Skutočnosť, že v posledných dňoch vyplávalo na povrch zmýšľanie mladého ľavicového extrémistu, len vyplynula z toho, čo ukázal dnešný prieskum. Až 75,9% zo stredoškolákov by volilo ultraliberálnu kandidátku na funkciu prezidenta SR, Zuzanu Čaputovú, ktorá otvorene podporuje LGBTI a ich požiadavky, ako aj potraty na požiadanie.
Zárukou správneho hodnotového nastavenia mladého človeka už žiaľ nie je ani škola, ktorá sa oháňa kresťanskými princípmi – v tomto prípade bilingválne gymnázium C.S. Lewisa, na ktorej študuje Emil, volič Čaputovej, ktorý sa oháňa na sociálnych sieťach akýmisi zoznamami ľudí, ktorí sa budú postupne strieľať.
Je sa však vôbec čomu čudovať, keď na školách robia diskusie ľudia s vrecami na hlavách (extrémisti zo Zomri), ktorí tvoria neznášanlivý obsah na facebooku? Je len prirodzené, že produktom ich práce je potom študent, ultraliberál, ktorý exceluje v debatnej asociácii, no chce zabíjať ľudí s iným názorom. A práve spomínaná škola sa takýmito aktivitami chváli.
Na simulovaných voľbách sa 18. až 20. marca zúčastnili študenti starší ako 15 rokov zo 128 gymnázií a stredných odborných škôl v 54 mestách a obciach na celom Slovensku. “Hlasovalo čosi cez 31.000 oprávnených voličov,” informovala na piatkovej tlačovej konferencii členka organizačného tímu projektu Karolína Schwabová s tým, že za oprávnených voličov organizátori považovali žiakov stredných škôl starších ako 15 rokov.
Organizátori poukázali aj na vyšší počet neplatných lístkov v porovnaní s prvým kolom (takmer 8 percent). Vysvetľujú si to tým, že sa mnohí žiaci snažili hlasovať protestne, napríklad dopísali na hlasovací lístok meno iného kandidáta. Vyšší počet neplatných hlasov bol na cirkevných školách. “Na siedmich školách bol napríklad počet neplatných hlasov vyšší ako počet hlasov, ktorý získal Maroš Šefčovič,” dodala Schwabová.
Volebné komisie na stredných školách tvoria študenti. “To je dôležité preto, aby sme stredoškolákov vtiahli priamo do toho procesu,” vysvetlila koordinátorka projektu Veronika Cigáneková. Cieľom projektu je podľa nej aktivizovať mladých ľudí a zvyšovať ich participáciu vo voľbách a povedomie o politike. “Aby si uvedomili, že to nie je vzdialená vec, práveže sa ich to dotýka v každodennom živote,” dodala.
Organizátor platformy Študentských volieb, združenie Pre stredoškolákov je od roku 2012 nielen informačný portál pre mladých ľudí, ale aj program neformálnych vzdelávacích podujatí v mestách na celom Slovensku. O prezidentských voľbách sa im napríklad podarilo zorganizovať 90 workshopov, odštartovali tiež spoluprácu s portálom zmudri.sk. OZ bolo aj organizátorom simulovaných Študentských volieb do orgánov samosprávnych krajov 2017 a Študentských komunálnych volieb 2018. V roku 2019 plánuje zorganizovať aj simulované Študentské voľby do Európskeho parlamentu.