Moskva 20. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)
Španielsko už nebude kupovať vakcínu AstraZeneca, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva v rozhovore pre agentúru RIA Novosti
Na ministerstve vysvetlili, že v súčasnej dobe je vakcína od spoločnosti AstraZeneca odovzdávaná iba autonómnym spoločenstvám za účelom “dokončenia očkovania obyvateľov starších ako 60 rokov“. Vo vekovej skupine od 60 do 69 rokov je už 78 % plne očkovaných (95,6 % dostalo jednu dávku), vo vekovej skupine od 70 do 79 rokov je to 97,6 %, nad 80 rokov – 100 %.
Pôvodne sa predpokladalo, že Španielsko nakúpi 31 miliónov dávok vakcíny AstraZeneca, ale kvôli vedľajším účinkom bolo rozhodnuté ju odmietnuť a do krajiny bolo dodaných iba 10,3 miliónov dávok vakcíny; 5 miliónov ľudí dostalo aspoň jednu dávku, obe dávky dostalo 3,9 milióna obyvateľov.
Zostávajúce vakcíny od firmy AstraZeneca budú odovzdané do tretích krajín prostredníctvom COVAX-u (globálny prístup k vakcínam proti covidu-19).
Celkovo je v krajine plne očkovaných 23,4 milióna ľudí, minimálne jedna dávka vakcíny sa podala 29 miliónom pacientov (celkový počet obyvateľov krajiny je 47 miliónov).
Problémy v Južnej Kórei
Južná Kórea považuje vakcínu od firmy AstraZeneca za nebezpečnú pre ľudí mladších ako 50 rokov.
Juhokórejské úrady sa rozhodli zvýšiť vekovú hranicu pre očkovanie ľudí prípravkom AstraZeneca na 50 rokov. Príčinou bola smrť relatívne mladého muža, ktorý zomrel po aplikácii vakcíny.
“Vykonali sme porovnávaciu analýzu rizika trombózy a kumulatívnych výhod vakcíny AstraZeneca a urobili sme príslušné rozhodnutie v prospech zaistenia bezpečnosti našich občanov,” povedala novinárom na tlačovom brífingu Jung Eun Kyungová, riaditeľka Kórejskej agentúry pre kontrolu chorôb.
.
Vysvetlila, že odteraz bude táto vakcína v Južnej Kórei používaná iba pre ľudí vo veku od 50 rokov vyššie. Tí, ktorí už boli očkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca a majú menej ako 50 rokov, dostanú v druhej fáze vakcínu Pfizer.
Predtým bola veková hranica pre aplikáciu prípravku v Kórei 30 rokov. 16. júna však v Južnej Kórei zomrel 30-ročný muž. 27. mája bol počas prvej etapy očkovaný prípravkom AstraZeneca, ale po niekoľkých dňoch mu prišlo zle, 8. júna bol hospitalizovaný, ale nepodarilo sa ho zachrániť. Na základe výsledkov skúmania dospeli juhokórejskí lekári ku konečnému záveru, že existuje priama súvislosť medzi očkovaním prípravkom AstraZeneca a úmrtím.
Prípravok vyvolal trombózu a potom už došlo k úmrtiu. Toto je prvý prípad v Južnej Kórei, kedy bolo priznané, že človek zomrel následkom očkovania. Hoci sú prípady vzniku trombózy pri aplikácii prípravku AstraZeneca extrémne zriedkavé, skutočne k nim dochádza a teraz sa Kórea rozhodla prijať ďalšie opatrenia na ich prevenciu.
Samotný proces všeobecného očkovania v Južnej Kórei zároveň pokračuje bez prerušenia. Podľa údajov k ránu 2. júla bolo 29,9 percent populácie očkovaných aspoň jednou zložkou dvojstupňovej vakcíny a 10 percent bolo plne zaočkovaných proti covidu-19. Očkovanie v krajine začalo 26. februára 2020. Južná Kórea doteraz schválila užívanie štyroch prípravkov, ktoré sú všetky západného pôvodu: AstraZeneca, Pfizer, Janssen a Moderna.