Bratislava 9. mája 2024 (HSP/Foto:Ľuboš Fojtík)
Ľuboš Fojtík z obce Lednické Rovne z Trenčianskeho kraja je adrenalínový nadšenec, a to doslova. Odkedy vzal do rúk fotoaparát, pravidelne vyráža do slovenských lesov a fotí a natáča divú zver, najmä medvede. V jednom lese dokonca nastavil fotopascu, vďaka čomu sa mu podarilo zachytiť množstvo medveďov. Hlavné správy oslovili tohto milovníka šeliem a vyspovedali sme ho ohľadne tejto jeho záľuby
1. Ako predchádzať stretnutiam s medveďmi v lese aj v obytnej zóne?
Pred vstupom do lesa si zistite, či sa tam vyskytujú medvede. Všímajte si informačné tabule a varovania. Tie by mali byť umiestnené v lesoch, ak sa tam medvede nachádzajú. Porozprávajte sa, spievajte alebo pískajte, aby ste dali medveďovi vedieť o svojej prítomnosti. Odstráňte odpadky a jedlo z okolia domova a chaty, aby ste nepritiahli medvede. Oploťte záhradu a ovocné stromy, aby ste medveďom znemožnili prístup k potrave.
2. Ako sa správať pri stretnutí s medveďom?
Zachovajte pokoj a nerobte prudké pohyby. Vyhnite sa priamemu očnému kontaktu. Pomaly cúvajte a nenechajte sa medveďom zatlačiť do rohu. Ak sa medveď priblíži, použite sprej proti medveďom, ak ho máte pre prípad pri sebe. V krajnom prípade si ľahnite na brucho a chráňte si rukami krk a hlavu.
3. Je teda podľa teba mať potrebné so sebou sprej na medvede?
Sprej proti medveďom je užitočným nástrojom na odradenie medveďa, ale nie je zaručenou zárukou bezpečnosti. Veľmi pomôže aj obyčajný hlučný zvonček. Ten dokáže medveďa odplašiť.
4. Je potrebná regulácia medveďov v našich lesoch?
Otázka regulácie medveďov je komplexná a vyžaduje si odbornú diskusiu medzi lesníkmi, poľovníkmi, ochranármi a ministerstvom. Je dôležité nájsť riešenie, ktoré zohľadní ochranu medveďov aj bezpečnosť ľudí.
5. Množí sa u nás viac medveďov, ako kedysi?
Populácia medveďov na Slovensku v posledných desaťročiach rastie. Dôvodom je zníženie tlaku lovu, dostupnosť potravy v lesoch a aj zmena správania ľudí.
6. Stretol si sa s medveďom zoči-voči?
Áno, s medveďmi som sa stretol už viac krát.
7. Čo si vtedy robil?
Vždy som sa snažil zachovať pokoj, nerobiť prudké pohyby a pomaly cúvať. Vyhýbal som sa priamemu očnému kontaktu, čo je veľmi dôležité. Na jeden stret nikdy nezabudnem. S kamarátom sme išli skontrolovať fotopasce a pozerali sme si záznam. Keď sme sa pozerali na záznam, od stretnutia s medveďom nás delilo len 10 minút. Zobrali sme fotopasce a vydali sme sa tou istou cestou späť. Medveď nás samozrejme sledoval, no my sme o tom ani nevedeli. Zistili sme to až vtedy, keď zosunul skalu, čím sa prezradil a prerušil sa náš očný kontakt. Tieto situácie patria medzi tie najhoršie, ale zachovali sme pokoj a medveď sa nakoniec od nás vzdialil.
8. Ako dlho sa venuješ medveďom?
Medveďom sa venujem už niekoľko rokov a mám s nimi bohaté skúsenosti.
9. Vždy sa hovorí, že ak natrafíme na medveďa, máme sa spraviť mŕtvymi. Vraj vtedy medveď odíde. Je to pravda?
Predstieranie mŕtveho nie je vždy spoľahlivou stratégiou. Medveď vás môže vnímať ako korisť a zaútočiť. Odporúča sa skôr zachovať pokoj a pomaly cúvať.
10. Ako vnímaš posledné útoky medveďov na ľudí?
Je mi ľúto každého útoku medveďa na človeka. Nikdy nevieme s istotou, čo sa presne stalo, či medveď spal, či tam boli medvieďatá, a tak ďalej. Tieto incidenty sú často tragické a zdôrazňujú potrebu informovanosti a prevencie. Je dôležité, aby sa ľudia naučili, ako sa správať v prírode tak, aby minimalizovali riziko stretnutia s medveďom a konfliktu s ním. Stále opakujem, že informovanosť o medveďoch je v našej spoločnosti veľmi biedna. Pritom taký obyčajný zvonček za pár eur by mohol zachrániť mnoho životov.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme ešte veľa pekných záberov v lese.