Bratislava 9. februára 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
Fond na podporu umenia (FPU) nerozdeľuje finančné prostriedky podľa vlastného uváženia, ale podľa podmienok upravených zákonom. Nie je tiež pravda, že Ministerstvo kultúry (MK) SR nemá priamy dosah na podpornú činnosť fondu. Na piatkovej tlačovej konferencii FPU, reagujúceho na vyjadrenia rezortu kultúry k činnosti verejnoprávnych podporných fondov, to uviedol riaditeľ fondu Róbert Špoták
“Všetky relevantné dokumenty, vnútorné predpisy aj rozhodnutia komisií sú v najkratšom možnom termíne zverejňované na webe FPU,” upozornil Špoták. Dodal, že vzhľadom na prerozdeľovanie verejných zdrojov podlieha navyše fond kontrole štátnych orgánov. “Za posledných osem rokov preverovali činnosť fondov tri kontrolné orgány, Úrad vládneho auditu, MK SR i Protimonopolný úrad,” konkretizoval. Potvrdil, že FPU v súčasnosti preveruje aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý verifikuje podpornú činnosť fondu v období rokov 2021-2023.
Poukázal tiež na to, že ministerstvo, na rozdiel od vyjadrení počas stredajšieho brífingu rezortu, má možnosť priamo ovplyvniť podpornú činnosť FPU. Môže tak urobiť stanovením priorít podpornej činnosti fondu, rovnako vyčleniť maximálne 20 percent z ročného rozpočtu fondu na ich plnenie. Vyjadril sa aj k náznakom o určitej preferencii FPU voči niektorým žiadateľom, Špoták to označil za zavádzanie a konkretizujúce informácie na tlačovej besede ministerstva za vytrhnuté z kontextu.
“Fond nepodporuje žiadateľa, ale projekty, s ktorými sa žiadateľ obráti na fond pri uchádzaní sa o dotáciu,” dodal.
.
Predseda rady fondu Dušan Buran zdôraznil, že žiadosti posudzujú nezávislé odborné komisie, ich členov pritom nominujú samotní aktéri, pôsobiaci v kultúre a kreatívnom priemysle.
“Posudzovanie sa deje na základe jasne definovaných a zverejnených kritérií. Navyše orgány fondu, ani riaditeľ, ani rada fondu do tohto hodnotenia a rozhodovania komisií nevstupuje,” pripomenul.
Dodal, že fond podporuje 15 rôznych oblastí umenia a kultúry. V rozličných výzvach rozhoduje počas roka vyše 70 odborných komisií.
Zástupcovia fondu zvýraznili, že vo väčšine európskych krajín funguje práve tento model podpornej činnosti. Návrat k systému, kde by politici rozhodovali o tom, kto získa podporu a v akej výške, by bol z ich pohľadu výrazný krok späť.
Poukázali tiež na to, že žiadaná suma na projekty každoročne výrazne prevyšuje kapacity alokácie pre FPU.
“V roku 2023 bola celková žiadaná suma vo výške 65.200.000 eur, teda o vyše 45 miliónov eur viac než je aktuálny rozpočet fondu,” dodal riaditeľ FPU.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na stredajšej tlačovej konferencii potvrdila, že štát chce mať vyššiu kontrolu nad hospodárením verejnoprávnych umeleckých fondov a ich využívaním verejných zdrojov na podpornú činnosť. Spolu s kolegami kritizovala spôsob, akým fondy prideľujú dotácie, vníma ho ako selektívny, ktorý “vysoko bonifikuje istú časť kultúrnej obce, zatiaľ čo inú extrémne podvyživuje”.
Prečítajte si tiež
- Koaličné návrhy pri kultúrnych fondoch zvyšujú príspevok i kontrolu štátu
- Vládny splnomocnenec nesúhlasí so zámerom zlúčiť podporné fondy