Bratislava 9. augusta 2021 (HSP/Teraz/Foto:TASR – Milan Kapusta)
Stretu s medveďom v prírode sa môže turista vyhnúť aj za pomoci zvuku rolničky. Pre TASR to povedal šéf Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska. Podľa neho ide o výbornú pomôcku, ktorá zvýši ľudský šum v teréne
Zdôraznil, že ak sa človek chce vyhnúť stretu s medveďom, je dôležité dať mu šancu, aby ho zaregistroval v prírode skôr.
“Zrak má medveď síce veľmi slabý, oveľa horší ako my, ale zato sluch a čuch má vynikajúci,” uviedol.
Medveď podľa slov Karasku nikdy nevyhľadáva prítomnosť a blízkosť človeka. Vždy sa mu snaží vyhýbať.
“Samozrejme, keď ho začneme prikrmovať, či už úmyselne alebo neúmyselne, napríklad odpadkami, tak príde. To je logické. Snaží sa získať potravu s čo najnižšími ekonomickými stratami. Aj vtedy však chodí v noci, v skorých ranných alebo vo večerných hodinách,” uzavrel.
Prvá obeť medveďa hnedého na Slovensku vyvolala ostrý konflikt
O premnožení medveďa hnedého na našom území odborníci neustále diskutujú. Pravdou však je, že v polovici júna došlo v doline Banskô k prvému smrteľnému stretu človeka s medveďom.
Obeťou bol 57-ročný muž z obce Liptovská Lúžna. Kým mnohí odborníci reagovali zvýšenou potrebou odstrelu tohto dravca, kompetentné orgány na čele s Ministerstvom životného prostredia sa postavilo na stranu medveďa. Správu o usmrtení človeka medveďom síce prijali “s poľutovaním”, avšak na druhej strane sa vyslovili, že ide o ochranu slovenského prírodného bohatstva, do ktorého dravce jednoducho patria.Celú kauzu označili za kampaň poľovníkov, ktorí takýmto spôsobom chcú dosiahnuť zmenu legislatívy v otázkach týkajúcich sa ochrany šeliem.
Slovenská komora poľovníkov slová ministra Budaja ostro odmietla.
„Vyjadrenia ministra ŽP SR, ktorý sa okamžite snažil prekryť túto tragédiu útokom na poľovníkov, len potvrdzujú schizofréniu a neschopnosť ministra životného prostredia problém s neúnosne vysokými stavmi medveďa na Slovensku riešiť. Zároveň potvrdzujú aj neschopnosť niesť za svoje rozhodnutia a ich dôsledky zodpovednosť,“ povedal v júni hovorca SPK Alojz Kaššák.
Spôsob, akým sa ministerstvo k prípadu postavilo sa nepozdával ani opozičnému poslancovi Filipovi Kuffovi. Ten vyzval ministra životného prostredia, aby pre nedostatočnú reguláciu medveďov zo svojho postu odstúpil.
„Preto je priamo zodpovedné ministerstvo životného prostredia, že svojim konaním, lepšie povedané nekonaním, sme dnes dospeli do takej situácie, že máme prvú potvrdenú obeť medveďom,“ dodal vtedy Kuffa.