Štúdia “Rodičovská porucha užívania alkoholu a rodinné výstupy potomkov” publikovaná v časopise Addiction je založená na právnych a lekárskych údajoch o 1,17 miliónoch osôb vo Švédsku narodených v rokoch 1965 až 1975.
Hlavná autorka štúdie Jessica E. Salvatoreová z Virginia Commonwealth University, ktorá spolupracovala so švédskou univerzitou v Lunde, poukazuje pri užívaní alkoholu nielen na dedičné príčiny, ale na pôsobenie sociálneho prostredia.
Ako uvádza MedicalXpress, štúdia sa na základe švédskych údajov snaží zistiť, do akej miery pochádza porucha užívania alkoholu (AUD), ktorá postihuje odhadovaných 16 miliónov ľudí v USA, od rodičovského prostredia a výber manželského partnera.
“V tejto štúdii sme zistili, že to, koho si vezmete, nie je náhodné. V skutočnosti ľudia, ktorí sú najviac vystavení problémom s alkoholom (pretože majú takéhoto rodiča), s najväčšou pravdepodobnosťou skončia pri partnerovi, ktorý toto riziko ešte zhorší,” konštatuje Salvatoreová.
Výskumníci teda zistili, že problémy rodičov s užívaním alkoholu súvisia s vyššou pravdepodobnosťou uzavretia manželstva ich dieťaťa ešte v mladom veku ako neskôr a jeho manžel(ka) bude mať podobný problém s alkoholom, takže menej pravdepodobné je to, že sa ocitnú pri partnerovi, ktorý by ich “ochránil” od takéhoto prostredia.
Salvatoreová dodáva, “vezmú si teda niekoho, kto je taký ako jeho rodičia”. Podľa získaných údajov majú uvedené tendencie viac dcéry ako synovia.
Zistenia štúdie by podľa nej mohli byť užitočné pre lekárov či sociálnych pracovníkov, ktorí poznajú a pracujú s potomkami rodičov užívajúcich alkohol, aby im vedeli pomôcť uchrániť od takejto tendencie.
“Existujú veľké medzinárodné organizácie, ako sú Al-Anon a Alateen, ktoré sú zamerané na pomoc a podporu rodinných príslušníkov, a najmä detí ľudí postihnutých poruchami užívania alkoholu,” vraví Salvatoreová.