Nový Sad, 20. marca 2017 (HSP/Foto: Danuška Berediobá)
V Novom Sade sa uskutočnil 8. LiteraTOUR, kde boli predstavené dve mladé autorky zo Slovenska – Soňa Uriková a Zuzana Šmatláková. Obe sa etablovali v súťaži Poviedka.
Zároveň obe získali Prémiu Ivana Krasku. Hosťom bol aj Koloman Kertész Bagala, vydavateľ mladých slovenských talentov a predseda OZ literárnyklub.sk. Posedenie moderovala prof. Marta Součková.
LiteraTOUR realizuje OZ literárnyklub.sk vďaka Fondu na podporu umenia v rámci ktorého slovenský spisovatelia navštevujú študentov slovakistiky v európskych metropolách. Klub je spoluvyhlasovateľom literárnych súťaží Poviedka, Básne a Román. V rámci tejto návštevy 15. marca najprv navštívili Katedru slovakistiky v Belehrade a o deň neskoršie Oddelenie slovakistiky v Novom Sade.
Soňa Uriková sa narodila 1. septembra 1988 v Považskej Bystrici. Absolvovala filmovú scenáristiku a dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Zvíťazila vo viacerých literárnych súťažiach (Poviedka, Jašíkove Kysuce, Medziriadky). V roku 2015 debutovala zbierkou poviedok Živé ploty.
Zuzana Šmatláková (1988) pochádza z Oponíc. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde momentálne pôsobí ako interná doktorandka na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy. Žije v Bratislave. Prozaické texty publikovala v časopisoch RAK, Romboid a v literárnej prílohe denníka Pravda. V rokoch 2008-2011 získala štyrikrát po sebe prémiu v literárnej súťaži Poviedka. Divadlo mladých Šesť pé zinscenovalo v roku 2009 jej poviedku Krajina, prezentovalo ju na viacerých festivaloch a v rámci projektu V Národnom ako doma ju v roku 2010 predstavilo v SND. Zbierka poviedok Exit je jej debutom.
Témou posedenia so spisovateľkami boli aj literárne súťaže. Soňa Uriková ich ohodnotila ako prínosné a pre ňu veľmi motivujúce. Na otázku či vzdelanie vplývalo na ich písanie, Zuzana, keďže vyštudovala slovenčinu, povedala, že sa to nemôže naučiť. „Talent a téma nestačia, musí byť niečo medzi riadkami,“ povedala Šmatláková.
Mladé autorky poradili študentom, aby čítali a programovo analyzovali texty, ktoré sa im páčia ako čitateľovi a keď už začnú písať, aby si našli niekoho kto im to pozrie a potom aby svoje práce odosielali na súťaže. Podľa Zuzany každému textu treba pristupovať individuálne a v rámci neho vyčleňovať to dobré a menej dobré. A písať akoby to bolo prvýkrát v živote, akoby to bolo najlepšie čo urobíme a neťažiť z toho, že bolo úspechov predtým.
Danuška Berediobá