Belehrad 20. júna 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Twitter)
Srbi po hrozbách “odzbrojenia Srbska” hromadne odovzdávajú strelné zbrane, informuje portál REMIX News
Po tom, ako začiatkom mája pri dvoch samostatných streľbách zahynulo 18 ľudí, srbská vláda varovala, že “odzbrojí Srbsko”, a zdá sa, že sa jej to aspoň čiastočne podarilo, keďže Srbi počas krátkej amnestie odovzdali vláde takmer 100 000 strelných zbraní.
“Polícia dosiahla historický úspech, keďže občania Srbska odovzdali v rámci kampane odovzdávania zbraní 94 000 zbraní a 3,2 milióna nábojov,” uviedol srbský minister vnútra Bratislav Gašič. “Ministerstvo vnútra pracuje svedomito a pokiaľ ide o kontrolu zbraní a munície, polícia neurobila ani jednu chybu.”
Srbský prezident predtým varoval, že po masovej streľbe sa chystá “odzbrojiť Srbsko”.
“Všetci ľudia, ktorí vlastnia zbrane – nehovorím o zhruba 400 000 ľuďoch s loveckými zbraňami -, budú podrobení auditu a potom im nezostane viac ako 30 000 až 40 000 zbraní,” povedal vtedy srbský prezident Aleksandar Vučič. “Srbsko takmer úplne odzbrojíme.”
Srbi patria medzi najlepšie vyzbrojených ľudí na svete. Z údajov švajčiarskeho výskumného projektu Small Arms Survey vyplýva, že Srbsko má po Jemene a Spojených štátoch tretí najvyšší počet zbraní na obyvateľa na svete. Švajčiarska štúdia tiež ukázala, že v tejto balkánskej krajine pripadá 39,1 ľahkých zbraní na 100 obyvateľov. Iné štúdie odhadujú, že krajina so 6,6 milióna obyvateľov má 1 milión strelných zbraní.
Po skončení amnestie vláda teraz hrozí prísnymi trestami pre tých, ktorí ešte stále vlastnia nelegálne strelné zbrane.
Vláda vyhlásila zbraňovú amnestiu po tom, ako 13-ročný študent zastrelil 3. mája vo svojej škole v Belehrade deväť spolužiakov a člena ochranky. O deň neskôr mladý muž zabil strelnou zbraňou osem ľudí v dedine neďaleko Belehradu. Tieto dva prípady hlboko otriasli srbskou spoločnosťou.
Niektorí kritizovali vládu a tvrdili, že Srbi vlastnia veľké množstvo neregistrovaných strelných zbraní vzhľadom na históriu konfliktov v krajine v predchádzajúcich desaťročiach a že aktívne odzbrojovanie ľudí v súvislosti s masovou streľbou bolo neprimerané. V Srbsku sa stále nachádza mnoho zbraní z balkánskych vojen vrátane útočných pušiek.
Vláda tiež sprísnila postupy vydávania nových zbrojných preukazov, pričom srbské ministerstvo vnútra zaviedlo dvojročné moratórium na vydávanie nových povolení.
“Vieme, že sa to nezaobíde bez treníc – ale čím menej pušiek bude, tým menšie nebezpečenstvo hrozí našim deťom a občanom,” povedal Vučić na tlačovej konferencii po streľbe.