„Štát s nami komunikuje len formou odkazov v médiách. V skutočnosti je bremeno na našich pleciach a vzniknutú situáciu riešime každý v rámci vlastných možností. Snažíme sa navzájom si pomáhať. Starostovia už vytvorili spoločnú skupinu na sociálnych sieťach, kde sa radíme, čo robiť, ako pomôcť, aby sme boli v tomto boji užitoční a hlavne úspešní,” dodal starosta Spišského Bystrého Marián Luha.
V obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa si chýbajúce rúška snažia zabezpečiť svojpomocne. Starosta obce Michal Didik zisťoval potrebu rúšok medzi obyvateľmi v rámci prieskumu na sociálnych sieťach. Následne oslovil ženy v dedine, prevažne mamičky na materskej dovolenke, a tie sa pustili do šitia. V najbližších dňoch tak obec dokáže zabezpečiť rúška pre potreby zamestnancov úradu a pre všetkých seniorov. „Rúška šijeme z plachtoviny, aby sa dali vyprať a opäť použiť. Nikto nevie, ako dlho bude tento stav trvať,” povedal Didik.
Aj v spišskej obci Markušovce sa pustili do šitia ochranných rúšok, ktorých je akútny nedostatok. Dostanú ich prioritne ľudia, ktorí si pôjdu pre sociálne dávky na poštu v obci.
Starosta obce Lesnica v okrese Stará Ľubovňa Ján Gondek zasa hovorí o hromadnom návrate ľudí pracujúcich v zahraničí. Za prácou najčastejšie chodia do Rakúska, do Švajčiarska a do Nemecka. “Naši ľudia berú opatrenia štátu proti šíreniu nákazy COVID-19 vážne. Po návrate zo zahraničia sa hlásia na úrade a dodržiavajú 14-dňovú karanténu v domácom prostredí. Podľa našich informácií sa domov vracajú zo strachu z nákazy v zahraničí. Dobrovoľne opúšťajú zamestnanie a vracajú sa za rodinami,” uzavrel Gondek.