Nie v každej krajine však vláda podľahne podobnému tlaku. Sú štáty, aj tie menšie, ktoré sa snažia realizovať vlastnú, viac-menej nezávislú politiku, prirodzene, v rámci svojich možností…
Riaditeľka Národnej banky Srbska Jorgovanka Tabakovićová vyhlásila, že odmieta splniť rady (ktoré sa skôr podobajú na nariadenia) Medzinárodného menového fondu o zvýšení kolísania kurzu srbskej meny dinár, pretože podobná politika neprináša dobré výsledky. Ako príklad uviedla Albánsko, kde vláda splnila požiadavky Medzinárodného menového fondu a situácia sa zhoršila.
Šéf kancelárie Medzinárodného menového fondu v Srbsku Sebastian Sosa navrhol Národnej banke Srbska, aby pripustila väčšie kolísanie kurzu dinára za účelom zvýšenia „dinarizácie“ hospodárstva a rozvoja valutového trhu. V Belehrade spochybnili užitočnosť podobnej rady a diplomaticky ju odmietli.
„Keď poslúchnete cudziu radu, znamená to jednak, že to, čo robíte, prináša zlé výsledky, a že tá cudzia rada sľubuje lepšie výsledky. Avšak podobná politika Medzinárodného menového fondu v Albánsku zapríčinila to, že táto krajina naopak čelí väčšej „euroizácii“, než tam bola predtým,“ vysvetlila Jorgovanka Tabakovićová počas prezentácie Výročnej správy o stabilite domáceho finančného systému.
„Nie sme ľudia, ktorí počúvajú cudzie rady a vopred neprepočítavajú výsledky. Pripomeniem, že máme úspory vo výške v prepočte 70 miliárd eur v dinároch, čo je najlepším dôkazom dôvery občanov v našu politiku, ktorú realizujeme a v stabilitu, vrátane kurzu dinára. Je to dôvera ľudí, ktorí sa iba ťažko zbavia obáv z hyperinflácie, ktorú sme mali v 90. rokoch minulého storočia,“ podotkla Jorgovanka Tabakovićová.
Eugen Rusnák