Bratislava 19./20. júna 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Aktualizované 20. júna 2024 19:31
Na budúci týždeň sa má k aktualizovaným medzinárodným zdravotným predpisom stretnúť medzirezortná pandemická skupina. Má prerokovať ďalší postup SR v danej veci. Uviedol to štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Štofko po stredajšom mimoriadnom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo iniciovanom opozíciou, kde sa venovali tomu, že SR sa od prijatia predpisov disasociovala
“Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) zvolala už na budúci týždeň medzirezortnú pandemickú skupinu. (…) Má prerokovať ďalší postup k tomu, ako sa ďalej postavíme k medzinárodným zdravotníckym predpisom. Súčasne čakáme aj na pozície ostatných krajín, lebo momentálne aj na úrovni koordinácie v rámci Európskej únie, resp. Európskej komisie prebiehajú už tie rokovania,” poznamenal Štofko s tým, že SR musí do 18 mesiacov vydať stanovisko o výhradách k predpisom.
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár na postoji SR trvá. Našu pozíciu označil za výhodnú. Poukázal na to, že Slovensko má 18 mesiacov k vydaniu stanoviska k predpisom, nie rok ako ostatné krajiny. Opätovne namietal viaceré body aktualizovaných predpisov. Upozornil napríklad na neprimerané zásahy do ľudských práv a základných slobôd. Odmietol, že SR nebude mať po tom, ako sa disasociovala od prijatia predpisov, k dispozícii lieky či bude v izolácii.
Téme sa má ešte opäť venovať aj Výbor Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo. Stredajšie rokovanie prerušili. Opozícia na výbore opätovne odmietla, že SR sa dištancovala od nových medzinárodných zdravotníckych predpisov. V tomto smere skritizovala kroky Kotlára. “Stanovisko, ktoré dal Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), mám odborne spripomienkované. Je katastrofálne,” povedal poslanec a exminister zdravotníctva Marek Krajčí z hnutia Slovensko. KDH vyzvalo vládu, aby Kotlára z funkcie odvolala. Opoziční poslanci zároveň vyčítali šéfke rezortu zdravotníctva, že sa na stredajšom rokovaní výboru nezúčastnila. Opätovne ju vyzvali, aby rozhodnutie SR k predpisom zvrátila.
Kotlár na výbore avizoval, že v septembri predstaví závery vyšetrovania k manažovaniu pandémie COVID-19. Tie podľa neho ukázali, že pandémia na Slovensku z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov nebola. Dané tvrdenia odmietla opozícia aj štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Štofko. “Načo máme splnomocnenca pri vyšetrovaní niečoho, čo na Slovensku nebolo? Je to pľuvanec do tváre všetkým, ktorí si ochorením prešli, všetkým pozostalým,” skonštatoval poslanec Tomáš Szalay (SaS).
Slovenská republika sa na júnovom stretnutí členských krajín WHO v Ženeve verbálne disasociovala, teda dištancovala od prijatia balíka revidovaných článkov Medzinárodných zdravotných predpisov (IHR).
Šuvada odporúčal, aby SR nové medzinárodné zdravotné predpisy podporila
Zástupca Slovenska v Riadiacej rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozef Šuvada odporúčal, aby SR podporila aktualizované medzinárodné zdravotné predpisy. To, že sa SR rozhodla od prijatia disasociovať, rešpektuje. Uviedol to po stredajšom mimoriadnom rokovaní parlamentného výboru pre zdravotníctvo, kde sa téme venovali.
“Odporúčanie, ktoré som dal, je, aby sme sa nijakým spôsobom nevymanili z tohto procesu, ale aby sme zostali členskou krajinou, ktorá podporí medzinárodné zdravotné predpisy z rôznych dôvodov,” poznamenal. Zároveň víta, že SR sa od prijatia disasociovala a nepristúpila k odmietnutiu, čo podľa jeho slov hrozilo. “Som veľmi rád, že sme nenarušili globálnu dôveru krajín, a teda snahu prijať tento dokument bez nejakých rušivých a negatívnych elementov,” povedal.
Postoj SR k aktualizovaným predpisom Šuvada rešpektuje. “Rešpektujem, že nás vedie nejaká exekutíva, ktorú sme si zvolili, a nešiel som proti rozhodnutiu, ktoré som dostal,” doplnil. Zároveň mu však nie je jasné, ako ministerstvo zdravotníctva či vláda plánujú v prípade núdzovej situácie chrániť zdravie občanov SR. Dôvody, pre ktoré SR pristúpila k disasociácii, nepozná. Vie iba o námietke nedostatočného času na zoznámenie sa so všetkými detailmi dokumentu.
Poukázal zároveň na to, že predpisy prijali aj štáty, ktoré majú kontroverzný názor na pandémiu ochorenia Covid-19. Upozornil na to, že Slovensko, ktoré sa od dokumentu disasociovalo, bude po ukončení celého procesu odstrihnuté od všetkého, čo bude nasledovať. Slovensko má však podľa jeho slov šťastie, že je súčasťou EÚ, ktorá má k predpisom pripravovať aj legislatívu či usmernenia. “A teda zdá sa, že aj tak budeme musieť niektoré tie veci dodržiavať,” dodal.
Kotlár upozorňuje na potrebu zadefinovania parametrov pandémie
Hmatateľné parametre, na základe ktorých by bolo možné zadefinovať pandémiu, nie sú jasne zadefinované. Myslí si to splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár. Volá preto po vytvorení presnej definície.
“My momentálne máme vágnu definíciu, že je to epidémia veľkého rozsahu, ktorá preskočí cez kontinenty. (…) Jediné, na čom mi záleží, je zadefinovať definíciu pandémie, a to teraz nielen vo svete, ale aj pandemickú situáciu na Slovensku. Na základe toho my môžeme potom vydávať príkazy a zákazy, ktoré obmedzujú bežného človeka,” skonštatoval.
Kotlár zároveň tvrdí, že jeho stredajšie (19. 6.) výroky k pandémii ochorenia COVID-19 boli dezinterpretované. Pandémia COVID-19 podľa neho spĺňala parametre epidémie veľkého rozsahu, nie pandémie. “Na druhej strane, ak sa zistí, že vírus bol umelo vytvorený, nešlo o pandémiu, ale o akt bioterorizmu,” podotkol. Zopakoval, že v septembri predstaví závery vyšetrovania k manažovaniu pandémie COVID-19. Avizoval, že ich posunú na Generálnu prokuratúru SR. Zároveň pripomenul, že jeho štatút má len odporúčací charakter.