Bratislava 9. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
Iniciatíva Inakosť opäť nafarbila stĺp verejného osvetlenia na Zámockej (pri Teplárni) do farieb LGBTi. Neobišlo sa to bez incidentov, a navyše…
Iniciatíva Inakosť je veľmi „iniciatívna“, ako to sľubuje už jej názov. Neviem, či ich zaujíma aj iná, než sexuálna inakosť, ale to je teraz druhotné. Ide totiž o dilemu, či je vhodné, aby verejne prospešné zariadenie – teda stĺp pouličného osvetlenia – malo inú, než všeobecne dohodnutú a prijatú, nerušivú a neutrálne šedú farbu.
Viete, každé mesto existuje v dvoch rovinách: V materiálnej (betón, sklo, železo…) a symbolickej (napríklad obrazy na bilbordoch, svetelné reklamy atď.). Stĺpy či stožiare – to všetko patrí do materiálnej sféry a má univerzálne spracovanie z dobrého dôvodu. Tie tyče sú všetky šedé, pretože ich funkcia je praktická: pri semafore sa máme sústrediť na jeho tri farebné okienka, a nie na farbu stĺpu, napríklad. Neplatí teda tvrdenie poslankyne Plavákovej, že „Presne taký je svet, do ktorého nás niektorí ľudia chcú dotlačiť. Sivý, bez farieb, bez rozmanitosti.“
Otázka na právne zdatných: Existuje legislatíva, podľa ktorej je dovolené tieto súčasti verejného priestoru svojvoľne (alebo hoci aj s povolením mesta) vizuálne upravovať?
Spomínam si, ako sa liberáli smiali „Dankovmu stožiaru“. Dokonca im prešiel zápis na Wikipedii, kde je uvedený ako „Slovenský národný bleskozvod“. Z čoho sa, akože, smejete? Náš stožiar s hrdo vejúcou vlajkou navrchu má len 30 metrov. Ten v saudskoarabskom meste Džidda meria 171m. Ale najvyšším je káhirský, presahujúci 200m. V noci je krásne odspodu nasvietený reflektormi, pozrite si fotky na webe.
Čím to je, liberáli a odporcovia národnej hrdosti, že snahe o propagáciu štátnych symbolov sa smejete, ale propagovanie neštandardných sexuálnych praktík vás teší?
Toto napísali osoby z Iniciatívy Inakosť na svojom Facebooku: „Stĺp na Zámockej je opäť dúhový a môže tak pripomínať jednak odhodlanie a silu LGBTI+ ľudí, ale predovšetkým to, kam vedie nenávisť a klamstvá voči kvír komunite. Dúhová lampa je spomienkou na Matúša a Juraja a aj na neustále snahy o vymazávanie a odstraňovanie LGBTI+ ľudí z verejného priestoru.“
Ten záver akosi nesedí: Nikto sa predsa nesnaží nikoho „vymazávať“ ani „odstraňovať“. Neexistuje zákon (pokiaľ viem), ktorý by zakazoval organizované verejné stretávanie kvír ľuďom, či manifestácie typu PRIDE. To, že nedostali dotácie v oblasti kultúry od Šimkovičovej, je iná otázka: Ale prečo by mala byť financovaná komunita, ktorej jedinou odlišnosťou od zvyšku občanov je sexualita?
Navyše, sponzori sa už našli iní: tzv. Filmový festival inakosti v novembri sa udeje pod záštitou finančného giganta Nationale Nederlanden (NN)…
Ten, mimochodom, ide na plný plyn. Na „medzinárodný coming out deň“ sa tam dokonca na pracoviskách vešajú vlajky. Citujme z ich FB: „Na znak solidarity rozprestrieme na našom pracovisku dúhovú vlajku: ´Dúhové farby sa objavia súčasne vo všetkých krajinách skupiny NN. Spoločne tak dáme jasne najavo, že v našej spoločnosti sa nikto nemusí báť odhaliť svoju identitu, byť sám sebou a slobodne zdieľať svoje pocity,´ vysvetľuje Mirka Jandorfová, HR riaditeľka a co-sponzorka DE&I piliera LGBTI+.“
Moja úcta, len nezabudnite širokej verejnosti pripomenúť, že to znamienko „plus“ na konci písmenkovej polievky zahŕňa aj fetišistov, po štvornožky brechajúcich v latexových oblekoch… A ďalšie „zneuznané minority“, o ktorých sa v slušnej spoločnosti nepatrí hovoriť – a praktiky niektorých možno ani nie sú v súlade so zákonom…
Ako ďalej ľudia z Iniciatívy uvádzajú, „počas maľovania sme sa žiaľ stretli i s nechápavými pohľadmi, no čo je horšie, aj s priamymi vyhrážkami smrťou naším dvom kolegyniam. A tie budeme riešiť!“
Tu treba súhlasiť. Nie je predsa možné beztrestne vyhrážať sa druhým ľuďom a na základe osobnej antipatie vyvolávať konflikt. Spory alebo nedorozumenia majú na vyjasnenie v demokratickej spoločnosti priestor v spoločnej diskusii za okrúhlym stolom
(prípadne na súde, ak to ináč nejde). V bezpečnom prostredí pre všetkých. Preto treba podobné prejavy vulgárneho správania, s akými sa stretli maliarky stĺpu, jasne a zreteľne odsúdiť.
Čo zároveň neznamená, že máme ustúpiť od našej názorovej pozície, teda že stĺp má byť taký istý, ako všetky ostatné – šedý. Pretože má jasne danú funkciu, je len malým kolieskom v súkolí zavedeného, uzavretého systému, aký nepripúšťa zmeny.
Ale niet divu, že exces na verejnom zariadení v našej metropole prešiel. Iniciatíva Inakosť prezrádza, ako to je, keď ďakuje „svojim“: „Sme radi, že sme našli pomoc a podporu na magistráte Bratislavy a tiež v bratislavskom Starom meste.“
Inými slovami: Valloslava. Však to už poznáte…