Bratislava 15. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Nadchádzajúce voľby na Slovensku by mohli oslabiť podporu Západu pre Ukrajinu, keďže sa očakáva, že v tejto stredoeurópskej krajine sa vrátia na scénu strany priateľské k Rusku, píše Financial Times, pričom si všíma možné víťazstvo Roberta Fica a jeho strany Smer – SSD i možnú koalíciu s SNS či Republikou
Očakávaná silná podpora proruských strán by mohla ovplyvniť jednotu EÚ a NATO v boji proti Moskve, píše anglický denník Finacial Times, pričom pripomína, že „posledné vlády v Bratislave zachovali vojenskú podporu Kyjevu pri jeho obrane pred ruskou agresiou”.
Podľa anglického denníka – populistické a krajne pravicové strany s rôznym stupňom sympatií voči vojne Kremľa na Ukrajine však majú veľkú šancu stať sa súčasťou vlády, ktorá vzíde z predčasných volieb 30. septembra, čo vyvoláva obavy, že ďalší člen EÚ a NATO začne menej podporovať Kyjev.
Anglický denník pripomína , že v prieskumoch vedie Smer, strana bývalého premiéra Roberta Fica a cituje hlavnú analytičku slovenského think-tanku Globsec Dominiku Hajdu: „Sú to voľby, ktoré môžu výrazne ovplyvniť jednotu EÚ a NATO, pokiaľ ide o podporu Ukrajiny.”
Financial Times upozorňuje, že Fico počas svojej kampane zdôrazňoval náklady občanov na pomoc Ukrajine v boji proti Rusku, ktoré dodávalo Slovensku väčšinu energií. Tvrdil tiež, že bráni národnú suverenitu pred tlakom NATO a viedol kritiku voči vláde za dodávku lietadiel MiG-29 na Ukrajinu bez toho, aby si predtým vyžiadal súhlas parlamentu.
„Krajne pravicová strana Republika a Slovenská národná strana – obe potenciálne Ficove koaličné strany – si osvojili prokremeľskú rétoriku a otvorene vedú kampaň proti pomoci Ukrajine. Tieto dve nacionalistické strany spolu dosahujú približne 15 % volebných preferencií”, píše Finacial Times a dodáva, že Smer bude pravdepodobne potrebovať ďalších partnerov, prieskumy naznačujú, že „je nepravdepodobné, že by sa teraz mohla zostaviť vláda bez Fica”, povedal slovenský analytik Milan Nič z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.
Anglický denník si všíma aj možné Ficovo spojenectvo s Orbánom, kde pripomína, že ak sa Ficovi podarí zostaviť skeptickú vládu voči Ukrajine, posilní to proruský postoj Maďarska v rámci EÚ a NATO. Maďarský premiér Viktor Orbán, dlhoročný spojenec Vladimira Putina, sa stal vo svojej podpore ruskému prezidentovi výnimočným a spomalil dohodu o postupných kolách sankcií EÚ voči Rusku. S Ficom ako spojencom by však Orbán mohol donekonečna odolávať ďalším obmedzeniam voči Putinovmu režimu.
Financial Times vo svojom článku pripomína aj štúdiu spravodajského portálu Euractiv, podľa ktorej len štyri z deviatich strán, ktoré sa majú dostať do parlamentu, stále podporujú sankcie voči Rusku a dodáva, že Smer si zachoval ambivalentný postoj k sankciám s odôvodnením, že chce „zhodnotiť ich účinnosť” predtým, ako sa rozhodne, či ich rozšíri.
Financial Times v závere článku cituje aj predsedu PS Šimečku : „Na Slovensku by sme mohli mať ďalšiu vládu v Orbánovom štýle, s jeho typom zahraničnej politiky, a to by malo veľké dôsledky pre schopnosť Európskej únie naďalej podporovať Ukrajinu,” povedal Michal Šimečka, predseda strany Progresívne Slovensko.
Podľa Šimečku, PS nepoškvrnili nedávne koaličné spory a pretrvávajúci hnev verejnosti na zlé riadenie pandémie zo strany vlády. „Strany, ktoré boli súčasťou tejto vlády, v dôsledku toho utrpeli,” uviedol predseda PS.