Bratislava 18. augusta 2024 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Ministerstvo kultúry SR trvá na svojich tvrdeniach, ktoré uviedlo na tlačovej konferencii 15. augusta 2024 a ktorými zmluvu medzi Fondom na podporu umenia (FPU) a Nadáciou Milana Šimečku, uzavretú v júli 2024 označilo za neštandardnú. Trváme aj na výrokoch, v ktorých sme vyjadrili, že body 4.2 až 4.4 zmluvy považujeme za “poistenie si finančných zdrojov”. Uviedlo Ministerstvo kultúry v stanovisku zaslanom redakcii. Stanovisko vám prinášame v plnom znení, bez redakčných zásahov
Projekt Fjúžn 2024 bol vyhodnotený ako úspešný v decembri 2023. Zmluva medzi nadáciou a FPU bola uzavretá tesne pred novelou zákona o FPU. Ako sa všetci môžu dozvedieť z webových stránok FPU, tento fond, tvorený z daní obyvateľov Slovenska, je prioritne určený na: „… podporu „živého” umenia a kultúry. Fond poskytuje finančné prostriedky najmä na tvorbu, šírenie a prezentáciu umeleckých diel; podporu medzinárodnej spolupráce; na vzdelávacie programy v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu; na štipendiá pre fyzické osoby, ktoré sa tvorivo, či výskumne podieľajú na rozvoji umenia a kultúry.”
Popis projektu Fjúžn je nasledovný:
“Slovensko je dnes domovom aj pre takmer 300-tisíc cudzincov. Aktivity programu [fjúžn] sú príležitosťou na spoznávanie ľudí, ktorí síce pochádzajú z iných krajín, ale zároveň sú integrálnou súčasťou tejto krajiny. Potrebu venovať sa téme nových menšín možno oprieť o viaceré výskumy, ktoré dlhodobo ukazujú, že väčšina ľudí nepovažuje cudzincov za prínos pre spoločnosť. Podľa mnohých ľudí môžu cudzinci Slovensko nazývať svojím domovom až vtedy, keď tu buď prežijú väčšinu života, alebo sa aspoň úplne prispôsobia slovenskému spôsobu života a kultúre (prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Milana Šimečku). Ešte stále máme v hlavách symbolické bariéry k rozmanitosti a veľmi ťažko ich búrame. [fjúžn] sa usiluje budovať otvorenú, inkluzívnu, demokratickú spoločnosť a odstraňovať tieto hranice medzi cudzincami a väčšinovým obyvateľstvom. Chce scitlivovať verejnosť v téme migrácie, búrať predsudky a posilňovať hlas cudzincov. Podujatia [fjúžn] na cestách pripravujeme v úzkej spolupráci s lokálnymi organizáciami z oblasti kultúry, ľudských práv i samotnými komunitami cudzincov a prispôsobujeme ich potrebám a možnostiam lokality. Prostredníctvom regionálnych podujatí vytvárame príležitosti na stretávanie a spoznávanie sa a prehlbujeme spoluprácu obyvateľov rôznych miest s komunitami cudzincov (vrátane utečencov). Zároveň dávame priestor, príležitosť a hlas miestnej komunite cudzincov. V roku 2024 chceme opäť zorganizovať 6 podujatí [fjúžn] na cestách.”
Sme nútení klásť si otázku, na základe čoho Nadácia Milana Šimečku vo svojom stanovisku k TK z 15.8.2024 nazýva súbor rôznorodých aktivít na inklúziu pod názvom Fjúžn festivalom, prehliadkou alebo súťažou. Na základe čoho tvrdí vo svojim stanovisku FPU, že ide o štandardnú zmluvu na 3 roky, a zároveň prirovnáva projekt nadácie k takým skvostom ako je festival vážnej hudby Konvergencie, Európsky festival humoru a satiry Kremnické gagy či martinský divadelný festival Dotyky a spojenia. Tieto festivaly majú kultúrny obsah, jasnú dramaturgiu, zrejmý vplyv na udržanie živého umenia a kultúry presne v súlade so štatútom FPU, rovnako tak skutočnú, nie len deklarovanú kontinuitu. V prípade týchto festivalov s históriou zrejme všetci rozumejú nutnosti plánovania zdrojov, udržateľnosti nasledujúcich ročníkov a včasného angažovania umelcov. Na druhej strane, projekt Nadácie Milana Šimečku je súborom prednášok a rôznorodých iných aktivít a nemá nič spoločné s poslaním fondu. Navyše, nie je štandardné, aby takéto typy projektov mali istú podporu aj do budúcna, bez toho, aby hodnotiaca komisia poznala popis projektov, najmä s dôrazom na fakt, že ako sa zdá z dostupných informácií, väčšina pridelených verejných zdrojov ide na honoráre prednášajúcim a organizátorom.
Nech sa páči, k nahliadnutiu programy realizované pod názvom Fjúžn: www.fjuzn.sk
V stanovisku FPU je uvedené: „Viacročná podpora je určená pre časovo a finančne náročnejšie projekty, pri ktorých je dôležitá ich udržateľnosť. Ide napríklad o projekty vydávania časopisov alebo realizáciu veľkých festivalov naprieč všetkými oblasťami umenia a kultúry.”
Skúste si, prosím, sami odpovedať na otázku, ako projekt Fjúžn napĺňa tieto ciele.
Ministerstvo kultúry SR nemá žiadne negatívnu konotácie s utečencami žijúcimi na Slovensku, ale na podporu projektov ich integrácie a adaptácie slúžia iné zdroje, nie Fond na podporu umenia. Zmluva, ktorá garantuje Nadácii Milana Šimečku peniaze až do roku 2026, teda podľa názoru vedenia MK SR nie je vhodným riešením. A zmluvná vymožiteľnosť verejných zdrojov na ďalšie 2 roky nie sú štandardom pre podporu takéhoto typu projektu.
Redakciu informovala Petra Bačinská z Odboru komunikácie Kancelárie ministerky kultúry.