Bratislava 26. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Suma stravného pre zamestnancov od 1. júna 2023 vzrastie. Nejde však o žiadnu horibilnú sumu. Minimálna hodnota stravného lístka sa zo súčasnej sumy zvýši takmer o 40 centov. Vyplýva to z najnovšieho opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Stravné sa naposledy zvyšovalo v januári tohto roka
Suma stravného pre zamestnancov od 1. júna 2023 vzrastie. Minimálna hodnota stravného lístka sa zo súčasnej sumy 5,10 eura zvýši takmer o 40 centov, konkrétne na 5,48 eur. Vyplýva to z najnovšieho opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.
Posledná úprava stravného sa udiala 1. januára 2023 a rezort práce svojim najnovším zvýšením od júna reaguje na rastúce ceny v reštauračnom stravovaní vplyvom inflácie. Mechanizmus určenia sumy stravného stanovuje zákon o cestovných náhradách. V januári 2023 dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní hodnotu 107,0 %. To znamená, že ceny jedál vzrástli o sedem percent oproti základni, ktorá bola naposledy použitá na určenie sumy stravného a bola splnená podmienka na zvýšenie súm stravného.
Úprava sa udeje aj pri pracovných cestách, kde v trvaní od piatich do 12 hodín sa náhrada stravného zvýši na 7,30 eura zo 6,80 eura, nad 12 až do 18 hodín trvania pracovnej cesty vzrastie stravné na 10,90 eura zo súčasných 10,10 eura a nad 18 hodín to bude 16,40 eura z aktuálnych 15,30 eura.
Minimálna hodnota „stravenky’ je podľa Zákonníka práce 75 % stravného pre pracovné cesty v trvaní piatich až 12 hodín. Pri sume stravného 7,30 eura bude teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 5,48 eura. Rezort práce upozornil, že Zákonník práce určuje iba minimálnu hodnotu stravovacej poukážky, ale zamestnávateľ sa môže rozhodnúť poskytovať stravovaciu poukážku vo vyššej hodnote.
Z prieskumu spoločnosti Edenred uskutočnenom v minulom roku vyplýva, že Slováci začali šetriť na kvalite jedla, čo spôsobuje vysoká miera inflácie a s tým spojený rast cien. Až 54,9 % opýtaných priznalo, že musia šetriť na strave a potravinách aj na úkor kvality. Viac ako tretina opýtaných, 38 %, v prieskume hovorí, že sa radšej uskromní v iných oblastiach, aby sa to kvality stravy nedotklo. Pre zvyšných 7,1 % respondentov kvalita stravy podľa odpovedí nie je rozhodujúca.
Až 73 % Slovákov priznalo, že ak im momentálna finančná situácia nedovoľuje dopriať si kvalitný obed v reštaurácii, je ich druhou voľbou domáca príprava jedla. Suchú stravu ako sendvič či šalát radšej uprednostní 12 % respondentov a 9 % si zabezpečí obed z bufetu či pumpy. Veľká väčšina opýtaných bola tiež vtedy presvedčená, že príspevok zamestnávateľa na stravu nestačí.
„Dôsledky šetrenia na kvalitnom jedle sa môžu prejaviť vo forme dominového efektu, a to od zvýšenej chorobnosti a zníženej výkonnosti ľudí po zvýšené náklady zamestnávateľov aj štátu,” uviedla riaditeľka pre Public Affairs v spoločnosti Lívia Bachratá.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Schválené! Dôchodky aj rodičovský príspevok sa budú mimoriadne zvyšovať. Pozrite si o koľko