Bratislava 11. septembra 2022 (HSP-Virginia Mayo, TASR/AP-Petr David Josek)
Členské krajiny chcú dostať ceny pod kontrolu, ale v detailoch sa rozchádzajú. Výsledky mimoriadneho zasadnutia Rady sú podľa očakávania o ničom. Tlačová konferencia po zasadnutí ministrov energetiky EÚ ukázala, že neexistuje žiadny konkrétny záver
Podľa záverečných poznámok zo stretnutia, ktoré získal portál Politico, ministri vyjadrili podporu niekoľkým hlavným politickým návrhom, ktoré začiatkom tohto týždňa predstavila predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová.
Medzi tieto návrhy patria: zdanenie neočakávaných ziskov výrobcov, ktorí nevyužívajú drahý zemný plyn na výrobu energie, a paralelné vrátenie ziskov od spoločností využívajúcich fosílne palivá, ktoré tiež zarábajú rekordnú hotovosť; koordináciu zníženia spotreby energie v celom bloku; a poskytnutie “núdzových nástrojov likvidity” na pomoc energetickým spoločnostiam, aby mohli pokryť vysoké náklady na zabezpečenie obchodovania na verejných burzách.
“Podarilo sa nám nájsť jasný smer opatrení, ktoré je potrebné prijať,” povedal český minister priemyslu a obchodu Josef Síkela, ktorý predsedal mimoriadnemu zasadnutiu Rady pre energetiku. “Teraz presne vieme, akou cestou sa musíme vydať.”
Nie je to však ani zďaleka hotová vec.
Ministri vyjadrili všeobecnú podporu určitej forme obmedzenia cien zemného plynu, ale došlo k sporu o to, či by sa takéto obmedzenie vzťahovalo na všetok dovoz alebo len na dovoz z Ruska – ako tento týždeň navrhla von der Leyenová.
Nedohodli sa ani na tom, ako znížiť dopyt po energii. Komisia chce, aby to bolo povinné, ale nie všetky krajiny s tým súhlasia.
V požiadavkách ministrov sa významne objavila aj požiadavka na uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci do konca roka 2023, čo by umožnilo vládam zachraňovať firmy v ťažkostiach, ktoré čelia následkom ruskej vojny na Ukrajine.
Okrem globálneho cenového stropu ministri predložili aj ďalšiu myšlienku, ktorú von der Leyenová začiatkom tohto týždňa nenavrhla.
Vyzvali na “vyslanie signálu dôvery trhu s elektrickou energiou” tým, že sa aktivuje existujúca núdzová brzda EÚ pre automatické zvyšovanie veľkoobchodných cien elektrickej energie.
Tieto nápady boli zaslané Komisii na ďalšie spracovanie.
“Budúci týždeň navrhneme bezprecedentné opatrenia pre bezprecedentnú situáciu,” povedal po samite komisár EÚ pre energetiku Kadri Simson.
Spor o ceny plynu
Hlavným problémom bolo, ako znížiť cenu zemného plynu v reálnom čase, ktorá sa v porovnaní so situáciou spred roka zvýšila sedemnásobne a viedla k nárastu cien elektrickej energie. Komisia navrhla len obmedzenie cien ruského plynu, ale mnohé krajiny chcú, aby sa to vzťahovalo na všetok dovoz.
Taliansky minister pre ekologickú transformáciu Roberto Cingolani uviedol, že 15 krajín je za obmedzenie cien na všetok zemný plyn, pričom len tri trvajú na obmedzení pre konkrétne Rusko a osem ďalších ministrov je buď proti, neutrálnych, alebo sa obáva ekonomického vplyvu.
“Myslím si, že strop na cenu plynu je z trhového hľadiska najťažší prípad,” povedal Síkela.
Berlín, Amsterdam a Komisia nie sú tejto myšlienke naklonené.
Ak zavediete cenový strop na plyn, “potom máte veľkú šancu, že budete mať nedostatok plynu. Ak stlačíte ceny nadol, zvyčajne to má za následok, že dodávatelia odídu niekam inam. A my chceme zasiahnuť Putina,” povedal holandský štátny tajomník pre ťažobný priemysel Hans Vijlbrief.
Obavy sa zopakovali aj v Nemecku, kde kancelár Olaf Scholz povedal: “Riešenia a návrhy preto nie sú také samozrejmé, ako sa niektorým ľuďom zdajú.”
Dokonca aj vyčleňovanie Ruska je pre niektorých príliš ďaleko.
“Nebudeme s tým súhlasiť,” povedal belgický minister energetiky Tinne Van der Straeten s tým, že obmedzenie len na Rusko nemá “žiadnu pridanú hodnotu”.
Hovorca maďarského ministra zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol: “Cenový strop na ruský plyn je absurdný.”
Simson uviedol, že Komisia bude spolupracovať s krajinami, ktoré sa obávajú, že ich pomstychtivá Moskva odstaví od plynu, aby našli alternatívne dodávky.
Napriek týmto rozdielom bola francúzska ministerka energetiky Agnès Pannier-Runacherová optimistická, že existuje “spoločná túžba napredovať”.
“Je to veľmi silný signál vyslaný trhom, aby sa vyhli finančným transakciám na trhu s plynom, ktoré sa javia skôr ako hazardné hry, než aby zodpovedali akejkoľvek fyzickej realite energetických tokov,” povedala.
Cieľom je dať dokopy konkrétne legislatívne návrhy do času, keď von der Leyenová budúcu stredu prednesie svoj výročný prejav o stave Európskej únie.
“Zatiaľ nie je nič rozhodnuté,” povedal Simson. “Takže verím, že budeme mať rušný víkend a tiež prvé dni budúceho týždňa, kým bude konečný produkt a balík Komisie naozaj pripravený.”