Bratislava 13. júna 2019 (HSP/Foto: konšpirároti, screenshot denník N)
Na úvod si povedzme, že Filip Struhárik, novinár Denníka N, je jedným zo žalovaných v našom spore s konšpirátormi, lebo sa prepožičal na toto nekalosúťažné konanie a je v komisii, ktorá ho prakticky realizuje. Svojimi článkami v Denníku N následne legitimizuje túto súkromnú iniciatívu spoločnosti Petit press (ktorá vydáva množstvo titulov medzi nimi napríklad konkurenčný denník SME) a snaží sa nimi poškodiť naše meno
Toľko tento krátky úvod, aby ste si ako čitatelia vedeli urobiť predstavu o objektivite a nezaujatosti tohto „novinára“ z konkurenčného média a tiež, aby ste si urobili predstavu o celom projekte Konšpirátori.
Struhárikove manipulácie
Ale poďme k veci. Struhárik včera publikoval na Denníku N článok v ktorom sa zaoberá Hlavnými správami a samozrejme od začiatku do konca klame, zavádza a manipuluje.
Dnešní novinári si myslia, že prácou novinára je zobrať nejaké fakty a poprekrúcať ich tak, aby z toho vyšlo to, čo chcú oni, čo je spravidla úplné klamstvo.
Tak aj Struhárik začína svoj článok názvom Prečo Hlavné správy tvrdia, že sú najdôveryhodnejší web, aj keď to nie je pravda? A klame, tak už v názve, v titulnej fotke, pardón manipuluje, lebo pravda to, samozrejme, bola a je, len zmenilo sa to, že “podľa správy Reuters z minulého roka”, pretože včera vyšiel nový, tohtoročný rebríček, do ktorého nás Reuters nezaradil a teda nemeral, a preto sa v ňom neobjavujeme.
Pointa Struhárikovej manipulácie je v tom, že jednak už je deň nový prieskum, v ktorom Hlavné správy nie sú a teda ako je možné, že sa minuloročným víťazstvom pýšime ešte na stránke a tiež to, že tento rebríček nie je úplný, to znamená, že Reuters nemeria všetky relevantné médiá, ale iba vybraných 15.
Včera sme sa dozvedeli, že nás Reuters do testovania nezaradil, čím šalamúnsky vyriešil bolenie hlavy mainstreamových médií, ako je aj Denník N, ktoré by sa s najväčšou pravdepodobnosťou znova umiestnili za nami, čo im, samozrejme, drásalo nervy a sebavedomie. Ale keď niekto produkuje také články ako Struhárik systematicky, nemôže sa čudovať, že mu ľudia nedôverujú.
Ešte včera sme doplnili do hlavičky, že naše tvrdenie sa vzťahuje na minuloročný prieskum, aby sme nezavádzali našich čitateľov (doplnený rok merania 2018).
Struhárik ďalej manipuluje tvrdením, že Hlavné správy vytvárajú dojem, že prestížny zahraničný inštitút ocenil ich prácu. V skutočnosti sa však hrdíme tým, že čitatelia oceňujú našu prácu a inštitút Reuters to iba nameral.
Struhárikov boj samého so sebou
Struhárik predvádza svoju schopnosť manipulovať a zavádzať priamo v jednom článku, keď raz podáva skutočnosť jedným spôsobom a vzápätí iným tak, ako sa mu to práve hodí.
V jednej časti svojho článku tvrdí: Denník N tiež nebol pred rokom zaradený do skúmania dôveryhodnosti, teraz sa umiestnil na 12. mieste. Ako sme však už popísali vyššie, konkrétne poradie treba brať s rezervou, keďže cieľom prieskumu bolo porovnať rôzne typy 15 médií, nie zostaviť ich plnohodnotný rebríček.
Následne však: A Hlavné správy? Ich dôveryhodnosť inštitút Reuters tento rok vôbec nemeral, keďže nepatria medzi 15 najpoužívanejších slovenských médií.
Bolo by inak zaujímavé zistiť, kde sa reálne nachádzajú Denník N a Hlavné správy, čo sa týka návštevnosti, lebo podľa google analytics – merania ktoré používame, naše spravodajstvo navštevuje okolo 1 milión unikátnych čitateľov mesačne, zatiaľ čo spravodajstvo Denníka N podľa meraní AIM monitoru, ktoré už nie sú dostupné, navštevovalo mesačne okolo 730 000 čitateľov. Tieto systémy však nemerajú identicky. Ale i tak sa zdá, že Reuters nevyberá do štúdie médiá podľa veľkosti, ako tvrdí Struhárik, lebo potom by tam Hlavné správy neboli ani minulý rok, pretože návštevnosť nám medziročne iba narástla.
Ako Struhárik interpretuje odpovede
Novinár Denníka N mal po vydaní tohto svojho ohováračaského článku ešte tú drzosť, že sa nám ozval s otázkou: Budú Hlavné správy naďalej v hlavičke webu tvrdiť, že sú “Najdôveryhodnejšie spravodajské internetové médium v SR”? Alebo túto informáciu už nebudete uvádzať?
Odpovedal som mu:
dobrý deň
ráno, keď sme zistili, že vyšiel nový rebríček a Hlavné správy do neho už organizátormi prieskumu neboli zaradené, napriek tomu, že čo sa týka spravodajstva patria medzi najväčšie internetové média na Slovensku, požiadalo vedenie grafikov, aby hlavičku prepracovali.
Predpokladáme, že sme do rebríčka neboli zaradení, lebo by sme znova bodovali na prvých priečkach, čo by mainstreamovým médiám, ktoré by sa umiestnili za nami nebolo po chutí 🙂
K vášmu dnešnému článku, pán struhárik, nerozumiem vám, ako sa môžete tak znížiť a tak klamať a zavádzať. je to tak úbohé. Nikdy by som nedovolil, aby u nás rovnako neseriózne písali o deníku n. K vášmu propagandistickému médiu sme občas kritickí, ale vždy iba na základe faktov. klamete, a preto prehráte.
prajem vám pekný deň
róbert sopko
Struhárikova interpretácia môjho mailu, ktorú publikoval na Denníku N: Šéfredaktor Hlavných správ Róbert Sopko povedal, že po zverejnení štúdie Digital News Report 2019 požiadali grafikov, aby hlavičku webu prepracovali a už v nej neuvádzali, že sú najdôveryhodnejšie slovenské spravodajské online médium.”
Usmiali ste sa? Kúzlo výkladu. A potom sa v mainstreamových médiách divia, že im ľudia neveria a umiestňujú sa v rebríčkoch až za médiami, ktorých profesionalitou úplne pohŕdajú. Tieto médiá však možno nemajú v článkoch stopercentný pravopis, ale odpoveď by publikovali v takom znení, ako im došla. A to si myslím, je ten zásadný rozdiel.
Predstavte si, že takto píšu o všetkom a o každom. O bežných ľuďoch, ako im ublížia. O im nepohodlných aktivistoch, o im nesympatických politikoch. Ľudia sa potom na nich pozerajú cez prsty, pohŕdajú nimi, majú zničené životy. Väčšina ľudí sa proti takémuto druhu „žurnalistiky“ nevie brániť, lebo nemajú vlastné noviny a nemajú kde povedať, ako to bolo naozaj.
Ešte jedna zlá správa pre Struhárika na koniec
Hlavné správy už majú ohováračskej kampane, ktorú proti nám vedú žurnalisti z konkurenčných médií a rôzni na nich napojení popletení aktivisti, dosť. Poškodzuje nás to najmä ekonomicky, a to nám bráni riadne rozvíjať projekt. Minulý rok sme preto podali dve žaloby, kde sa súdnou cestou domáhame, aby s týmto svojím konaním museli prestať.
Domáhame sa, aby nás museli vyškrtnúť zo zoznamu konšpiračných médií, ktorí títo ľudia, vrátane Struhárika zostavili. Mali sme už dve rozhodnutia súdu – neodkladné opatrenia, že tak musia urobiť, ale títo, ako Baštrnák previedol svoj majetok na manželku, aby sa vyhol vykonaniu rozhodnutia súdu, tak aj konšpirátori previedli zoznam (doménu) na občianske združenie.
Zoznam, kým neprišli prvé súdne neodkladné opatrenia, prevádzkovala reklamná agentúra NetSucces, ktorú väčšinovo vlastní už spomínaný vydavateľ denníka SME Petit press. Následne však, aby rozhodnutie súdu nemuseli vykonať, previedli doménu, na ktorej sa nachádza zoznam, na občianske združenie.
Tak sme sa zase nemohli domôcť, aby bolo rozhodnutie súdu vykonané. Museli sme podať ďalšiu žalobu na toto občianske združenie, a súd znova vydal neodkladné opatrenie, ktorým ho zaviazal aby nás zo zoznamu vyškrtlo. Ako sa lepšoľudia znova vykrútia, aby marili výkonu spravodlivosti, som sám zvedavý. V tomto prípade však už budeme podávať aj trestné oznámenia pre marenie výkonu spravodlivosti.
Každopádne, veríme, že tieto súdne konania, ktoré sú však na roky, dotiahneme do zdarného konca a Filip Struhárik ako jeden zo žalovaných nám bude musieť zaplatiť odškodné, za klamárske články, ktoré o nás produkoval a produkuje. Bude to asi prvýkrát, čo bude musieť za svoje postupy niesť aj finančnú zodpovednosť.
Do tej doby, kým bude spravodlivosti zadosťučinené, prosíme vás, našich čitateľov, aby ste svojimi finančnými príspevkami podržali Hlavné správy.
Róbert Sopko
šéfredaktor