V liste skupina najviac kritizuje údajné “hnednutie” Katolíckej cirkvi pod vedením kardinála Duku. Preto skupia vyzýva pápeža, aby vymenoval niekoho iného.
Znenie tohto listu zverejnia jeho tvorcovia v stredu, kedy sa od 10:00 hodiny uskutoční happening pred Arcibiskupským palácom v Prahe. Usporiada ho skupina katolíckych laikov.
“List skupiny katolíckych laikov pápežovi Františkovi pán kardinál Dominik Duka k dispozícii nemá, nemôže naňho teda reagovať. Happeningy a iné umelecké aktivity k popolcovej strede tradične patria, rovnako ako pripomienka faktu, že prach sme a v prach sa obrátime,” vysvetlil hovorca pražského arcibiskupstva Stanislav Zeman.
List v túto chvíľu podpísalo 100 ľudí a bol odoslaný do Vatikánu.
Aj keď vo veku 75 rokov musia podať demisiu všetci katolícki biskupi, pápež ju prijať nemusí. Stalo sa tak napríklad v prípade Dukovho predchodcu Miloslava Vlka, ktorému pápež Benedikt XVI. mandát v roku 2007 o dva roky predĺžil.
Novodobá inkvizícia
Kardinál Duka je známy svojou otvorenosťou. Vo svojich vyjadreniach poukazuje na dôležité problémy súčasnej spoločnosti. “Keď si vezmem slovo rodina, tak sloveso rodiť nemôžem pripísať dvom mužom alebo dvom ženám. A keď si za peniaze najmem ženu ako matku, domnievam sa, že sa dostávame niekam pod úroveň nielen demokratickej spoločnosti, ale do spoločnosti, v ktorej dieťa nemalo vôbec žiadne práva. Človek je v ňom nástroj. A človeka ako nástroj definovala otrokárska spoločnosť. Otázka ľudských práv nie je o tom, že si človek ľubovoľne vymýšľa, na čo má právo,” konštatuje (viac TU).
Ide o názor konzervatívne zmýšľajúceho človeka, kvôli ktorému je on aj ďalší rovnako zmýšľajúci “v ťažkej pozícii” v dnešnej spoločnosti, pretože “tu existuje novodobá inkvizícia, ktorá nepoužíva staré kruté tresty, ale používa mediálne lynče, ktorými dokáže svojho protivníka úplne zničiť”.
Český kardinál sa tiež vyjadril aj ku kauze obchodného reťazca Lidl, ktorý v letáku odstranil kríže z kostolov. Lidl sa síce ospravedlnil, no nezbavíme sa „trpkej príchuti, že v akom svete to vlastne žijeme“, uviedol kardinál Duka k tejto kauze (viac TU).
Duka však zdôraznil: „viem, že práve v Grécku, kde absolútna väčšina obyvateľstva sú praktizujúci pravoslávni kresťania, je také niečo nekultúrnym a barbarským konaním. Teraz ešte ide len o falšovanie fotografií, no treba sa obávať, že neskôr môže dôjsť aj k odstráneniu skutočných krížov aj na kostoloch! Európska civilizácia má viaceré korene, pričom grécka demokracia a filozofia je jedným z najdôležitejších. Ich neznalosť, ignorovanie a potláčanie ich vonkajšej viditeľnosti svedčí o prioritách, aké majú niektorí priemyselníci.“