Vláda zobrala na stredajšom rokovaní na vedomie uznesenie Národnej rady SR k procesu ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) má na základe stredajšieho uznesenia vlády požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby Radu Európy informovala o tom, že sa SR nestane zmluvnou stranou kontroverzného dokumentu, známeho ako Istanbulský dohovor.
Prezidentka Čaputová však svoj odmietavý postoj vyjadrila ešte skôr, než na to dostala oficiálne poverenie.
Najprv vyjadrila pochybnosti, či vypovedanie Istanbulského dohovoru je kompetencia prezidenta Slovenskej republiky: “Budeme veľmi prísne zvažovať, do akej miery je to naozaj kompetencia prezidenta, pretože už tam doteraz boli nejaké kroky zo strany vlády urobené.”
Následne naznačila, čo by urobila, ak by to naozaj riešila: “Druhá rovina ale je, že ja si myslím, že táto téma by mala byť riešená naozaj s odstupom, vecne a s chladnou hlavou a možno nie 2 mesiace pred voľbami,” povedala Čaputová pre RTVS.
Čaputová chce alibisticky riešiť istanbulský dohovor až po voľbách. Teda vtedy, keď je predpoklad, že moci sa chopí liberálna vláda na čele s Progresívcami, či Kiskom a tí Istanbulský dohovor obsahujúci gender ideológiu, naopak, vrelo privítajú.
Prezidentke je zrejme potrebné pripomenúť, že téma Istanbulského dohovoru sa rieši minimálne posledné 2 roky, teda je riešená s odstupom a chladnou hlavou. Navyše, poslanci NR SR odmietli istanbulský dohovor už pred 8 mesiacmi. Nedávne odmietnutie Istanbulského dohovoru sa udialo už po druhýkrát.
Prezidentka však napriek tomu zrejme nemieni rešpektovať parlamentnú demokraciu. Čaputová by tiež mala myslieť na to, že ak by ju vo voľbách nevolili aj kresťania, nikdy by sa prezidentkou nestala. Ak skutočne naplní svoje slová a nevypovie Istanbulský dohovor, bude to veľká facka pre značnú časť jej voličov.
Samuel Gdovin