Bratislava 14. novembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Na Slovensku chýba širšia debata o podpore štúdia technických odborov, a to aj na úrovni vlády, keďže sme prevažne priemyselnou krajinou. Hoci eurofondy ponúkajú možnosti na rozvoj, treba sa pozrieť aj na odbory, ktorým sa takáto pomoc nedostane. V rozhovore pre TASR to uviedol prorektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Maximilián Strémy
“Je potrebná širšia debata o tom, ako podporiť štúdium na technických odboroch, či už ako ho priorizovať, alebo ako ho finančne naddimenzovať. Ide o potrebné oblasti, pretože Slovensko je podľa mňa priemyselná krajina, k čomu sme prispeli aj my, univerzity. Musíme sa zamyslieť a sami si teraz stanoviť na úrovni vlády, koľko potrebujeme právnikov, informatikov, veterinárov, technológov a s tými počtami pracovať, aby sme mohli tieto odbory podporiť,” uviedol Strémy.
.
Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov vo firmách je podľa neho pravdepodobne spôsobený obmedzenou kapacitou miest na univerzitách. “V technických odboroch máme, myslím, 35.000 študentov, zatiaľ čo v iných oblastiach je ich asi vyše 60.000. Takže táto kapacita, ktorú máme, podľa môjho názoru chýba podnikom. Máme veľa takýchto odoziev,” vysvetlil.
Pomoc podľa prorektora STU potrebuje napríklad vzdelávanie v oblasti jadrovej energetiky. Dôvodom je, že absolventi po ukončení štúdia na Slovensku často odchádzajú pracovať napríklad do Talianska či Francúzska. Tento problém pritom podľa neho majú aj všetky krajiny vyšehradskej skupiny (V4). “Fakulta elektrotechniky a informatiky má pritom veľa príležitostí a projektov aj pre študentov, do ktorých sa môžu zapájať a spolupracovať s partnermi na európskej či svetovej úrovni,” podotkol.
Strémy dodal, že študenti nemajú záujem o klasické technológie, akými sú zváranie či zlievanie, hoci ide o veľmi dobre platené a technologicky zaujímavé práce. “Fakulta tento študijný program už dlhodobo sanuje, pretože sa nevracia to, čo doňho dávame. Podpora neprichádza ani zo strany štátu alebo ministerstva, že poďme tieto odbory zachrániť, lebo priemysel ich potrebuje,” upozornil.
Ďalej skonštatoval, že podpora prostredníctvom finančných zdrojov EÚ je limitovaná, preto treba zohľadniť aj odbory, ktoré pomoc nedostávajú. “Z nášho pohľadu to je určite niečo, do čoho sa veľmi často zapájame a sme v tom úspešní. Nie každá oblasť a odbor však dostane takýto projekt. Treba sa zamyslieť nad tým, či budeme súťažiť o to, kto dostane šancu sa rozvíjať, alebo podporíme cieľavedome rozvoj v odboroch, ktoré potrebuje aj Slovensko,” uzavrel.