Moskva 14. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin)
Severná Kórea môže požiadať Kremeľ o prístup k ruským technológiám na výrobu rakiet, satelitov a ponoriek výmenou za transfer delostreleckých granátov, uviedol The Economist
Tieto technológie by Pchjongjangu umožnili zlepšiť dolet, spoľahlivosť a flexibilitu severokórejského systému nosičov jadrových zbraní.
Publikácia sa domnieva, že zvolené miesto stretnutia medzi Putinom a Kim Čong-unom – kozmodróm Vostočnyj – “dalo nie veľmi jemný náznak toho, čo sa môže stať ďalej”.
Pre Ukrajinu by presun severokórejskej munície do Ruskej federácie znamenal naklonenie nedávno nastolenej parity späť v prospech Kremľa, a tým spomalenie postupu ukrajinských ozbrojených síl v nadchádzajúcich zimných mesiacoch, píše The Economist.
KĽDR má milióny delostreleckých granátov sovietskeho typu a “primitívne priemyselné kapacity na výrobu ešte väčšieho množstva zbraní”. Miera poruchovosti týchto granátov je vysoká – až 20 percent. Pre Ruskú federáciu je to však “oveľa lepšie ako nič”.
Kim Čong-un môže Putinovi ponúknuť aj iné zbrane, napríklad rakety alebo húfnice.
“Takže hoci bezprostredným účinkom akejkoľvek dohody môže byť len sťaženie života ukrajinským vojakom, môže sa to skončiť aj zmenou jadrovej rovnováhy v Ázii,” píše publikácia a pripomína, že Rusko podpísalo medzinárodný sankčný režim uvalený na Severnú Kóreu v roku 2000.
The Economist sa domnieva, že dôležitá bude reakcia Číny, ktorá sa obáva šírenia jadrových zbraní. A The Economist vyzýva Západ, aby reagoval zvýšením dodávok zbraní na Ukrajinu a potvrdil, že USA budú naďalej poskytovať jadrový dáždnik svojim spojencom v Ázii.
Japonsko a Južná Kórea už vyjadrili svoje obavy zo stretnutia Putina a Kim Čong-una.
Prečítajte si tiež: