Putin: Vážení kolegovia! Rád by som vás privítal na našom tradičnom stretnutí. Predovšetkým by som sa rád poďakoval vedeniu, všetkým pracovníkom a veteránom diplomatických služieb za prácu pri obrane národných záujmov Ruska, za ich prínos do rozvoja medzinárodnej spolupráce.
Ústredie ministerstva, naše veľvyslanectvá a všetky zahraničné inštitúcie pracujú súdržne a profesionálne, úspešne riešia stanovené úlohy. V čase, keď vo svete dochádza k dynamickej, na udalosti bohatej situácii, Rusko dôsledne a zodpovedne vedie samostatnú zahraničnopolitickú politiku.
Zdôrazňujem, že aktívne sa podieľať na mierových procesoch diktujú Rusku jeho hlavné národné záujmy. Je to zabezpečenie maximálne priaznivých, bezpečných podmienok neprestajného rozvoja krajiny, riešenia rozsiahlych sociálnych ekonomických úloh, zvyšovania kvality života našich občanov.
Naši občania chcú vidieť Rusko ako silný, nezávislý, mierumilovný štát. Sme otvorení partnerským, vzájomne otvoreným konštruktívnym vzťahom so všetkými krajinami a regionálnymi zoskupeniami. Rusko, ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN, bude aj v budúcnosti obraňovať základné princípy zakotvené v Charte tejto organizácie: suverenitu a rovnoprávnosť štátov, nezasahovanie do ich vnútorných záležitostí, spravodlivé riešenie sporov. Sme presvedčení, že len ak sa bude dodržiavať medzinárodné právo a postupovať kolektívne, bude možné vyriešiť najdôležitejšie svetové problémy.
Naša línia na zabezpečenie globálnej bezpečnosti a stability, odporovanie novým výzvam a hrozbám, to je to, čo od nás svet, nepochybne, potrebuje.
A s názormi Ruska na to, ako a na akých základoch sa musí vytvárať súčasné svetové usporiadanie, súhlasia aj naši spojenci z Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), partneri zo Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), BRICS a Šanghajskej organizácie spolupráce (ŠOS). A toto je, všetci to chápeme, väčšia časť obyvateľstva planéty. Pri riešení naliehavých regionálnych kríz sme postupovali a budeme postupovať, vychádzajúc práve z týchto našich zásadných pozícií. V Sýrii, za rozhodujúcej pomoci Ruska, bol zasadený drvivý úder medzinárodnému terorizmu, IS a ďalším extrémistickým zoskupeniam, čo umožnilo zachovať sýrsku štátnosť, vytvoriť podmienky na obnovu ekonomiky a návrat utečencov.
Ešte raz sa chcem poďakovať našim vojakom, ktorí hrdinsky, profesionálne splnili a plnia svoju povinnosť, a, samozrejme, aj diplomatom, ktorí rovnako aktívne a s plným nasadením pracujú na riešení sýrskeho problému.
Zásluhou energického diplomatického úsilia Ruska napreduje práca v rámci Astanského procesu. Veľkým úspechom bol Kongres sýrskeho národného dialógu, ktorý sa konal na začiatku roka v Soči a zaslúži si veľkú pozornosť, analýzu a podporu. V ňom spočívajú základy legitimity obnovenej Sýrie.
Teraz je na programe vytvorenie Ústavného výboru na prípravu reformy ústavy a následného konania volieb s podporou Organizácie spojených národov. Okrem toho je samozrejme mimoriadne dôležité vystupňovať úsilie medzinárodného spoločenstva v poskytovaní humanitárnej pomoci Sýrčanom. Veľmi intenzívne sa tomu venujeme.
Je jasné, že je to dôležité tak pre Sýriu, ako aj pre celý región, ale aj pre mnohé štáty sveta, pretože by to pomohlo obmedziť (ak by sme v tomto smere vyvíjali aktívne úsilie) migračný nápor na európske krajiny.
Riešenie založené na kolektívnom úsilí a dialógu Rusko vždy navrhovalo aj pre Kórejský polostrov. Spolu s Čínskou ľudovou republikou vypracovalo plán postupnej normalizácie situácie.
Je dobré, že ťažiskové myšlienky tohto plánu sa napokon uplatnili, že zúčastnené krajiny si sadli za rokovací stôl, prejavili si vzájomný rešpekt, ustúpili od činov, ktoré by mohli mať nenapraviteľné následky. Dúfame, že črtajúce sa pozitívne tendencie, na ktorých má okrem iného zásluhu prezident Donald Trump, sa budú ďalej rozvíjať.
Lenže poznáme aj prípady, keď v okamihu došlo k zrušeniu dohôd dosiahnutých spoločným úsilím. Mám na mysli jednostranné odstúpenie Spojených štátov od Spoločného komplexného akčného plánu týkajúceho sa iránskeho jadrového programu.
A veď tento dokument hrá najdôležitejšiu úlohu v globálnom režime nešírenia. Pred nami je teraz úloha zachovať túto kľúčovú dohodu a zabrániť nekontrolovanému rastu napätia na Blízkom Východe.
Seriózne riziká vyostrovania situácie pretrvávajú na juhovýchode Ukrajiny. Príčiny sú v podstate rovnaké: nedodržiavanie prijatých záväzkov zo strany terajšej ukrajinskej vlády, odmietanie mierového riešenia konfliktu.
Sústavne sa prejavuje otvorené pohŕdanie dohodami, neochota viesť dialóg so svojimi občanmi, vo všetkých scenároch sa počíta s použitím sily. Vychádzame z toho, že Minský komplex opatrení je stále reálnym základom pre politické urovnanie tejto krízovej situácie.
V nadchádzajúcich rokoch sa Rusko musí nielen pevne uchytiť v päťke najväčších svetových ekonomík, ale aj podstatne zvýšiť kľúčové štandardy kvality života svojich občanov.
V súčasnosti princíp konkurencie a otvorenosti vo svetovom obchode čoraz častejšie nahrádza protekcionizmus, ekonomickú výhodu a účelnosť – ideologická konjunktúra a politický nátlak. Hospodárske vzťahy, podnikateľská sloboda sa stávajú objektom politizácie. Na pozadí tohto všetkého sa, naopak, zahraničná politika Ruska musí stať väčšmi ekonomicky orientovanou a racionálnejšou. Mimoriadny význam má vytváranie priestranstva dobrých susedských vzťahov, priaznivej atmosféry, bezpečnosti a stability po celom obvode našich štátnych hraníc.
Kľúčový integračný proces pre Rusko – to je, samozrejme, Euroázijská ekonomická únia (EEU). Je len potešiteľné, že naši partneri realizujú spoločne s nami naše priority v EEU, kde pôsobíme dostatočne efektívne.
Podstatou tých prístupov je – využívať možnosti integrácie na stimuláciu rastu ekonomík členských krajín, aby výhodu a praktický prospech zo spolupráce pociťovali aj občania aj podnikateľská sféra.
Za dôležité pokladáme tiež rozširovanie zahraničných kontaktov EEU. Už funguje zóna voľného obchodu s Vietnamom. Prebiehajú príslušné rokovania s Izraelom, Srbskom a Singapurom. V dohľadnom čase sa začnú konzultácie s Egyptom a Indiou. Bola podpísaná dočasná dohoda, ktorej cieľom je založenie zóny voľného obchodu s Iránom. A dokopy existuje už približne 50 ponúk na vytvorenie partnerských vzťahov s EEU Dobré perspektívy sa črtajú zo spolupráce s Čínou, s ktorou EEU v máji tohto roka podpísala Zmluvu o obchodnej a hospodárskej spolupráci.
EEU a čínska iniciatíva, projekt „Jedno pásmo, jedna cesta“ sa navzájom efektívne dopĺňajú. Harmonizácia týchto projektov môže položiť základy vytvorenia Veľkého euroázijského partnerstva – priestoru ekonomickej spolupráce bez akýchkoľvek bariér.
S takouto logikou sa treba usilovať rozvíjať vzťahy aj s Európskou úniou, ktorá napriek momentálnym ťažkostiam, zostáva jedným z našich hlavných obchodných partnerov. S Európskou úniou máme veľa spoločných ekonomických záujmov. Niekoľko desaťročí sa vytvárala naša spoločná dopravná a energetická infraštruktúra. Zdôrazňujem, že všetky obchodné projekty, ktoré realizujeme s Európou, vrátane, povedzme, plynovodu „Severný potok-2“, majú výlučne komerčný, ekonomicky zdôvodnený charakter. Taký je pravý dôvod, nemá to nijaký politický podtext.
Kľúč k zaisteniu bezpečnosti a stability v Európe spočíva práve v rozširovaní spolupráce a obnove dôvery, nie v budovaní nových základní a vojenskej infraštruktúry NATO v blízkosti ruských hraníc, ku ktorému dochádza teraz.
Na podobné agresívne kroky, ktoré sú priamym ohrozením Ruska, budeme úmerne reagovať. Naši kolegovia, ktorí sa zahrávajú s vyostrovaním a snažia sa zahrnúť okrem iných povedzme aj Ukrajinu a Gruzínsko do „vojenskej orbity“ aliancie, by sa mali zamyslieť nad možnými následkami takej nezodpovednej politiky.
Je potrebný iná, pozitívna agenda, ktorej cieľom je spoločná práca, hľadanie styčných bodov. Zmienili sme sa o tom samozrejme aj na stretnutí s prezidentom Spojených štátov pánom Trumpom.
Pri všetkých rozdieloch v názoroch sme sa zhodli v tom, že rusko-americké vzťahy sú v krajne neuspokojivom stave. V mnohom sú dokonca horšie, než v časoch „studenej vojny“.
Jasné, že by bolo naivné nazdávať sa, že problémy, ktoré sa hromadili celé roky, sa budú dať vyriešiť za niekoľko hodín. Ale s tým nikto ani nepočítal. Napriek tomu si však myslím, že na cestu k pozitívnym zmenám sme už vykročili.
Je dôležité, že konečne došlo k stretnutiu v plnom formáte, ktoré nám umožnilo bezprostredný rozhovor. Toto stretnutie bolo v zásade úspešné, viedlo k užitočným dohodám.
Samozrejme, uvidíme, ako sa budú udalosti vyvíjať ďalej. Tým viac, že určité sily v Amerike sa snažia bagatelizovať, znevážiť výsledky stretnutia v Helsinkách.
Trochu odbočím od témy a poviem niekoľko slov, ako sa hovorí, „od srdca“.
Vidíme, že v Spojených štátoch sú sily, ktoré sú bez zábran v stave obetovať rusko-americké vzťahy, priniesť ich ako obeť svojim ambíciám v rámci vnútropolitického boja v Amerike. Sú ochotné obetovať záujmy svojich podnikateľov, ktorí prichádzajú o mnohomiliónové kontrakty, prichádzajú o ruský trh, prichádzajú o pracovné miesta v samotných Spojených štátoch, možno nie početné, ale predsa existujúce vďaka spolupráci s ruskými partnermi – dajú sa počítať na desaťtisíce, ale možno sa vyšplhá aj na státisíce.
Sú ochotní obetovať záujmy svojich spojencov tak v Európe, ako aj na Blízkom Východe, konkrétne mám na mysli záujmy Izraelského štátu. Veď sme okrem iného hovorili aj o zaistení bezpečnosti na Golanských výšinách počas operácie v Sýrii. Podľa všetkého to nikoho nezaujíma. Sú ochotní obetovať otázky zaistenia svojej vlastnej bezpečnosti.
Upozorňujem vás na to, že v roku 2021 vyprší platnosť zmluvy START III (Dohoda o znížení počtu strategických zbraní III). V princípe sme mohli v pohode byť aj bez nej, dokonca ešte pred niekoľkými rokmi. Ale napriek tomu sme urobili správny krok, uzavreli sme tú zmluvu. A ak s dnes, priam teraz nezačne pracovať na jej predĺžení, prolongácii, tak o poldruha roka zmluvy jednoducho vyprší, už viac nebude.
Rusko je otvorené pre rozvíjanie kontaktov so Spojenými štátmi na rovnoprávnom, vzájomne výhodnom základe. Potrebujú to nielen naše dva národy, potrebuje to celý svet. Ako najväčšie jadrové veľmoci máme zvláštnu zodpovednosť za zabezpečenie strategickej stability a bezpečnosti.
Práve sa skončili majstrovstvá sveta vo futbale. V Rusku boli nielen hlavy mnohých štátov a vlád, ale najmä státisíce fanúšikov z rôznych krajín, ktorí videli na vlastné oči naozajstné Rusko – otvorené, priateľské, moderné.
Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike.