Bratislava 29. januára 2023 (HSP/Realclearenergy/Foto:Pixabay,TASR/AP-Martin Meissner)
Každý môže ľahko povedať, že je proti fosílnym palivám. Odpor voči uhliu, rope a zemnému plynu je módny a na väčšine miest vyvolá pokývanie hlavou a dokonca aj potlesk, píše Vijay Jayaraj z Real Clear Energy
Ale uvedomujú si ľudia, do akej miery je ich život závislý od fosílnych palív? Vedia, že viac ako 90 percent vecí, ktoré používajú v každodennom živote, pochádza z fosílnych palív?
Väčšina vecí, ktoré dnes používate, od zubnej kefky až po pneumatiku auta, vznikla vďaka fosílnym palivám. Obuv, chladničky, práčky, kávovary, nábytok, perá, jedálenské potreby, okuliare, komody, lekárske prístroje, kempingové vybavenie a zoznam by mohol pokračovať.
Vezmite si počítač alebo telefón, z ktorého čítate tento článok. Sú vyrobené zo skla, kovu, plastu, lítia a kremíka – na ťažbu, spracovanie alebo výrobu všetkých týchto materiálov sú potrebné fosílne palivá. Niektoré z nich sú chemickými derivátmi fosílnych palív, ale všetky sú tak či onak závislé od ich spaľovania na výrobu elektriny, procesného tepla alebo dopravy.
Bez fosílnych palív by ste nemali iPhone, Android ani MacBook. Predstavte si tú iróniu pri vypisovaní “koniec ropy” z telefónu, ktorý je vyrobený z fosílnych palív! Alebo podporovať klimatický aktivizmus prenášaním videa, ktoré bolo nahrané kamerou vyrobenou z fosílnych palív! Samozrejme, tento druh irónie sa prejavuje pravidelne a neustále sa prehliada.
Stručne povedané, najzakladnejšie potreby – a najcennejšie vymoženosti – každodenného života sú výrobky závislé od používania fosílnych palív.
Elektrina a doprava
Priemyselná éra bola obdobím veľkých zmien a používanie fosílnych palív v nej zohralo veľkú úlohu. Od začiatku 19. storočia do polovice 20. storočia bolo uhlie hlavným zdrojom paliva pre priemysel a dopravu. V druhej polovici 20. storočia sa do popredia dostali ropa a zemný plyn.
Osobné a nákladné vozidlá, lietadlá, lode a vlaky využívajú ropu. V prípade elektrického pohonu sa elektrická energia pre vozidlo opäť vyrába prevažne z uhlia alebo plynu. Dokonca aj veterná, solárna, jadrová a vodná energia sú závislé od výrobných a ťažobných procesov závislých od fosílnych palív. Ak máte v úmysle začať nový život na planéte Mars alebo na Mesiaci, rakety, ktoré používate, potrebujú fosílne palivá.
Zatiaľ čo o využívaní fosílnych palív ako zdroja na výrobu elektrickej energie a pohonných hmôt v doprave sa diskutuje vo veľkom rozsahu, ich úloha vo výrobnom a poľnohospodárskom sektore sa zdôrazňuje len zriedka.
Cement, oceľ a plasty
Cement, oceľ a plasty sú základné materiály, ktoré sa používajú v stavebníctve, doprave a výrobnom priemysle a zohrávajú kľúčovú úlohu v rozvoji modernej civilizácie.
Keďže cement je základnou zložkou betónu, je najčastejšie používaným stavebným materiálom v 21. storočí. Používa sa pri výstavbe domov, ciest, mostov, komerčných budov a inej infraštruktúry. Výroba cementu je jedným z energeticky najnáročnejších procesov, ktorý si vyžaduje ťažbu vápenca a iných nerastov, ktoré sa nakoniec zahrievajú v peciach pri teplotách 2 700 stupňov Celzia.
Ďalším bežným stavebným materiálom je oceľ, ktorá sa uprednostňuje pre svoju obrovskú pevnosť v porovnaní s objemom a hmotnosťou – vlastnosť, ktorá je žiaduca pre konštrukčné rámy vysokých budov, priemyselných zariadení a mostov. Oceľ sa používa aj v železobetóne ciest a pri výrobe vozidiel, strojov, nástrojov a zariadení.
Farby, živice, sklenené vlákna, nátery, laky, lepidlá a tisíce ďalších materiálov sa vyrábajú z fosílnych palív. Je pravdepodobné, že oblečenie, ktoré máte teraz na sebe, bolo vyrobené s použitím fosílnych palív. V skutočnosti je väčšina kobercov, tkanín, náterov, vankúšov, čalúnenia, závesov, elastanu a iných textílií vyrobená pomocou fosílnych palív.
Fosílne palivá sa používajú ako suroviny pri výrobe mnohých chemikálií a plastov. Ľahké, odolné a všestranné plasty sa používajú v širokej škále výrobkov, od obalov a spotrebného tovaru až po automobilové súčiastky a zdravotnícke pomôcky.
Výroba potravín
Hnojivá – vyrábané s pomocou fosílnych palív – dopĺňajú pôdu základnými živinami, ako sú dusík, fosfor a draslík, a zlepšujú jej štruktúru a úrodnosť. Hnojivá zohrávajú kľúčovú úlohu pri uspokojovaní celosvetového dopytu po potravinách tým, že zvyšujú výnosy plodín až o 50 %.
Podľa portálu OurWorldInData, ktorý zhromažďuje informácie z Organizácie Spojených národov a Svetovej banky, “od roku 1961 do roku 2014 sa celosvetová produkcia obilnín zvýšila o 280 percent. Ak tento nárast porovnáme s nárastom celkového počtu obyvateľov (ktorý sa za rovnaké obdobie zvýšil len o 136 percent), vidíme, že svetová produkcia obilnín rástla oveľa rýchlejšie ako počet obyvateľov.”
Fosílne palivá nám nielenže umožňujú uspokojovať základné potreby nášho každodenného života, ale sú aj príčinou celosvetového zlepšenia kvality života od 50. rokov 20. storočia.
Kampaň proti fosílnym palivám sa zameriava na ich využívanie pri výrobe elektrickej energie. Každá časť nášho materiálneho života je však vďaka fosílnym palivám lepšia. Pomáhajú nám žiť efektívnejšie, bezpečnejšie a ekologickejšie, znižujú chudobu a pomáhajú miliardám ľudí žiť dôstojný a bezpečný život.