Bratislava 8. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Aktualizované 8. augusta 16:26
Oficiálne stránky inštitúcií nemôžu slúžiť na presadzovanie subjektívnych politických názorov jednotlivých štatutárov. Skonštatovalo to Ministerstvo kultúry (MK) SR. Považuje preto za neprijateľné vyjadrenia exšéfky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej, riaditeľa Slovenského centra dizajnu Maroša Schmidta a šéfa Slovenského národného múzea Branislava Panisa k personálnym zmenám na oficiálnych stránkach inštitúcií
“Politické komentovanie rozhodnutí svojho zriaďovateľa a zneužívanie oficiálnych stránok inštitúcie na svoje súkromné politické názory môže byť dôvodom na odvolanie z funkcie,” podotkol rezort.
Vyjadril zároveň nesúhlas s aktivitami odborárskych šéfov, ktorí podľa neho aktivizujú štátnych zamestnancov proti zriaďovateľovi.
“Ministerka kultúry postupuje v personálnych otázkach striktne v zmysle zákonov SR. Túto avizovanú iniciatívu vníma rezort ako pokračovanie politického aktivizmu zo strany štatutárov a niektorých zamestnancov jednotlivých inštitúcií,” dodal.
Šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) tento týždeň odvolala generálnu riaditeľku Slovenskej národnej galérie Kusú aj šéfa Slovenského národného divadla Mateja Drličku. Odôvodňovala to okrem iného ich manažérskymi zlyhaniami. Bývalí štatutári to odmietli. Podporu odvolaným vyjadrili viaceré inštitúcie.
ASDO: Vo funkčnej demokracii politika kultúrne inštitúcie podporuje, neovláda
Asociácia zastupujúca 22 inštitúcií rôznych zriaďovateľov zároveň vyzýva na zmenu komunikácie pri personálnych zmenách štatutárov. “Odvolať štatutára je pre inštitúciu takým markantným zásahom, že by mu mala predchádzať odborná diskusia,” argumentuje, poukazujúc na riziko, že necitlivé a neodborné odvolávanie šéfov kultúrnych inštitúcií môže viesť aj k ich kolapsu. “Je preto nevyhnutné začať viesť odborný dialóg,” zopakovala ASDO.
Na súčasnú situáciu poznamenanú odvolaním štatutárov národných kultúrnych inštitúcií reagujú aj regionálne a miestne kultúrne organizácie. Odmietnutie politických zásahov do odborného a profesionálneho vedenia kultúrnych inštitúcií vyjadrili napríklad kultúrne zariadenia v hlavnom meste, Považská galéria umenia v Žiline či Galéria Jána Koniarka v Trnave.
Vedenie ministerstva kultúry si stojí za odvolaním riaditeľov SND a SNG
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) a generálny tajomník služobného úradu ministerstva Lukáš Machala si stoja za opodstatnenosťou svojich krokov v prípade odvolania riaditeľov kultúrnych inštitúcií. Vyplýva to z ich vyjadrení na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Je podľa Šimkovičovej bežnou praxou, že ak príde nová vláda a ministri, tak riešia inštitúcie spadajúce pod jednotlivé rezorty, a je to v súlade so zákonom. “My ako zriaďovateľ máme plné právo ako niekoho vymenovať, tak aj niekoho odvolávať, a to aj bez udania dôvodu,” poznamenal Machala. Tvrdí, že zverejnenie dôvodov na odvolanie riaditeľov Slovenského národného divadla (SND) a Slovenskej národnej galérie (SNG) je len dôkazom toho, že ministerstvo nemá čo skrývať.
Šimkovičová opätovne poukázala na dôvody odvolania Alexandry Kusej z postu šéfky SNG aj Mateja Drličku ako riaditeľa SND. Zároveň vyvrátila Drličkove tvrdenia o tom, že rezort kultúry nemal záujem sa s ním stretnúť.
Rezort kultúry teraz podľa Šimkovičovej spraví v oboch inštitúciách audity. “Budeme mať vecné argumenty, s ktorými budeme môcť operovať a ktoré budete mať všetci k dispozícii,” podotkla.
Ministerka kultúry zároveň reagovala na pozvanie zamestnancov divadla i galérie, ktorí sa s ňou chcú stretnúť v pondelok (12. 8.) v priestoroch SND. “Zamestnanci SND chodia ku mne na ministerstvo kultúry, ja nemusím chodiť za nimi. (…) Prijmem pozvanie tu u mňa na ministerstve kultúry,” dodala.
Prečítajte si tiež: