Trumpova administratíva zhoršila diplomatický štatút delegácie Európskej únie v USA.
Vedúci delegácie Európskej únie David O’Sullivan bude teda vystupovať už len ako zástupca “medzinárodnej organizácie” na úrovni veľvyslanca Africkej únie vo Washingtone, ktorým je momentálne Arikana Chihombori Quao.
Hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová k tomu “diplomaticky” povedala: “Chápeme, že došlo k zmene spôsobu vykonávania zoznamu diplomatických priorít americkým protokolom a v súčasnosti diskutujeme s administratívou USA o možných dôsledkoch pre delegáciu EÚ vo Washingtone.” (viac v článku)
Tereza Spencerová vo svojej reakcii na krok USA voči EÚ pripomína, že po nátlaku na firmu Huaweii sa Trump rozhodol sankciovať aj európske firmy, ktoré majú niečo s plynovodom Nord Stream II alebo s Gaspromom. “Nechcú kupovať predražený americký skvapalnený plyn, Amerika im ukáže!”
Vzhľadom na uvedené “svojím spôsobom by sme mali byť za Trumpovu rétoriku aj postoje vďační. Americké administratívy po celé dekády zdôrazňovali “transatlantické partnerstvo” ako základ svojho “strategického partnerstva”, to všetko symbolizované predovšetkým Severoatlantickou alianciou,” vysvetlila.
“A taká rétorika po dekády v skutočnosti len zakrývala realitu, teda fakt, že Európania nie sú pre Američanov rovnocennými partnermi, ale skôr (hoci možno “lepšími”) vazalmi. A na seba sústredený a prostoreký Trump túto realitu dnes len pomenováva nahlas,” dodáva.
Sprencerová preto upozorňuje, že v Európe museli niečo tušiť. A je vraj už aj na čase niečo robiť nie iba čakať, že prípadný Trumpov nástupca obráti všetko opäť na dobré.
“Súčasný Washington, republikáni aj demokrati sú plne sústredení výhradne na Čínu, čoby svojho hlavného konkurenta a priestoru pre nejaké iné myšlienky im v hlavách príliš nezostáva.”
Zdôrazňuje, že je na čase aby sa Európa od Trumpa poučila a začal postupovať rovnako.
“Aj keď, to sa lepšie povie ako urobí, pretože až príliš veľa európskych vlád a politikov v sebe nedokáže nájsť silu vykročiť z pohodlnej role sluhu, ktorý nemusí myslieť sám za seba, k nezávislosti od Washingtonu,” dodáva.
“Lenže taká zotrvačnosť znižuje autoritu vlád a inštitúcií v očiach obyvateľov Európy, rovnako ako je jednou z mnohých príčin súčasnej “nespokojnosti” občanov mnohých európskych krajín, ktorých vlády ďalej odmietajú reprezentovať záujmy a potreby svojich obyvateľov,” prizvukuje Spencerová.
Zdôrazňuje tiež, že hľadanie výhovoriek je pre Európu už nemožné a nastal čas začať sa starať o seba.
“Iste, je možné sa ešte nejakú dobu pozerať inam, omieľať staré a vyprázdnené slogany a pritom si potajomky masírovať profackovanou tvár, v očakávaní ďalšej facky. Žiadne riešenie to v skutočnosti ale nie je. Odkladaný problém sa navyše zvyčajne ešte zväčší ako snehová guľa valiaca sa z kopca. Koniec koncov, slabochov bez vlastného názoru alebo politickej vôle svoje názory presadzovať nemá rád vôbec nikto. Nielen Trump,” dodáva na záver.