Poslanci Národnej rady sa budú na najbližšej schôdzi parlamentu zaoberať aj návrhom zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Podobné zákony sa v nedávnej minulosti objavili aj v Maďarsku, či Poľsku, kde boli predmetom kritiky Európske komisie a museli byť upravované.
Vlachynský píše, že tento návrh je škodlivý pre podnikateľské prostredie na Slovensku troma spôsobmi. Ako každá iná daň, aj táto prinesie kombináciu vyšších cien pre spotrebiteľov (pričom viac zasiahnuté budú potraviny), menej zdrojov na mzdy zamestnancov a investície podnikateľov.
Návrh podľa neho zároveň prinesie nemalú byrokratickú záťaž. “Podnikatelia budú musieť dôsledne sledovať, kedy im vzniká odvodová povinnosť a aká je jej výška. V prípade opomenutia sú v návrhu automatické pokuty. Odvod je pritom nastavený tak, že do neho spadne veľké množstvo aj stredných a malých obchodníkov, či dokonca výrobcovia potravín, ktorí predávajú výrobky koncovým zákazníkom.”
Treťou škodou je podľa Vlachynského zhoršenie podnikateľského prostredia v maloobchode. “Začínajúci obchodníci a potravinári budú hrozbou odvodu odradení rozširovať sa.”
Dodáva, že okrem samotného zákona je problematický aj spôsob, akým vznikol. “Napriek tomu, že sa zjavuje aj vo vládnom programe, bol predložený ako poslanecký návrh. Tým bola obídená možnosť širokej verejnej diskusie. Takýto postup je v priamom rozpore so stratégiou lepšej regulácie RIA 2020.”
Hlavný dôvod zavedenia tohto odvodu, teda pomoc poľnohospodárom, je viac politickým marketingom ako realitou. “Návrh zákona neobsahuje žiadne reálne prepojenie odvodu s poľnohospodárstvom, proklamovaný fond ešte ani neexistuje. Financovanie „analýz“ a „prieskumov“ spomínané v dôvodovej správe takisto veľa pridanej hodnoty nesľubuje,” uviedol v závere odborník.
Pripravované zavedenie osobitného odvodu pre obchodné reťazce vo výške 2,5 % z čistého obratu vníma negatívne aj Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu (OZPOCR). “Návrh zákona o osobitnom odvode bude mať značný dopad na rast cien potravín a do značnej miery poškodí najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, medzi ktoré patria aj zamestnanci v obchodnom sektore,” zdôraznil v stredajšom stanovisku predseda OZPOCR Jozef Zadňan.
Následkom zavedenia tohto zákona do praxe môže byť podľa jeho slov dovoz lacnejších a menej kvalitných potravín zo zahraničia, čo môže mat negatívny vplyv na zdravie obyvateľstva s nízkymi príjmami. “Ceny potravín a nealkoholických nápojov za prvý polrok tohto roka medziročne rástli o 5,4 %, čo bol najvyšší nárast v rámci celej EÚ,” vyčíslil (viac v článku).
Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce vo výške 2,5 % z čistého obratu navrhujú poslanci koaličnej SNS. Národná rada SR by sa návrhom mala zaoberať v októbri, platiť by mal od budúceho roka.
Podľa predkladateľov by mal zabezpečiť finančné prostriedky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov.
Odvod sa má týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne desať percent ich obratu. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur.