Harare 21. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Peter Cosgrove)
“Hakuna Matata” je skutočná fráza vo svahilčine znamenajúca niečo ako “žiadny problém”. Známou sa stala po tom, ako sa objavila v Disneyho klasike “Leví kráľ”. Teraz bola spustená petícia, aby toto slovné spojenie prestalo byť lákajúcou obchodnou značkou
Po uvedení Disneyho animovaného celovečerného filmu “Leví kráľ” v roku 1994 si ľudia frázu “Hakuna Matata” obľúbili natoľko, že sa začala písať aj na rôzne hračky, oblečenie, obuv, čiapky, ale pomenovávali sa takto aj hudobné pódiá, či počítačové hry. Spoločnosť Disney si túto obchodnú značku dala obnoviť v roku 2003 aj 2013.
Teraz však vyvstala debata o tom, či má Disney morálne právo tak urobiť. Niektorí totiž zisk z africkej frázy prirovnávajú k využívaniu koloniálnych zdrojov.
Aktuálne bola spustená petícia na stránke Change.org v iniciatíve zimbabwianskej aktivistky Shelton Mpalaovej, ktorá vyzýva Disney, aby stiahla svoj nárok na autorské práva a obvinila spoločnosť z “útoku Svahilčanov a celkovo aj na Afričanov” za obchodnú značku, “ktorú nevymyslela”. Petícia získala široký ohlas, keď za dva týždne ju podpísalo viac ako 110-tisíc ľudí.
“Pripojte sa k nám a povedzte NIE Disney ani iným spoločnostiam či jednotlivcom, ktorí hľadajú jazyky, výrazy alebo frázy, ktoré nevymysleli,” píše Mpalaová k svojej petičnej výzve.
“Zatiaľ čo rešpektujeme spoločnosť Disney ako inštitúciu zábavy zodpovednú za vytváranie mnohých našich detských spomienok, rozhodnutie o ochrannej známke Hakuna Matata je založené výlučne na chamtivosti a je urážkou nielen ducha svahilského ľudu, ale aj Afrikou ako celku,” pokračuje Mpalaová ďalej.
Frázu “Hakuna matata”, čo je možný ekvivalent k vyjadreniu v angličtine “No problem”, sa často používa vo väčšine svahilsky hovoriacich krajinách ako Tanzánia, Keňa, Uganda, Rwanda, Burundi, Mozambik a Demokratická republika Kongo.
Podľa BBC, Mpalaová dodáva, že nehovorí za všetkých Svahilčanov, ale verí, že ochranná známka je iba posledným príkladom toho, ako je Afrika “využívaná v nejakom tvare, móde alebo forme”.
Z polemikou údajne začali niektoré kenské noviny, ktoré obvinili spoločnosť Disney z krádeže z kenskej kultúry. Diskusia o problematike sa začala v spravodajstve média Business Daily Africa, k čomu sa pridali hlasy na sociálnych sieťach, kde sa napríklad hovorí o “očividnej lúpeži pripomínajúcej spôsob, akým boli africké drahocenné poklady vyrabované”.
this is blatant robbery that should not be allowed to stand. you don’t have to speak the language to know that this is an egregious theft, one that recalls the way that africa’s precious treasures were looted. please sign this petition!
— dele jegede (@iji_araba) 17. decembra 2018
Niektorí to považujú za zmeškanú príležitosť, ktorú africké spoločnosti mohli využiť: “Nie je to ani koloniálne, je to nedostatok sebaurčenia a viery v nás ako ľudí.”
It’s not even colonial, it’s a lack of self assertion and belief in our own as a people. Disney saw an opportunity we didn’t.
.— Bonaventure MUTALE ?? (@BonaventureBVM) 17. decembra 2018