Bratislava 19. júna 2024 (HSP/Aljazeera/Foto:TASR/AP-Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Vladimir Putin uskutočnil štátnu návštevu Severnej Kórey a mieri do Vietnamu. Západ napäto sleduje vývoj situácie. V tejto súvislosti sa korešpondent Al-Džazíry opýtal expertov na medzinárodné vzťahy, čo možno očakávať od ázijského turné ruského lídra, píše v článku pre Al-Džazíru Fahim al-Surani
Ruský prezident Vladimir Putin začal štátnu návštevu Pchjongjangu na pozvanie severokórejského vodcu Kim Čong-una. Z KĽDR Vladimir Putin zamieri do Vietnamu, kde by mal stráviť dva dni.
Ruského prezidenta na tejto ceste sprevádza impozantná delegácia, v ktorej sú prvý podpredseda vlády Denis Manturov, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, podpredseda vlády Alexander Novak, minister prírodných zdrojov a životného prostredia Alexander Kozlov, minister zdravotníctva Michail Muraško, minister dopravy Roman Starovoit, námestník ministra obrany Alexej Krivoručko, šéf Roskosmosu Jurij Borisov, šéf Ruských železníc Oleg Belozerov a gubernátor Primorského kraja Oleg Kožemjako.
Putin naposledy navštívil KĽDR v roku 2000, vodcom Severnej Kórey bol vtedy Kim Čong-il, otec súčasnej hlavy štátu.
Potom sa vydá do Vietnamu, návšteva je naplánovaná na 19. – 20. júna. Putin bol vo Vietname naposledy na jeseň 2017, keď pricestoval na samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v Da Nangu.
Návštevy KĽDR a Vietnamu budú štvrtou a piatou zahraničnou cestou Vladimira Putina po jeho znovuzvolení za ruského prezidenta na jar 2024. Od svojej inaugurácie už navštívil niekoľko krajín: Čínu, Bielorusko a Uzbekistan.
Obsesie Západu
Nie je prekvapením, že nadchádzajúca návšteva ruského prezidenta v KĽDR vyvolala silné reakcie v Amerike a medzi jej najbližšími spojencami v Ázii, Južnou Kóreou. Námestník amerického ministra zahraničných vecí Kurt Campbell diskutoval o Putinovej ceste s prvým námestníkom juhokórejského ministra zahraničných vecí Kim Hong-kyunom, po čom sa obe strany dohodli, že budú situáciu pozorne sledovať.
Juhokórejský diplomat zdôraznil, že Putinova návšteva “by nemala viesť k zintenzívneniu vojenskej spolupráce medzi Pchjongjangom a Moskvou v rozpore so sankciami OSN”.
Putinova ázijská cesta prichádza v čase rastúcich obáv z prehlbovania spolupráce medzi Ruskom a KĽDR v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine.
Návšteva Vladimíra Putina v Pchjongjangu prichádza v čase, keď Rusko stále dodržiava všetky medzinárodné reštriktívne opatrenia voči KĽDR. Ruskí experti sa domnievajú, že Moskva môže zrušiť viaceré sankcie, čo by otvorilo cestu k rokovaniam o strategickej vojenskej spolupráci medzi oboma stranami.
Silná reakcia
Putinova návšteva Vietnamu prichádza po tom, ako Hanoj odstúpil od švajčiarskeho “mierového samitu” o Ukrajine a vyslal svojho námestníka ministra zahraničných vecí na samit BRICS v Rusku.
Spojené štáty, ktoré v minulom roku zlepšili vzťahy s Vietnamom a sú jeho hlavným obchodným partnerom, reagovali pomerne ostro.
“Žiadna krajina by nemala poskytnúť Putinovi platformu <…>. Ak bude môcť voľne cestovať, mohlo by to viesť k normalizácii hrubého porušovania medzinárodného práva zo strany Ruska,” citovala agentúra Reuters predstaviteľa amerického veľvyslanectva vo Vietname.
Strategické smerovanie
Podľa medzinárodného politológa Dmitrija Babiča je rozvoj vzťahov s krajinami globálneho Juhu prioritou Kremľa. Potvrdzujú to aktívne diplomatické kroky na viacerých frontoch vrátane snahy Moskvy obnoviť desaťročia trvajúce tradičné priateľské vzťahy s Pchjongjangom a Hanojom.
Dmitrij Babič v rozhovore pre Al-Džazíru dodal, že spolupráca medzi Ruskom a Severnou Kóreou sa v posledných rokoch neustále rozvíja.
Obchodný obrat medzi oboma krajinami sa vlani zvýšil deväťnásobne a dosiahol 34,4 milióna dolárov. Preto je teraz dôležité dosiahnutý pokrok upevniť.
Význam týchto návštev sa ešte zvýši, ak sa Rusko rozhodne prehodnotiť časovo neobmedzený režim sankcií voči KĽDR, ktorý zaviedla Bezpečnostná rada OSN.
Ostré otázky
Politický analytik Dmitrij Kim zasa očakáva, že Vladimir Putin počas svojej návštevy Vietnamu oznámi dohody v odvetviach, ako sú obchod, investície, technológie a vzdelávanie.
Expert však vysvetľuje, že rokovania s vietnamskými predstaviteľmi budú pravdepodobne zahŕňať naliehavejšie otázky, najmä pokiaľ ide o predaj zbraní Hanoju, ktorých je Moskva historicky hlavným dodávateľom.
Očakáva sa, že počas rozhovorov sa obaja lídri zamerajú na rozvoj spolupráce v oblasti energetiky. Ruské spoločnosti pracujú na vietnamských ložiskách plynu a ropy v oblastiach Juhočínskeho mora, na ktoré si robí nároky Čína. Okrem toho Moskva a Hanoj majú problémy s transakciami v dôsledku sankcií USA uvalených na ruské banky. Putin a vietnamskí predstavitelia sa pravdepodobne dohodnú na transakciách výmeny tovaru prostredníctvom účtovníctva v národných menách (rubľoch a dongoch).
Z pohľadu Hanoja má Putinova návšteva demonštrovať, že Vietnam uskutočňuje vyváženú zahraničnú politiku bez uprednostňovania niektorej veľmoci.
Prečítajte si tiež: