Slovensko 6. novembra 2017 (HSP/Foto: TASR – Branislav Račko )
Stanislav Mičev, kandidát na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý sa v priebehu kampane vzdal kandidatúry v prospech novozvoleného župana Jána Luntera, uviedol, že je neprijateľné, aby sa jeho syn Ondrej stal vicežupanom, ako to vo svojich prvotných vyjadreniach naznačil nový predseda BBSK.
Mičev po sobotňajších voľbách zhodnotil kampaň v banskobystrickom kraji a ozrejmil svoj pohľad na jej priebeh. „Ďaleko jednoduchšie by to bolo, keby sa pán Lunter bol pripojil k memorandu, ktoré som napísal. Keďže sa nepripojil, pôsobilo to, že ide vlastnou líniou,“ vysvetlil a dodal, že práve v dôsledku nepripojenia sa k memorandu nie je možné spätné zistiť, či by sa Lunter bol vzdal kandidatúry, ak by v prieskumoch ocitol na prvom mieste niekto iný ako on.
Za ďalší kritický krok považuje augustové vstúpenie politikov do kampane. „To mi vadilo veľmi výrazne.“
Podpora Smeru-SD podľa Mičeva určite pomohla, ale strana si nemôže pripisovať jeho víťazstvo. Ako príklad uviedol vlastný prieskum. „Keď som robil prvý prieskum vo februári, volilo ma približne 22 percent alebo 23 percent. A keď ohlásili podporu, začiatkom septembra ma volilo asi 12 percent. Podľa všetkého prešli k nemu.“
Mičev si tiež myslí, že voľby v banskobystrickom kraji ovplyvnil aj tlak verejnej mienky, ktorý bol do veľkej miery ovplyvňovaný z Bratislavy. „Bratislavčania si vždy myslia, že všetko vedia najlepšie, a my, čo sme tu zostali, sme len tí, ktorí nenašli uplatnenie v Bratislave,” uviedol.
V súvislosti s už bývalým vedením kraja Mičev povedal, že bol jediným kandidátom, ktorý sa zameral na kritiku vedenia župy: „Upozorňoval som na totalitárny spôsob politiky. Tu najťažšiu prácu som si odkrútil ja. Pán Lunter robil výsostne pozitívnu kampaň, čo mu však nezazlievam. Snažil sa hovoriť to, čo je pre ľudí najviac prijateľné. A zdá sa, že si zvolil dobrú kampaň,“ dodal.
Voliči vo voľbách nevolili proti Kotlebovi, chceli zmenu. „Pán Kotleba sa neobklopil ľuďmi, ktorí by mohli realizovať to, čo pôvodne zamýšľali. Nemal totiž okolo seba dostatok intelektuálneho potenciálu, aby zrealizoval aspoň časť z toho čo povedal a nedokázal sa oslobodiť od svojho fašizoidného názoru.“
Dodal tiež, že so svojou rétorikou nenájde partnera, a ak by ju chcel realizovať, musel by vyhrať voľby so ziskom viac ako 50 percent. Kotleba podľa jeho slov nemá vyjednávaciu pozíciu, pretože všetkých odmieta, či napravo, alebo naľavo. „Ak sa dokázala poučiť krajná pravica v západnej Európe, tak on sa poučiť nedokázal.“
Lunter po zvolení za predsedu uviedol, že jeho syn Ondrej, ktorý bol zvolený za poslanca kraja, by som mohol stať jeho zástupcom. Mičev však proti Lunterovým vyjadreniam výrazne namieta: „Pre mňa je absolútne neprijateľné, aby bol vicežupan. Absolútne neprijateľné. Keďže je poslanec tak nemôže pôsobiť na úrade. Bude sa musieť vzdať poslaneckého mandátu,“ vysvetlil Mičev.
„Ak by pôsobil na úrade ako šéf jeho kancelárie, výrazne by mi to nevadilo, lebo v celej kampani bolo evidentné, že je nosným hráčom. On bol v podstate najvýraznejšou postavou volieb z celého štábu. Nepovažujem to však za šťastné. Ja osobne by som to neurobil v žiadnom prípade. Podľa mojich princípov nie je prijateľné, aby na akejkoľvek riadiacej funkcii pôsobil ktokoľvek z príbuzných. To už zaváňa rodinkárstvom,“ upresnil Stanislav Mičev.