astone, povedal: „ Ani nie je prekvapujúce, že tieto výživové doplnky výrazne neznižujú riziko úmrtnosti.“
„Vitamínový a minerálny doplnok sám o sebe nespraví zdravú stravu z tej nezdravej. Mohol by však pomôcť pokryť kľúčové živiny, ak má niekto problém získavať ich z potravy. Príkladom môže byť vitamín D, ktorého užívanie sa dospelým v Spojenom kráľovstve odporúča ako doplnok v zimnom období. Vegáni alebo vegetariáni by si mali napríklad doplniť vitamín B12,“ vysvetlil Mellor.
Prečítajte si tiež :
- Trápia vás bolesti bedra? Mali by ste spozornieť
- Skamenená lebka neandertálskeho dieťaťa s Downovým syndrómom poskytuje nečakané zistenie