Bratislava 28.augusta 2024 (HSP/ Fox News/ Foto: TASR/AP-John Raoux)
Astronauti spoločnosti SpaceX budú prvými mimovládnymi astronautmi, ktorí sa v rámci misie Polaris Dawn pokúsia o výstup do otvoreného vesmíru. Misia spoločnosti SpaceX bude obiehať až 870 míľ od Zeme, čo je najďalej od skončenia programu Apollo v roku 1972. Správu prináša Fox News
Pokus spoločnosti SpaceX o vôbec prvý súkromný let do vesmíru, ktorý sa uskutoční utorok na budúci týždeň, bude testom priekopníckeho vybavenia v rámci jednej z najrizikovejších misií vesmírnej spoločnosti Elona Muska.
Test vybavenia
Misia Polaris Dawn bude tiež testovať nový, tenší skafander vyvinutý spoločnosťou SpaceX a samotnú vesmírnu loď Crew Dragon. Loď bola ako prvá upravená tak, aby mohla otvárať dvere vo vesmírnom vákuu, čo znamená, že nepotrebuje tzv. prechodovú komoru.
Posádku tvorí podnikateľ – miliardár, vojenský stíhací pilot vo výslužbe a dvaja zamestnanci spoločnosti SpaceX . Všetci uviedli, že sú pripravení v nadchádzajúci utorok odštartovať na palube upravenej lode Crew Dragon a o dva dni neskôr sa vydajú na 20-minútový výstup do vesmíru vo vzdialenosti 434 míľ.
Doteraz sa o prechádzky v prázdnom vesmíre pokúšali len vládni astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vo výške nanajvýš 250 míľ nad Zemou.
Päťdňová misia Polaris Dawn bude pohybovať na oválnej obežnej dráhe, pričom prejde až 118 míľ vo vziadlenosti 870 míľ od Zeme. Ide o najvzdialenejšiu misiu, akú sa ľudia odvážili dosiahnuť od ukončenia amerického mesačného programu Apollo v roku 1972.
Členovia posádkysi oblečú nové, tenké skafandre spoločnosti SpaceX vo vozidle Crew Dragon, ktoré bolo upravené tak, aby mohlo otvárať svoje poklopové dvere vo vesmírnom vákuu – ide o nezvyčajný proces, ktorý odstraňuje potrebu prechodovej komory.
„Posúvajú hranice vo viacerých smeroch,“ povedal v rozhovore astronaut NASA vo výslužbe Garrett Reisman. „Dostávajú sa aj do oveľa väčšej výšky -do prostredia, v ktorom pôsobí oveľa silnejšia radiácia, než v akom sme boli od čias programu Apollo,“ poznamenal.
Posádka
Misiu financoval úspešný podnikateľ Jared Isaacman, zakladateľ spoločnosti Shift4, ktorá sa zaoberá elektronickými platbami. Odmietol povedať, koľko peňazí na misiu vynaložil, ale skromný odhad je, že to bolo viac ako 100 miliónov dolárov.
Pridá sa k nemu pilot vesmírnej misie Scott Poteet, podplukovník amerického letectva vo výslužbe, a zamestnankyne SpaceX – Sarah Gillisová a Anna Menonová, obe vysokopostavené inžinierky spoločnosti.
Pre spoločnosť SpaceX, ktorá je priekopníkom lacných, opakovane použiteľných rakiet a drahých súkromných letov do vesmíru, je misia príležitosťou na rozvoj technológií, ktoré by sa mohli použiť na Mesiaci a na Marse.
Ďaleko mimo ochrannej atmosféry Zeme sa bude testovať elektronika a ochranný plášť vesmírnej lode Crew Dragon a zároveň skafandre. Kľúčový bude prelet cez časti Van Allenovho pásu – oblasti, kde nabité molekuly prúdiace najmä zo Slnka môžu narušiť elektroniku satelitov a ovplyvniť ľudské zdravie.
„Je to ďalšie riziko, ktoré vám nehrozí, keď zostanete len na nízkej obežnej dráhe Zeme a vystúpite na ISS,“ konštatoval astronaut na dôchodku Reisman.
Výstup do vesmíru
Výstup do kozmu programu Polaris sa uskutoční v tretí deň misie, ale príprava sa začne približne 45 hodín vopred.
Celá kabína Crew Dragonu v tvare kvapky bude zbavená tlaku a vystavená vesmírnemu vákuu. Mimo lode sa budú vznášať len dvaja astronauti, ktorí budú k lodi pripútaní kyslíkovým lanom. Celá posádka bude odkázaná zabezpečiť si svoje životné potreby vo svojich skafandroch.
Niekoľko dní pred výstupom do vesmíru posádka začne takzvaný proces „preddýchania“, aby sa kabína naplnila čistým kyslíkom a zo vzduchu sa odstránil všetok dusík.
Ak by sa dusík vo vesmíre dostal do krvného obehu astronautov, mohol by vytvárať bublinky, blokovať prietok krvi a viesť k dekompresnej chorobe, podobne ako u potápačov, ktorí sa príliš rýchlo vrátia na vodnú hladinu.
Posádka bude na monitorovanie vytvárania dusíkových bublín používať ultrazvukové zariadenie. Ultrazvuk je jedným z mnohých nástrojov používaných počas misie na to, aby astronauti poskytli informácie o desiatkach vedeckých experimentov, ktoré neskôr výskumníkom na Zemi poskytnú vzácny pohľad na to, čo čaká astronautov na povrchu Mesiaca alebo inde v hlbinách vesmíru.
„Dáva nám to jedinečnú príležitosť otestovať tieto vesmírne lode v takomto unikátnom prostredí,“ povedal Emmanuel Urquieta, zástupca vedúceho oddelenia pre kozmickú medicínu na internej klinike University of Central Florida.
Dohľad
Zatiaľ čo na bezpečnosť astronautov na misiách NASA prísne dohliada samotná agentúra, na bezpečnosť vesmírnych letov pri súkromných misiách, ako je Polaris, neexistujú v USA žiadne podobné normy ani zákony.
Predstavitelia spoločnosti SpaceX a posádka Polarisu počas pondelkovej tlačovej konferencie uviedli, že naplánovali celý rad nepredvídaných scenárov, ak by sa počas misie niečo pokazilo – napríklad únik kyslíka alebo nezatvorenie dverí poklopu.
Astronaut vo výslužbe Reisman povedal, že pozná posádku Polarisu a verí, že sú pripravení zvládnuť akékoľvek neočakávané nehody.
„Veľa priestoru na chyby tu však nie je,“ dodal.
Prečítajte si tiež :
- X upravuje chatbota v reakcii na varovania o šírení predvolebných dezinformácií
- Astronauti, ktorí uviazli na lodi Statliner sa vo vesmíre ešte zdržia