Moskva 5. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:flickr)
Ako už médiá informovali, v Rusku v dôsledku nedôvery ľudí v očkovanie rozkvitá čierny trh s falošnými potvrdeniami o vakcinácii. Najnovšie správy však ukazujú, že antivakcinačné nálady v spoločnosti nie sú po Rusku cudzie ani v Európskej únii
Talianska polícia totiž v sobotu oznámila, že odhalila rad podvodných schém, prostredníctvom ktorých sa na internete predávali falošné digitálne certifikáty EÚ COVID. Vyšetrovanie koordinované prokuratúrou pre počítačovú kriminalitu v Miláne tiež ukázalo, že tisíce ľudí bolo pripravenýché zaplatiť za falošné osvedčenia.
Vo štvrtok v Európskej únii totiž nadobudlo účinnosť nariadenie o digitálnom certifikáte EÚ COVID, ktoré má “uľahčiť” občanom cestovanie v rámci EÚ. Certifikát obsahuje kód “QR”, ktorý má potvrdiť, že cestujúci bol očkovaný, alebo nedávno chorobu prekonal, alebo bol mal negatívny PCR test.
Talianska polícia uviedla, že najprv získala kontrolu nad desiatimi kanálmi na zašifrovanej komunikačnej sieti Telegram, ktoré boli prepojené s anonymnými účtami na trhoviskách na Dark Webe. To jej umožnilo kontaktovať predajcov, ktorí požadovali platbu v kryptomenách. Ceny sa pohybovali od 110 do 130 eur za balíček, obsahujúci falošný pas a údajnú liekovku vakcíny.
Pomoc umelej inteligencie
Podvodnú schému sa polícii podarilo odhaliť pomocou dvoch nástrojov umelej inteligencie, ktoré umožnili sledovať web v reálnom čase a potom komunikovať ako potenciálni zákazníci.
“Zaregistrovalo sa asi 250 000 užívateľov a stovka sa pokúsila komunikovať s predajcami,” povedal šéf milánskej daňovej polície v oblasti kyberpodvodov Gian Luca Berruti s tým, že medzi potenciálnymi kupcami boli tiež záujemcovia mimo EÚ.
Polícii sa tak podarilo získať niekoľko falšovaných certifikátov, ktoré obsahovali nepravdivé identifikačné údaje, špeciálne vygenerovaný QR kód a číslo šarže prvej a druhej dávky vakcíny.
Berruti povedal, že polícia identifikovala rad podozrivých, ale ďalšie podrobnosti odmietol zverejniť.
“Chceme objasniť, že každý, u koho budú tieto falošné certifikáty nájdené, vrátane kupujúcich, riskuje stíhanie za trestné činy podvodu a používanie falošných dokumentov. Hrozí za to až šesťročné väzenie,” povedal policajt.
Očkovanie v Rusku
V Rusku sa v poslednom mesiaci rozšírila indická mutácia koronavírusu delta, v dôsledku čoho sa epidemiologická situácia v krajine zhoršila. Rusko zaznamenalo za včerajšok 25 142 nových prípadov nákazy koronavírusu, čo je maximum od 2. januára.
Hoci ruská vakcína Sputnik V bola vlani v auguste uvoľnená pre široké použitie v populácii, miera očkovania v celom Rusku je veľmi nízka, a to 11,7 percenta. Medzi ľuďmi totiž panuje strach nie z konkrétnej vakcíny, ale z očkovania ako takého.
Moskva však v reakcii na zhoršujúcu sa situáciu zaviedla nové obmedzenia, medzi ktorými je povinné očkovanie pre väčšinu zamestnancov sektora služieb. Neočkované osoby teda nebudú môcť pracovať na miestach, ktoré si vyžadujú kontakty s ľuďmi, a tiež nebudú môcť navštevovať reštaurácie.
Avšak tí, ktorí nedôverujú očkovaniu, sa rozhodli ísť nelegálne cestou, lebo hneď sa na fórach Dark Webov objavilo množstvo ponúk predaja falošných potvrdení o očkovaní.
Moskovská polícia začala 24 trestných konaní proti podozrivým predajcom falošných certifikátov. Ruský internetový regulátor Roskomnadzor oznámil, že už zrušil 150 webových stránok a účtov predávajúcich falošné dokumenty.