Bratislava 18. októbra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Michael Kappeler)
Štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie obyvateľov s firmou, ktorá má nedoplatky v Sociálnej poisťovni (SP). Upozornil na to poslanec Tomáš Taraba (KDŽP), bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker i mimoparlamentná strana Spolu
Štát uzatvoril zmluvu na nákup 10 miliónov testov za 43 miliónov eur s firmou Eurolab Lambda.
“Priatelia dnes (17.10. – pozn. red.) nám Igor Matovič oznámil, že celé Slovensko dá pretestovať dvakrát na koronu. Viete kto bude profitovať z plošného testovania obyvateľstva a vyhral zákazku Štátnych hmotných rezerv na dodávku 10 miliónov testov? Nuž, ak by ste očakávali, že to bude renomovaná svetoznáma farmaceutická firma, musím Vás sklamať. Zákazku dostala firmička z Trnavy – Eurolab Lambda a.s.. A čo je ešte čerešnička na torte, táto firmička podľa Finstatu z dnešného dňa, má v kolonke dlhy a nedoplatky napísané – ÁNO,” upozornil poslanec Tomáš Taraba.
Dlh 17.000 eur
Na dlh upozornil aj bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker:
“Na záver dňa sa ešte dozvieme, že firma profitujúca na testovaní je firma z Trnavy sídliaca v rodinnom dome svojho majiteľa, mimochodom ten je aj spoločníkom školy BESST, s.r.o… Kam chodia do školy deti Igora Matoviča?” pýta sa.
“Rád by som sa ešte opýtal, ako preukázala spoločnosť Eurolab Lambda, a.s. splnenie podmienky verejného obstarávania podľa §32, ods. 1, písm. b), že nemá evidované nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie, keď podľa údajov Sociálnej poisťovne je vedená táto spoločnosť ako dlžník vo výške viac ako 17 tisíc eur,” upozornil Drucker.
Liberálny dom, Eurolab Lambda a MUDr. Ivan Juráš
V súvislosti s objavujúcimi sa informáciami sú aktuálne na stole aj ďalšie otázky týkajúce sa prepojenia strany SaS a lekára, ktorý pôsobí v dozornej rade firmy Eurolab Lambda.
V dozornej rade firmy Eurolab Lambda má byť MUDr. Ivan Juráš, ktorý v roku 2001 zakladal spolu s Richardom Sulíkom, Robertom Mistríkom, Jurajom Drobom, Ľubomírom Galkom a ďalšími Liberálny dom s.r.o. Jediným spoločníkom je aktuálne Sloboda a solidarita.
“Ak je na tomto čo i len zrnko pravdy, tak chlapci vymysleli biznis roka pekne pod rúškom pandémie. A vieme asi prečo v utajení. Začínam premiérovi aj veriť, že je to jeho najväčšia operácia,” uviedla v tejto súvislosti Slavěna Vorobelová predsedníčka strany Národná koalícia.
Deti pána premiéra a ich škola
“Načo je dobré plošné testovanie na covid?” Pýta sa Ján Čarnogurský mladší.
“Asi iba na kradnutie. Veď už pár dní po otestovaní na Slovensko prídu noví nakazení zo zahraničia, ktorí znovu nákazu roznesú a môžeme testovať nanovo. Vôbec preto neprekvapuje, že firma, ktorá má dodať vláde covid testy za milióny EUR, Eurolab Lambda a.s. z Trnavy, má nedoplatky na sociálnom poistení vo výške 17.285 EUR! Takáto firma je zo zákona (§ 32 ods. 1 lit b zák. o verejnom obstarávaní) vylúčená z verejného obstarávania a štát od nej nesmie nakupovať vôbec nič,” upozorňuje.
“Kto stojí za touto Trnavskou firmou, pre ktorú zákon neplatí, ak ide o milióny? Pani Pavlínka Matovičová, starajúca sa o peniaze rodiny, o tom nevie nič? Vraj deti pána premiéra chodia do školy, ktorú spoluvlastní majiteľ firmy Eurolab,” uvádza Čarnogurský ml.
Zákon neumožňuje neplatičom voči sociálnej či zdravotnej poisťovni zúčastňovať sa súťaží o štátne zákazky
“Z verejne dostupných zdrojov sme však zistili, že táto firma má ku dňu 12.10. dlh voči štátu na sociálnom poistení vo výške 17-tisíc eur. Je tu podozrenie na porušenie zákona o verejnom obstarávaní,” uvádza predseda strany Spolu Juraj Hipš.
Dodal, že tento zákon neumožňuje neplatičom voči sociálnej či zdravotnej poisťovni zúčastňovať sa súťaží o štátne zákazky.
Strana preto vyzýva premiéra, aby vyvrátil pochybnosti a vysvetlil okolnosti nákupu testov.
“Ani v čase pandémie a mimoriadneho stavu nie je možné ohýbať zákon a musí platiť pre každého rovnako,” podotkol Hipš.
Transparentonosť a dodržiavanie pravidiel boli hlavným mottom Matovičovej kampane, a preto teraz vyvstával legitímna otázka, prečo jeho vláda dala zákazku malej firme v jeho meste, ktorá má zároveň značné nedoplatky v Sociálnej poisťovni.
Rudolf: Firma nedoplatok uhradila pred podpísaním zmluvy
Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Ján Rudolf tvrdí, že firma Eurolab Lambda, ktorá má dodať štátu desať miliónov antigénových testov, dlh v Sociálnej poisťovni (SP) zaplatila a až potom sa s ňou podpísala zmluva.
Uviedol to v nedeľu počas diskusnej relácie TA3 V politike v reakcii na vyjadrenia mimoparlamentnej strany Spolu. Tá tvrdí, že štát uzatvoril zmluvu na nákup testov na plošné pretestovanie obyvateľov s firmou, ktorá má nedoplatky v SP.
Rudolf uviedol, že keď začali obstarávať, v priamom rokovacom konaní oslovili viacero firiem. Išlo o skoro 20 firiem, ktoré dodávajú zdravotnícky materiál.
“Podmienkou bolo, aby boli zapísané v zozname hospodárskych subjektov,” uviedol predseda SŠHR.
Tento register podľa neho prevádzkuje Úrad pre verejné obstarávanie a verejný obstarávateľ ani dodávateľ nemôže spochybňovať údaje v tomto registri.
“Firma je zapísaná v zozname hospodárskych subjektov. Verejný obstarávateľ, v tomto prípade SŠHR, nie je povinný overovať údaje z toho registra,” povedal Rudolf.
Ak sa podľa neho stane, že má obstarávateľ nejakú pochybnosť, má právo požiadať o vysvetlenie.
“My sme takéto právo využili, keďže sme zistili, že daná firma má nedoplatky na sociálnom poistení. Žiadali sme vysvetlenie. Firma povedala, že sa stala nejaká technická chyba a nedoplatok uhradí,” dodal Rudolf s tým, že to bolo pred podpisom zmluvy.
Ako tvrdí, zmluvu s nimi uzavrel, až keď bol nedoplatok vyplatený.
“Ja som podpísal zmluvu s firmou, ktorá nemala nedoplatky v SP,” uviedol predseda SŠHR.
Rudolf tvrdí, že celý proces prebiehal v dôvernom režime. Dôvody sú podľa neho jednoduché.
“Situácia na svetovom trhu s testami je veľmi komplikovaná a ťažká a nechceli sme dopustiť, aby sa stalo to, čo pri prvej vlne, aby boli sklady prázdne,” povedal Rudolf.
.
Poznamenal, že niekedy dochádzalo aj k takým prípadom, že niektoré štáty mali zdravotnícky materiál zaplatený v lietadle a niekto ho preplatil a lietadlo sa obrátilo vo vzduchu a pristálo v inej krajine.
Pri výbere dodávateľskej firmy testov na celoplošné testovanie podľa slov Rudolfa rozhodovala cena, kvalita a termín dodania. Bližšie informácie chce prezentovať na tlačovej konferencii po nedeľnom mimoriadnom rokovaní vlády.
SŠHR majú podľa Rudolfa k dispozícii 500.000 kusov antigénových testov, ktoré boli nakúpené na základe uznesenia vlády z 23. septembra.
Rudolf potvrdil, že prvých 100.000 už bolo distribuovaných pre domovy sociálnych služieb. Rudolf povedal, že SŠHR je pripravená vyskladňovať testy na základe požiadaviek jednotlivých orgánov krízového riadenia.
Ďalšie otázky
Tomáš Drucker po vyjadrení Rudolfa však kladie ďalšie otázky: “Mala spoločnosť Eurolab Lambda a.s. splnenú zákonnú požiadavku na podmienky účasti vo verejnom obstarávaní alebo nemala?”
“Podľa šéfa Hmotných rezerv podpísali s Eurolab Lambda a.s. až potom ako vraj doplatili poistné. Vôbec nejdem riešiť prečo má firma 17tis. dlh voči štátu a uchádza sa o 43 mil. kontrakt, ale podstatné je, či boli splnené zákonné požiadavky a teda, či táto spoločnosť nemala evidovaný nedoplatok na poistnom v čase keď sa o zákazku uchádzala. To vyžaduje zákon!” upozorňuje Drucker.
.
“Máme tu stovky firiem na svete a vyhrá to spoločnosť z Trnavy, ktorá má 10% ročný obrat v porovnaní so samotnou zákazkou od štátu a jej majiteľ je aj spolumajiteľ a konateľ školy, ktorú navštevujú deti Igora Matoviča. Žiadajme preukázanie splnenia “aspoň” zákonných požiadaviek. Očakávam, že Úrad pre verejné obstarávanie aj túto súťaž preverí,” dodáva na záver.
Skríningové testy
Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) uzavrela kúpne zmluvy na skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19 s troma firmami. Dodať majú spolu 13 miliónov kusov testov dokopy za 52,3 milióna eur bez DPH. Najviac testov má dodať spoločnosť Eurolab Lambda.
Dva milióny testov má dodať spoločnosť Abbott Laboratories Slovakia, s.r.o. SŠHR uzavrela zmluvu aj so spoločnosťou Juhapharm s.r.o., ktorá má dodať milión testov.