Bratislava 19. novembra 2024 (HSP/Foto:Vladimír Ondrejička)
Spisovateľka Dana Križanová uzavrela svoju knižnú trilógiu o tragických príbehoch ľudí z obdobia vládnutia matovičovsko-hegerovskej garnitúry, ktorých osudy poznačili nezmyselné a agresívne uplatňované tzv. pandemické opatrenia
Po Štekajúcich psoch za plotom, Krajinou nad nadvládou bohov vychádza jej nový titul Posledná vlna. Podľa autorky je to jej najsilnejšia kniha o doteraz nepotrestaných zločinoch z obdobia “covidizmu”. Na jej prezentácii v bratislavskom Lozano pube za účasti známych tvárí verejného života uviedla, že k písaniu spomenutých publikácií ju priviedli vlastné skúsenosti ako Slovenky žijúcej v zahraničí, no najmä desivé zážitky iných ľudí, s ktorými sa jej začali zverovať prostredníctvom internetu i počas osobných stretnutí po jej vystúpení na jednom z vtedajších protivládnych protestov.
Verí, že zverejnenie ich príbehov prispeje k potrestaniu zločinov zo spomenutej éry a dotknutým ľuďom, prípadne pozostalým pripadne odškodné od štátu. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok informoval o vytvorení špecializovaného vyšetrovacieho tímu s názvom Covid, ktorý bude skúmať manažovanie pandemických opatrení, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a šafárenie s verejnými financiami.
Najväčie slovenské siete kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus, ktoré majú s 95-percenntým podielom na trhu faktický monopol na Slovensku, predaj novej Križanovej knižky vo svojich kamenných predajniach odmietli. Autorka zdôraznila že ide o jasný prípad cenzúry. S jej názorom sa na prezentácii stotožnil aj publicista a youtuber Juraj Štubniak. “Dnes vás nemusia priamo zakázať, stačí obmedziť predaj,” povedal. Po rozhodnutí spomenutých sietí je autorka nútená svoju knihu distribuovať prostredníctvom internetu, osobným zasielaním na objednávky či predávať na putovných autogramiádach, ktoré pripravuje.
Politický analytik Ján Baránek vo svojom príhovore na prezentácii vyhlásil, že pandemické opatrenia, v dôsledku ktorých zbytočne zomreli desaťtisíce ľudí, sú na území Slovenska najvačším zločinom od 2. svetovej vojny. Podľa neho titul Posledná vlna zdokumentoval čriepky z mozaiky pamäte národa, ktorú je však treba neustále dopĺňať a žiadať spravodlivosť za spomenuté zločiny. “A ak nejaká pološialená novinárka nastolí nové axiómy v humanitných vedách a povie ‘O pravde sa nediskutuje’, odkážme jej, že o zločinoch, ktoré obhajuje, sa diskutovať bude!” poznamenal Baránek narážajúc na známy výrok redaktorky denníka SME Zuzany Kovačič Hanzelovej.
V prezentačnom programe vystúpil aj aktér jedného z príbehov novej knižky – Slovák žijúci v Londýne Milan Horeličan, z ktorého sa následkom zranení po policajnom zásahu na Hlavnej stanici v Bratislave v decembri 2020 stal invalid. Niekoľkí policajti ho brutálne zbili, dokopali i mučili za to, že v priestoroch stanice bežal na vlak bez nasadeného rúška. Zlomili mu pri tom krčné stavce, na základe čoho stratil schopnosť ovládať prsty na rukách, nedokáže chodiť bez barlí, má poruchu reči a bez operácie mu hrozí totálne ochrnutie, po ktorom by skončil ako trvalo ležiaci pacient, odkázaný na cudziu pomoc.
Horeličan podal v súvislosti so svojím prípadom trestné oznámenia, zatiaľ však bez konkrétneho výsledku – voči policajtom, ktorí ho zmrzačili, sa nezačalo nijaké trestné stíhanie. Ako povedal, dokáže odpúšťať, ale “ľuďom, ktorí sú masovými vrahmi, sa odpustiť nedá”, pričom spomenul expremiéra Matoviča, bývalú prezidentku Čaputovú, predsedu lekárskych odborov Visolajského, “infektológa” Sabaku, niekdajšieho hlavného hygienika Mikasa a ďalších. Knihu spolu s Danou Križanovou uviedol do života spevák a hudobník Marián Greksa. “Krstilo” sa netradične – čerstvý výtlačok publikácie o covidovej diktatúre posypali nastrihanými rúškami.