Bratislava 25. januára 2024 (HSP/ Catholic News Agency /Foto: Pixabay)
Catholic News Agency informuje o tom, ako J.R.R Tolkien ovplyvnil konvertovanie svojho priateľa C. S. Lewisa na kresťanstvo
V jednom z najvýznamnejších múzeí v Ríme, v Národnej galérii moderného a súčasného umenia, sa v týchto dňoch koná výstava o živote spisovateľa J. R. R. Tolkiena. Autor diel Pána prsteňov alebo Hobita zohral rozhodujúcu úlohu pri konverzii svojho veľkého priateľa Clivea Staplesa Lewisa na kresťanstvo.
Výstava má názov “Tolkien: Muž, profesor, autor”. Má byť otvorená do 11. februára. Výstava zobrazuje rôzne etapy života anglického spisovateľa Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Jeho diela sú presiaknuté katolíckymi prvkami.
Tolkien svojho času napísal : „Jediným liekom na ochabnutú alebo slabnúcu vieru je prijímanie.“
Skupina “Inklings”
Ako sa uvádza na výstave, tvorivá činnosť Tolkiena,by sa nemohla rozvinúť bez jeho účasti v takzvaných “Inklingoch”. Išlo o neformálnu skupinu spisovateľov a akademikov s väzbami na Oxfordskú univerzitu, ktorí sa stretávali v 30. a 40. rokoch 20. storočia.
Do tejto skupiny patrili niektorí významní intelektuáli tej doby, ako napríklad Owen Barfield a Charles Williams. Človek, s ktorým Tolkien nadviazal obzvlášť blízke priateľstvo, bol C. S. Lewis, autor “Kroník Narnie”. Ten však v mladosti hlboko odmietal kresťanstvo.
Tolkien a Lewis sa často stretávali v krčme, aby diskutovali o hlbokých aspektoch svojich profesionálnych a umeleckých záujmov. Často sa tiež stretávali aj v Lewisovej pracovni na Magdalen College, kde trávili dlhé hodiny rozhovormi o literatúre a o viere.
Práve počas jedného z týchto spoločných stretnutí v jeho pracovni, C.S. Lewis po ostrej hádke so svojím priateľom a súčasníkom J.R.R. Tolkienom konvertoval na kresťanstvo.
Témou diskusie bola povaha a význam príbehov, ku ktorým obaja cítili veľkú vášeň. Na jednej strane Lewis tvrdil : „Mýty nie sú nič iné ako krásne lži.“ Zatiaľ čo Tolkien tvrdil : „Mýty sú formou – nedokonalou, ale vznešenou a krásnou – ktorou ľudia vysvetľujú univerzálnu pravdu.“
Toto boli pre Tolkiena ústredné otázky-základ jeho literárnej tvorby a jeho presvedčenia, že ľudská tvorivosť je veľkým darom od Boha, v ktorej sa odráža a šíri jeho sila stvoriť dejiny.
Počas svojej mladosti sa autor “Letopisov Narnie” považoval za intelektuálneho ateistu. V roku 1929 však uznal existenciu Boha. O dva roky neskôr, vďaka vplyvu svojho súčasníka Tolkiena, konvertoval na kresťanstvo a stal sa anglikánom, nie katolíkom – čomu by dal prednosť aj jeho veľký priateľ J.R.R. Tolkien.