Spojené kráľovstvo sa zase zmenšilo

❚❚

Londýn 15. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Elliot Schaudt/U.S. Navy via AP)

 

Po rokoch odporu sa Londýn zriekol súostrovia Čagos v prospech Maurícia, jedného z najbohatších afrických štátov. Briti potrebovali túto kolóniu, ktorú úplne vyčistili od civilistov, ako miesto pre vojenskú základňu. Prečo sa Londýn napokon vzdal? A čím bola strata Čagoských ostrovov pre Britániu mimoriadne nebezpečná? Na tieto otázky hľadá odpovede Dmitrij Bavyrin v ruských novinách Vzgljad

Maurícius Čagoské ostrovy
Na leteckej snímke ostrov Diego Garcia v Indickom oceáne, ktorý je najväčším zo skupiny Čagoských ostrovov

Hlavným dôvodom, prečo sa Londýn so zlomeným srdcom rozhodol vzdať ostrovov v Indickom oceáne, sú USA. Práve USA prispeli (a určite ešte prispejú) ku konečnej premene Británie na Malobritániu. Iba USA mohli zlomiť odpor zahmlenému Albionu, ktorý mal v úmysle bojovať o súostrovie Čagos v plnej dôvere, že ho Washington podporí.

.

Podporoval ho už predtým, ako by ho mohol nepodporiť teraz? Veď na atole Diego Garcia, ktorý je súčasťou súostrovia, sa nachádza spoločná britsko-americká vojenská základňa pre lode a diaľkové bombardéry. A základňa nezaháľa: teraz sa do nej vkladajú nádeje v súvislosti s konfrontáciou s Čínou a predtým ju Anglosasi využili pri invázii do Afganistanu a Iraku.

Teraz bude Čagos, ktorý sa nachádza niekde medzi Indonéziou a Madagaskarom, územím štátu Maurícius, čo z hľadiska medzinárodného práva znamená dekolonizáciu. Samozrejme, tento proces sa najčastejšie dotýka práve Veľkej Británie. V súčasnosti je na svete len 22 krajín, ktoré nikdy neboli napadnuté britskými vojskami.

.

Aby sme však boli spravodliví, ani súostrovie Čagos, ktoré objavil Vasco da Gama, ani Maurícius, ktorý je oveľa bližšie k Madagaskaru, neboli pred príchodom Európanov nikým obývané. Presnejšie, žiadnými ľudmi, vďaka čomu sa na ostrovoch zachovala unikátna fauna, z ktorej časť Briti následne zničili (napríklad vták dodo).

Prvý pokus o rozvoj Maurícia podnikli Portugalci, potom Holanďania a nakoniec to obaja vzdali: cyklóny, hmyz a ťažkosti spôsobené odľahlosťou najbližšieho pobrežia ich odtiaľ vyhnali. Viac šťastia mali Francúzi, ktorí sa na ostrove Čagos usadili skôr ako ostatní a začali dovážať čiernych otrokov na prácu na plantážach cukrovej trstiny.

V tejto praxi pokračovali Briti, ktorým Francúzi v roku 1810 pod vojenským tlakom v iných častiach sveta odstúpili Maurícius aj Čagos, po čom boli všetky ostrovy spojené do jedného administratívneho celku.

V čase, keď sa Anglosasi rozhodli vybudovať na najväčšom atole súostrovia vojenskú základňu, obývali ho prevažne potomkovia otrokov, spolu niečo vyše dvetisíc ľudí. Všetci boli jednoducho deportovaní na Maurícius a mali zakázané vrátiť sa do svojich domovov. Tento zákaz zostal v platnosti až donedávna, čo podnietilo túžbu Mauricijčanov po spravodlivosti a reštitúcii.

Aby sa Briti vyhli strate základne, oddelili Čagos od Maurícia ešte predtým, ako ostrovu udelili nezávislosť. Rozdelenie kolónií OSN kategoricky zakazuje, takže Británia prehrala na Medzinárodnom súdnom dvore, ale súostrovia sa nechcela vzdať za žiadnych okolností.

.

Buďme oficiálne okupantmi, buďme dokonca organizátormi etnických čistiek, ale vojenská základňa je dôležitejšia.

Britských vlastníkov, samozrejme, podporovali americkí nájomníci. Hlasovanie OSN o otázke príslušnosti Čagosu znovu raz zvidieľnilo stabilnú anglosaskú dvojicu. Podobné spojenectvá USA často uzatvárajú s Ukrajinou a Izraelom, keď takmer všetky ostatné krajiny sú za alebo sa aspoň zdržali hlasovania a Baba Jaga je proti.

Hlasovania vo Valnom zhromaždení OSN však nie sú záväzné a v Bezpečnostnej rade, kde sa prijímajú záväzné rozhodnutia, má Británia právo veta stáleho člena. Teoreticky bolo možné veci zdržiavať donekonečna. To bol plán Londýna.

Nekonečno sa však skončilo prvý okótobrový týždeň, keď britská a maurícijská vláda dosiahli dohodu, podľa ktorej Čagos predsa len zmení svoju vlajku, ale atol Diego Garcia spolu s tamojšou základňou si Londýn prenajme na ďalších 99 rokov a program návratu pôvodného obyvateľstva sa naň nebude vzťahovať.

Spor sa urovnal po zásahu Američanov. Pre nich bolo dôležité zaručiť prítomnosť svojej základne na súostroví na novom zmluvnom základe – udržateľnejšom ako spoluúčasť na okupácii, ktorú ponúkali Briti.

.
Maurícius Čagoské ostrovy
Na snímke poskytnutej americkým námorníctvom 11. februára 2023 americkí námorníci na palube lode USS Paul Hamilton (DDG 60) počas bežnej návštevy prístavu Diego Garcia

Američania budú teraz základňu využívať vo forme dohody, ktorá je im oveľa bližšia a jasnejšia ako právny základ britského kolonializmu. Vo Washingtone ním vždy opovrhovali a v dávnej minulosti proti nemu dokonca bojovali, až kým z USA neurobil rovnako hnusné impérium, len s inými metódami kontroly kolónií – bez bigotnosti „korunných území“ a iných charakteristických znakov starého režimu.

Samotný Londýn si v tomto prípade môže zachovať tvár tým, že konzervatívna vláda, ktorá bola v otázke vlastníctva Čagosu tvrdohlavá, ustúpila toto leto labouristickej vláde s určitou manévrovacou slobodou.

Ale nie kvôli hodnote Čagosu uvažujú britské elity o ďalšom zmenšovaní imperiálneho vlastníctva. Aj tak tam nebolo nič okrem základne a tá tam zatiaľ zostane, takže nejde o veľkú stratu.

Je to však ďalší precedens a motivačný príklad pre ostatné krajiny, ktoré majú vlastné územné nároky na zmenšujúcu sa Britániu.

Nie je náhoda, že Argentína využila odovzdanie Čagosu ako príležitosť na prísľub, že sa bude naďalej usilovať o obnovenie svojej zvrchovanosti nad Malvínami (pre Britov Falklandy), čo je mimochodom Argentína Javiera Mileiho, ktorý sa orientuje na USA a chce posilniť spoluprácu s NATO.

Nedá sa povedať, že niečo začalo, určite to nie je začiatok, ale predposledná etapa rozkladu pravdepodobne najkrutejšieho a najagresívnejšieho impéria v dejinách ľudstva, ktorého dedičov nemá nikto veľmi rád. Dokonca ani jeho spojenci.

Čagos… Malvíny… Anguilla, Bermudy, Panenské a Kajmanské ostrovy, Gibraltár, Montserrat, Pitcairn, Svätá Helena, Tristan da Cunha, Turks a Caicos….

Severné Írsko, Škótsko, Wales….

A za to všetko sa budú musieť svetu zodpovedať.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

13:10

Úrady na francúzskom karibskom ostrove Martinik predĺžili zákaz nočného vychádzania po novej vlne nepokojov, ktorá nastala v dôsledku prudko rastúcich cien potravín, zatiaľ čo rokovania medzi úradmi a protestujúcimi uviazli na mŕtvom bode.

12:38

V Jelšave v okrese Revúca sa má vybudovať nová technológia centrálneho zásobovania teplom pre domácnosti. Ako palivo má poslúžiť biomasa. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) má na zriadenie prevádzky vyčleniť 600.000 eur z Environmentálneho fondu. Návrh riešenia energetických potrieb obyvateľov v meste Jelšava zobrala vláda na vedomie.

12:36

Deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 4,7 % hrubého domáceho produktu, v roku 2026 na 3,7 % HDP a v roku 2027 na 3 % HDP. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027, ktorý schválila vláda. Národnej rade SR musí predložiť návrh rozpočtu každý rok do 15. októbra, parlament o ňom zvyčajne rozhoduje na poslednej riadnej schôdzi na prelome novembra a decembra.

12:35

Katar výnimočne usporiada referendum, v ktorom budú občania hlasovať o balíku ústavných zmien vrátane návrhu, ktorým by sa upustilo od snahy zaviesť parlamentné voľby. Emir Tamím bin Hamada Ál Sání to uviedol vo svojom prejave pri otvorení zasadnutia katarského legislatívneho zboru. Väčšina moci v tejto autoritatívnej monarchii sa koncentruje práve v rukách emira.

12:33

Po počiatočných názorových nezhodách šéfa diplomacie Jana Lipavského a prezidenta Petra Pavla bude mať Česko predsa len nového veľvyslanca v Rusku. Stane sa ním bývalý námestník na ministerstve obrany Daniel Koštoval. Oznámilo české ministerstvo zahraničných vecí.

12:32

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva má informácie, že väčšina z 22 obetí izraelského útoku na budovu na severe Libanonu boli ženy a deti. Uviedol to hovorca OHCHR Jeremy Laurence.

12:30

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj odvolala delegáciu, ktorá mala v Maďarsku diskutovať o protikorupčných opatreniach. Informovala OECD a pripomenula zároveň neschopnosť vlády v Budapešti postupovať podľa prechádzajúcich odporúčaní OECD.

12:29

Pri streľbe na diaľnici neďaleko izraelského pobrežného mesta Ašdod prišla o život jedna osoba. Zranenia utrpeli ďalší štyria ľudia.

12:28

Talianska premiérka Georgia Meloniová ocenila kontroverznú dohodu o posielaní migrantov do Albánska v rámci procesu žiadania o azyl. Podľa jej slov ide o “dobrý príklad” pre ostatné krajiny.

12:26

Indický minister zahraničných vecí Subrahmanjam Džajšankar odcestoval na summit do susedného Pakistanu. Ide o prvú návštevu šéfa indickej diplomacie v tejto krajine za takmer desaťročie.

12:25

V Luxemburgu sa konalo druhé kolo medzivládnej konferencie medzi EÚ a Albánskom. Stretnutie na ministerskej úrovni bolo zamerané na integračný proces a otváranie nových prístupových kapitol.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke huby rastú na pni stromu v lese v pohorí Tribeč pri obci Podhorany v okrese Nitra

Autor: FOTO TASR - Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

René Pavlík

Andrej Valihora

Branislav Čech

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali