“Rumunsko je pod špeciálnym monitorovacím režimom. K Rumunsku sa niektorí európski predstavitelia správajú ako k druhoradej krajine,” uviedol v reakcii na Junckera Fifor. “Už si ale dlhšie nenecháme nadávať a sankcionovať nás za veci, aké sa dejú aj kdekoľvek inde v Európe,” dodal rumunský expremiér.
Na adresu nadchádzajúceho rumunského predsedníctva zaznievajú čoraz tvrdšie výroky z radov predstaviteľov domácej opozície aj zo strany predstaviteľov EÚ. Rumunská vláda podľa nich nie je dostatočne pripravená na úlohy, ktoré jej z predsedníctva vyplývajú, zaoberá sa dookola domácimi politickými škriepkami a nie je isté, ako celé predsedníctvo zvládne.
Cez víkend sa k týmto hlasom pripojil aj inokedy odmeraný Juncker, keď vyhlásil, že Rumunsko je síce na predsedníctvo “po technickej stránke pripravené dobre”, no z dôvodu turbulentnej domácej politickej situácie aj tak nie je isté, ako svoje úlohy zvládne. “Myslím si, že vláda v Bukurešti si v plnej miere neuvedomuje, čo to znamená ujať sa predsedníctva v EÚ,” povedal Juncker pre Welt am Sonntag. Na to, aby Rumunsko obstálo, je podľa neho potrebný “jednotný politický front” na domácej scéne.
Na riziká nadchádzajúceho rumunského predsedníctva už dlhšie otvorene upozorňuje napríklad aj eurokomisárka pre spravodlivosť, práva spotrebiteľa a rodovú rovnosť Věra Jourová, ktorá tvrdí, že pre krajinu, ktorá má taký veľký problém s korupciou ako Rumunsko, bude nesmierne zložité predsedať Európskej únii.
Medzi Bukurešťou a európskymi inštitúciami sa koncom novembra rozhorel spor aj v súvislosti so stavom rumunského súdnictva, keď Európska komisia Rumunsko vyzvala, aby zastavilo implementáciu nových zákonov v tejto oblasti, ktoré podľa nej idú proti demokratickým princípom. Premiérka Viorica Dancila na to reagovala s tým, že Bukurešť nebude na svojich plánoch nič meniť a výzvu zo strany EK označila za “brutálne miešanie sa do záležitostí Rumunska“.