Bratislava 8. septembra 2024 (HSP/ Facebook/ Foto: TASR – Jakub Kotian)
Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a zároveň podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Tibor Gašpar(SMER-SSD) spolu s poslancom NR SR Rudolfom Huliakom(SNS) na tlačovej konferencii oznámili dôvody na doručenie návrhu na odvolanie opozičného lídra Michala Šimečku(PS) z funkcie podpredsedu NR SR
„Prvý návrh sa týka žiadosti o zvolanie schôdze, v podstate mimoriadnej schôdze NR SR, s jediným bodom programu – a to je odvolávanie poslanca Michala Šimečku z funkcie podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky,“ uviedol Tibor Gašpar.
Podľa jeho slov sa druhý návrh týka samotného zdôvodnenia podania návrhu na odvolanie z tejto funkcie vo vzťahu k osobe Michal Šimečku.
„ Doručili sme všetky náležitosti spojené s požiadavkami vyplývajúcimi zo zákona a očakávame, že v lehote do siedmich dní bude zvolaná schôdza s týmto, jediným, bodom programu,“ dodal Gašpar.
Dôvody
Na tlačovej konferencii sa ešte spätne vrátil k základným dôvodom, ktoré strany SNS a SMER-SSD viedli k podaniu návrhu na odvolanie poslanca z funkcie podpredsedu NR SR.
„V prvom rade ide o prijímanie štátnych dotácií blízkymi osobami Michaela Šimečku, ktoré sú s ním v priamom príbuzenskom pomere, cez nadáciu, respektíve dve občianske združenia, v období rokov 2020-2024, kedy mal podľa nás priamy vplyv na poskytovanie týchto dotácií týmto subjektom,“ vyhlásil Gašpar.
„Druhý dôvod na jeho odvolávanie je závažné podozrenie z nezákonného postupu Michala Šimečku pri ovplyvňovaní procesu prideľovania týchto štátnych dotácií, a to predovšetkým z čiastkových výsledkov, ktoré už verejne prezentovalo ministerstvo spravodlivosti, ktoré v tejto v súvislosti vykonáva komplexný audit a o ktorých výsledkoch sa asi zrejme dozvieme,“ pokračuje Gašpar.
„Čo sa týka tretieho dôvodu, v súvislosti s čerpaním týchto dotácií a s ochranou tohto systému, na ktorý sa niektoré združenia, ktoré sú v pôsobnosti, alebo osoby v nich sú priamom príbuzenskom pomere v Michalom Šimečkom, zneužíva ako predseda opozičnej politickej strany Progresívne Slovensko ústavné demokratické práva, aby tento systém dotácií svojím blízkym ochránil,“ vysvetlil Gašpar.
V tomto zmysle ide najmä o verejné zhromaždenia, ktoré poslanec organizoval na podporu odvolávania ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej(SNS)a ministra spravodlivosti Borisa Suska(SMER-SSD).
„Tieto dve ministerstva vážnym spôsobom vstúpili do systému financovania týchto nadácií a občianskych združení, ktoré sú spojené aj s osobou Michala Šimečku,“ uviedol Gašpar.
Právo verejne sa zhromažďovať
Vysvetlil, že zneužívanie tejto právomoci zhromažďovať sa v rámci návrhu vnímajú v tom, že základné a najzákladnejšej ústavné politické právo našich občanov “verejne sa zhromažďovať“ v podstate Šimečka využíva na osobnú ochranu.
„Ďalším dôvodom je, že otec Michala Šimečku je spolu akcionár konkrétneho média(Denník N), ktoré je jednoznačne médium, ktoré sa tá charakterizovať ako protivládne, a naopak médium ktoré v podstate robí štartéra pre politickú aktivitu práve politickej strany Progresívne Slovensko,“ zdôraznil Gašpar.
„To vidíme ako narušenie základnej politickej súťaže medzi politickými stranami práve preto, že si myslíme, že cez svojho otca má vplyv v tomto médiu, a preto obsah toho, čo ponúka najmä Denník N, nezodpovedá objektivite a je jednoznačne v prospech politickej strany progresívne Slovensko,“ uviedol Gašpar.
Posledný dôvod, ktorý bude uvedený v odôvodnení tohto návrhu, je to, akým spôsobom vystupuje Michal Šimečka vo verejnom priestore a vo verejnej komunikácii, najmä v politickej súťaži. „Jeho rétorika a spôsob vedenia opozičnej politiky, (on síce hovorí, že jeho spôsob je ten najkvalitnejší) je naďalej konfrontačný a to do takej miery, že môže eskalovať napätie spoločnosti, ktoré, ako sme mali možnosť vidieť, vyvrcholilo 15. mája v Handlovej, kedy sa sympatizant a priaznivec opozičných strán pokúsil zabiť premiéra Roberta Fica,“ pripomenul.
Uviedol, že od 15. mája vláda nezaznamenala ani len náznak potreby sa ospravedlniť za túto konfrontačnú politiku. „Naopak, konfrontačná politika pokračuje. Rétorika, ktorá vnáša neznášanlivosť, pokračuje… A to je teda posledný dôvod, ktorý je uvedený v rámci tohto návrhu,“ dodal Gašpar.
A čo HLAS?
Návrh na odvolanie Michala Šimečku nepodporila tretia z koaličných strán, HLAS-SD, aj napriek tomu, že sám Šimečka bol svojho času za odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Rudolf Huliak sa vyjadril, že verí, že poslanci HLAS-SD za odvolanie Šimečku zahlasujú, hoci svoje podpisy k návrhu nepridali. HLAS opakovane tvrdí, že Šimečka by mal z postu odstúpiť sám.
„Štvorročné obdobie v rokoch 2020-2024, keď sme všetci prispievali na luxusný život rodiny Šimečkovcov, bolo týmto oficiálne ukončené,“ napísal Tibor Gašpar v príspevku ku zdieľanému videu.
„Transparentnosť a rovnosť pred zákonom nie sú len prázdne heslá vo vlastníctve opozície, ale sú to základné princípy fungovania štátu,“ pripomenul.
„Nová politická realita sa odrazí aj v návrhu na odvolanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu, ktorý patrí celej opozícii a nie iba jednej politickej strane alebo jednej prominentnej rodine,“ zakončil.
Vo videu sa Tibor Gašpar a Rudolf Huliak venovali aj iným témam, môžete si ho pozrieť nižšie
Prečítajte si tiež :