V podobnom duchu uvažuje aj nemecký Spiegel, odvolávajúc sa na internú správu ministerstva obrany. Autori tejto správy dospeli k záveru, že Rusko „podvádza“: keďže na dodávky humanitárnej a zdravotníckej pomoci do Talianska používa lietadlá vojenského letectva – v tomto prípade už nejde o obyčajné, ale o vojenské kontakty dvoch krajín. Nemeckí novinári ruskú pomoc Taliansku a iným krajinám označili za „gýč, klamanie verejnosti a patetickú propagandu“.
„Európa prehráva v PR bitke: počas boja s koronavírusom mechanizmus európskej solidarity začal pracovať s omeškaním a túto medzeru využila Čína a Rusko, ťažiac zo situácie svoje propagandistické dividendy,“ prízvukuje autor článku v nemeckom týždenníku Spiegel.
„Približne 64 tisíc infikovaných, vyše 6 tisíc zomrelo, vyšťavený systém zdravotníctva – v boji s koronavírusom Taliansko potrebuje akúkoľvek pomoc. A tá pomoc prichádza z Ruska: deväť vojenských lietadiel s rúškami, aparátmi umelého dýchania a zdravotníckym materiálom, desiatky odborníkov,“ prízvukuje Spiegel, pripomínajúc rozsah humanitárnej pomoci, ktorá prichádza z Moskvy, pričom autora článku poriadne znechucuje samotný fakt, že Rusko pomáha Taliansku v čase, keď Európska únia nechala túto krajinu napospas a vlastne nevie, čo má robiť sama so sebou. Nemecký novinár konanie Moskvy doslova považuje za agresiu a sa pohoršuje: čo si tá Moskva dovoľuje? Opakuje, že pomoc Ruska je „gýč a klamanie verejnosti…“
„Európski priatelia ponechali Taliansko osamote, ale veď táto krajina požiadala Európsku úniu o dodávky ochranných rúšok ešte koncom februára. Následne Európska komisia sa obrátila na členské štáty únie, aby poslali zdravotnícke zariadenia a materiál do Talianska. Bohužiaľ, na túto výzvu nereagovala ani jedna členská krajina Európskej únie. Taliansky veľvyslanec v EÚ podobné konanie označil za „zlý signál pre európsku solidaritu“, prízvukuje autor článku.
Podotýka, že volanie Talianska o pomoc ako prví počuli v Číne. Pripomína, že v súčasnosti síce pomoc Taliansku poskytujú už aj európski partneri, napríklad Nemecko, ale Taliani už dávnejšie nadobudli dojem, že v období krízy sa krajina nemôže spoliehať na európskych spojencov. „Obrovským kontrastom voči konaniu Európanov je zahalená do pátosu a propagandy podpora z Číny, Ruska a iných krajín, vrátane Kuby,“ pohoršuje sa nemecký novinár. Kritizuje Kubáncov za to, že po príchode do Lombardska 54 lekárov z tejto latinsko-americkej krajiny pózovali pred kamerami s kubánskymi a talianskymi vlajkami.
„Rusko a Čína využili predošlé chyby Európanov v období krízy, vyvolanej koronavírusom, keď členské krajiny Európskej únie zaviedli obmedzenia na obchod so zdravotníckymi tovarmi,“ cituje Spiegel experta rímskeho Inštitútu medzinárodných vzťahov: „Tieto chyby znásobili aj bez toho rozšírený euroskepticizmus, vyprovokovaný európskou krízou a migračnou otázkou,“ dodáva taliansky analytik.
„Táto propaganda môže byť akokoľvek hrubá, v mnohých hlavách sa ukladajú antagonistické obrazy: sú tu činní, pomáhajúci Číňania a Rusi, ale tam sú spomalení, nespoľahliví Európania s ich obmedzeniami na export zdravotníckeho zariadenia a s uzatvorením hraníc,“ bedáka autor článku.
Podotýka, že táto nespoľahlivosť, amaterizmus Európskej únie a pomoc a „propaganda“ Číny a Ruska začali znepokojovať nielen médiá, politikov a niektorých analytikov, ale aj štátne inštitúcie členských krajín Európskej únie. Spiegel sa odvoláva na správu nemeckého ministerstva obrany, v ktorej sa konštatuje: „Keďže sa dodávky zdravotníckych zariadení a lekárov z Ruska do Talianska uskutočňujú vojenskými lietadlami, ide fakticky o kontakty na vojenskej úrovni,“ cituje autor.
Nemecký novinár poukazuje na to, že autorov správy vojenského rezortu trápi „rastúci vplyv dodávok vo sfére zdravotníctva na politiku, v dôsledku čoho v blízkej budúcnosti môžeme očakávať komplikované debaty o vzťahoch Moskvy a Pekingu, ako v Európskej únii, tak aj v NATO.“ Autora článku v nemeckom týždenníku Spiegel straší samotná myšlienka, že Rusko a Taliansko nadviažu priateľské vzťahy: akým smerom by sa potom mala uberať zahraničná politika celej Európskej únie?
Eugen Rusnák