Bratislava 25. decembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Zakladateľ a líder SaS Richard Sulík patrí k ráznym ekonomickým liberálom, no v niektorých hodnotových oblastiach ako napríklad migrácia či úprava práv sexuálnych menšín ma špecifické postoje. V nedávnom interview pre portál Refresher totiž uviedol, že páry rovnakého pohlavia by nemali mať úplne rovnaké práva ako tradičná rodina s mužom a ženou.
V súčasnej parlamentnej realite je podľa slov ministra hospodárstva Richarda Sulíka “veľmi nízka šanca”, že by došlo ku uzákoneniu tzv. registrovaných partnerstiev párov rovnakého pohlavia. “Ale veľmi dôležité je o tej téme hovoriť, pravidelne ju otvárať, aby si na ňu naša spoločnosť zvykala,” vyhlásil predseda SaS.
Podľa neho jedného dňa – “v nejakej dohľadnej dobe, možno nie v tomto volebnom období, možno v tom ďalšom” – budú registrované partnerstvá na Slovensku prijaté.
Pri otázke o možnosti adopcií pre homosexuálne páry Sulík odpovedal, že by bol proti tomu. “Preto, lebo aj dieťa má svoje práva. Má právo vyrastať v takej tej riadnej štandardnej rodine.”
“Chápem, že tá štandardná rodina je muž a žena a že len z týchto zväzkov muža a ženy vzniknú deti. To je úplná samozrejmosť. Ja som raz povedal, že keby boli na svete iba homosexuálne páry, tak by ľudstvo vymeralo a s týmto výrokom som bol pár rokov nominovaný na cenu Homofób roka. A pritom ja som naozaj ten, kto má záujem na tom, aby štát nehádzal polená pod nohy homosexuálnym párom.”
Richard Sulíka dodal, že by “nešiel homosexuálne páry stavať na jednu úroveň klasických štandardných rodín”. “Ale zároveň hovorím, že spoločnosť robí veľkú chybu ak homosexuálnym párom hádže polená pod nohy. Pre náš politický program z toho vyplýva, že pop prvé sme za registrované partnerstvá, ktoré dajú aj homosexuálnym párom práva podobné manželstvá. Po druhé, my nie sme za manželstvá homosexuálnych párov, lebo hovoríme, že v poriadku, manželstvo je inštitút, ktorý má ostať iba pre heterosexuálne páry.”
Ako tretí bod programu k tejto téme zopakoval, že SaS je proti adopcií detí homosexuálmi. Dosiahnuť vždy absolútne nulovú diskrimináciu aj v súvislosti s LGBT komunitou je podľa Sulíka nemožné. “Nepovažujem za diskrimináciu, keď oni si nesmú adoptovať dieťa. Resp. oproti právu takéhoto páru stojí aj právo toho dieťaťa. A ja si myslím, že dieťa má právo na to, aby vyrastalo v štandardnej rodine. Mali by sme mu to umožniť.
Na otázku, či podľa neho dieťa trpí, ak vyrastá s homosexuálmi Sulík povedal, že to je otázke pre psychológov. “Ja teraz až takto do hĺbky neviem odpovedať. Ale zase sa netvárme, že tu máme státisíce detí na adopciu, nemáme. A tie, ktoré sú, mali by tam byť uprednostnené heterosexuálne páry.”