Bratislava 16. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Vážení poslucháči a čitatelia, toto, čo sa ide udiať, je zrejme najvážnejšia vec nielen v tridsaťročnej histórii Slovenskej republiky, ale dokonca od čias druhej svetovej vojny a odchodu sovietskych vojsk v roku 1991. Minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok oznámili na tlačovej konferencii 14. decembra 2021, žedali do pripomienkového konania návrh vojenskej dohody Slovenska s USA. Tá má upraviť právny rámec údajne dočasného pôsobenia amerických vojakov na našom území. Tvárili sa pritom slávnostne, lebo sa im „podarilo“ dohodnúť zmluvu s USA po „neúspechu predchádzajúcej vlády“.
Zvuk: Naď 1
V roku 2019 vtedajší minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a jeho vtedajší lojálny štátny tajomník Ivan Korčok robili všetko pre to, aby návrh zmluvy s USA pred verejnosťou utajili. No neutajili ho, usvedčil ich samotný Pentagon, ktorý oznámil presnú sumu, sto miliónov dolárov, ktorú mienil investovať do slovenských vojenských letísk. Proti bol najmä koaličný partner, predseda SNS a Národnej rady Andrej Danko. To, že sa rokovanie zastavilo, ovplyvnilo najmä rozhodnutie vtedajšieho amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý presunul určené peniaze z ministerstva obrany na výstavbu múru s Mexikom. A keďže pred niekoľkými mesiacmi Joe Biden tieto peniaze Pentagonu vrátil, hra sa začala odznova. Výsledok je pre Slovensko zlý, nedobrý… Ak zmluvu prijme parlament a podpíše prezidentka, hrozí Slovensku reálne nebezpečenstvo straty suverenity.
Ján Čarnogurský, právnik aslovenský expremiér, porovnal 15. apríla 2019 návrh Zmluvy medzi Slovenskom a USA o dočasnom pobyte amerických vojsk na slovenskom území, ktorý vtedy prenikol na verejnosť, s Ochranou zmluvou, ktorú prinútilo Slovensko podpísať nacistické Nemecko18. marca 1939. V článku 2 Ochrannej zmluvy sa píše, že nemecká armáda má právo v pásme po východný okraj Malých Karpát, Bielych Karpát a Javorníkov zriaďovať vojenské objekty a držať ich obsadené silou, ktorú pokladá za potrebnú.
Mimochodom, do tohto pásma spadá letisko Kuchyňa, teraz zaujímavé pre Američanov. Slovenská vláda sa v roku 1939 zaviazala, že pre také stavby poskytne zem a pôdu. Nemeckí vojaci a nemecké dodávky mali právo na bezcolné vybavenie. Vo vymedzenej oblasti vykonávala vojenské výsostné práva nemecká armáda a Nemci tam pôsobiaci podliehali nemeckému súdnictvu.
Čarnogurský vtedy komentoval jednotlivé články slovensko-americkej zmluvy. Uviedol, že je to v podstate to isté ako zmluva s Nemeckom, ale na väčšom území. A navyše Slovensko umožní „dočasný“ prístup a využitie verejných aj súkromných pozemkov mimo dohodnutých objektov. Slovensko by stratilo akúkoľvek právomoc nad svojim územím. Američania by mohli uskladňovať u nás aj jadrové zbrane, samozrejme používať ich, čiže strieľať od nás na Rusko. Pod pohotovostnými operáciami sa môže rozumieť akýkoľvek pohyb americkej armády po Slovensku. Američania môžu zriadiť vojenskú políciu a môžu ju nasadiť aj v obciach, susediacich s americkými vojenskými objektmi.Americkí vojaci, ich rodinní príslušníci a zamestnanci americkej armády sú vyňatí aj z civilnej právomoci slovenských orgánov. Nevzťahujú sa na nich slovenské predpisy o občianskoprávnej zodpovednosti za škodu. Slovenskí zamestnanci americkej armády nemajú právo na štrajk, atď.
Podľa Čarnogurského zo znenia zmluvy z roku 2019 je jasné, že viac obmedzuje zvrchovanosť Slovenska,ako Ochranná zmluva s nacistickým Nemeckom. Vzťahuje sa tiež na väčšie územie, na celé Slovensko. Ak ju Slovensko podpíše, Američanov od nás dostane len násilie, ktorého sa staneme aj my obeťou. Slovensko sa nepochybne stane cieľom ruských rakiet.A tí, ktorí ju podpíšu, ponesú rovnakú zodpovednosť ako tí, ktorí podpísali v marci 1939 zmluvu s Nemeckom. Je tu teda reálna obava, že tak ako v rokoch druhej svetovej vojny, nevýhodná geopolitická situácia a Ochranná zmluva zaťahovala Slovensko do vojenských dobrodružstiev Hitlera, môže pripravovaná slovensko-americká zmluva zatiahnuť Slovensko do vojenských dobrodružstiev Ameriky. Geopolitická situácia Slovenska sa totiž nijako nezmenila. Toľko Čarnogurský.
Opozičného poslanca Ľuboša Blahu opätovné otvorenie vojenskej zmluvy s USA nahnevalo.
Zvuk: Blaha
A Blaha sa pýta: „Kam sa podelo ubezpečenie ministra Naďa o tom, že otázka amerických základní na Slovensku nikdy nebola otázkou a nikdy otázkou nebude”? Pýta sa Blaha, ale aj Hlavné správy.
Zvuk: Naď 2
Tak teda zopakujme: „Tu nikto dúfam neočakáva, zo zdravo uvažujúcich ľudí, že by na koaličných rokovaniach niekto riešil nejaké výmysly… o nejakých amerických základniach. Nikdy neboli otázkou a nikdy otázkou nebudú. A nie že zatiaľ. Otázka amerických základní na Slovensku nikdy nebola otázkou a nikdyotázkou nebude.“
„Nikdy nebude…“ – takže jeden z ďalších hoaxov, takých typických pre túto vládu!
Zmluvu a jej predkladateľov podrobil ostrej kritike zahraničnopolitický analytik Eduard Chmelár. Ten zdôraznil, že systém bilaterálnych dohôd o obrannej spolupráci vzniká z iniciatívy USA, takže „všetky rečičky o tom, že táto dohoda významne zvýši úroveň bezpečnosti Slovenska, alebo že umožní výmenu informácií a skúseností v oblasti strategickej obrany a bezpečnosti… sú táraniny pre slaboduchých.“
Chmelár pri analýze zmluvy zdôraznil, že všetky americké základne budú plne pod kontrolou USA, čo znamená, že na nich budú platiť výhradne zákony USA. A čo je ešte neuveriteľnejšie, Slovenskosa zaväzuje, že zabezpečí Američanom využívanie verejných i súkromných pozemkov a nehnuteľností bez toho, aby ozbrojeným silám USA vznikli nejaké náklady! A nemáme navyše žiadnu záruku, že nám sem americká armáda nanosí jadrové zbrane.Zákernosť dohody je v ubezpečovaní, že rozhodovanie naďalej ostáva v rukách Slovenskej republiky, ako to zavádzajúco tvrdil aj minister Korčok.
Zvuk: Korčok
„Keď sa však pozrieme bližšie na predložený návrh dohody, ľahko zistíme, že opak je pravdou. Článok 7.3. návrhu zmluvy zaručuje Američanom, že „ozbrojené sily USA, dodávatelia USA a závislé osoby budú vyňaté z predpisov upravujúcich registráciu a kontrolu cudzincov“. Toto ustanovenie zdôvodňujú výhovorkou, že ich pobyt na území Slovenskej republiky sa považuje za „prechodný“. Chmelár upozorňuje na prešibanosť a zákernosť zmluvy, keď sa v článku 12.1. uvádza, že Slovenská republika na žiadosť USA – a nabáda teraz dobre počúvajte – „uplatňuje svoju suverénnu právomoc vzdať sa prednostného práva na výkon trestnej právomoci“ nad príslušníkmi ozbrojených síl USA.“ Čiže všetky pôvodné americké výhody z pôvodnej zmluvy z roku 2019 ostávajú, akurát sa ideme tváriť, že je síce našou suverénnou právomocou trestať priestupky, prečiny a zločiny na našom území, ale na žiadosť USA sa toho veľkoryso vzdáme. Rovnako budú americkí vojaci oslobodení od daní a vyňatí z konaní o občianskoprávnu náhradu škody alebo o uloženie správnej pokuty.”
Neuveriteľné! Chmelár vyhlásil, že nerád používa ostré slová, ale „tvrdím, že ten, kto bude súhlasiť s takýmito podmienkami, je vlastizradca. Je tragédiou, že tento štát sa dostal do rúk ľudí, ktorí sledujú skôr veľmocenské záujmy USA ako štátne záujmy Slovenskej republiky. Keďže ide o prezidentskú zmluvu, a taká zmluva má prednosť pred slovenskými zákonmi, to, že sa v nej formálne opakuje rešpekt k našej legislatíve, je smiešne a bezvýznamné. A len blázon po skúsenostiach 20. storočia uverí rečiam, že ozbrojené sily USA tu budú len prechodne. Posledná dočasnosť trvala 23 rokov,” upozorňuje.
A čo si o obnovení rokovaní o slovensko-americkej vojenskej zmluve myslí Andrej Danko?
Zvuk: Výzva SNS
Ukončíme dnešný podcast slovami Eduarda Chmelára: „Ak zlyhávajú elity, ktoré sú k vlastnému štátu príliš ľahostajné, ak zlyhávajú novinári, ktorí sú pri obrane demokracie nedôslední a nevzdelaní, je potrebné zdvihnúť zástavu vlastenectva a brániť slobodu a suverenitu na úrovni občianskej. Nikto iný to za nás neurobí.“Pred niekoľkými týždňami inicioval petíciu proti rozmiestneniu cudzích vojsk na našom území a prosí o jej podpis občanov, ktorí nechcú, aby bolo naše územie opäť raz zneužité ako predsunutá základňa pre ďalšiu vojnu.