Praha 1. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Podľa aktuálnej medzinárodnej organizácie Oxfam je spoločný majetok 2 153 svetových miliardárov vyšší ako majetok 4,6 miliardy ľudí, ktorí tvoria 60% svetovej populácie. Tento výsledok na svojej facebookovej stránke zdieľal člen strany SPD Radim Fiala a poskytol svoj názor na problém globálnej nerovnosti
Výročná správa organizácie Oxfam o stave globálnej nerovnosti s názvom Time To Саre (Čas na starostlivosť) bola uverejnená pred 50. svetovým ekonomickým fórom v Davose, na ktorom sa každoročne schádzajú najbohatší a najvplyvnejší ľudia na svete. Okrem iného správa uvádza nasledovné:
- 2 153 miliardárov má väčšie bohatstvo než 4,6 miliardy ľudí
- 22 najbohatších mužov je bohatších než všetky ženy v Afrike dokopy. Podľa OSN žije v Afrike 326 miliónov žien vo veku nad 20 rokov.
- 1% najbohatších ľudí na svete je dvakrát bohatších než 6,9 miliardy ľudí.
- Celkové náklady neplatenej starostlivosti v celosvetovom meradle u žien vo veku 15 rokov a viac, je minimálne 10,8 bilióna dolárov.
- Počet miliardárov sa za posledné desaťročie zdvojnásobil.
“Priepasť medzi bohatými a chudobnými nemôže byť vyriešená bez úmyselných politík zameraných na znižovanie nerovnosti, ale túto politiku prijalo príliš málo vlád,” uvádza sa v správe generálneho riaditeľa spoločnosti Oxfam India Amitabha Behara.
V roku 2019 Oxfam uviedol, že 1% najbohatších ľudí vlastní 50,8% svetového bohatstva.
Oxfam (Oxfordský výbor pre pomoc pri hladomore) bol založený v Oxforde v roku 1942 na pomoc hladujúcim. V súčasnej dobe je to medzinárodné združenie 17 organizácií pôsobiacich vo viac ako 90 krajinách. Cieľom organizácie je riešenie problémov chudoby a súvisiacich problémov po celom svete.
Názor Radima Fialy
Poslanec za SPD zverejnil na svojej facebookovej stránke odkaz na výsledky výročnej správy organizácie Oxfam a obrázok s nápisom “Súčasný systém je kombináciou toho najhoršieho z kapitalizmu a socializmu. Priepasť medzi chudobnými a bohatými sa prehlbuje “. Práve tieto slová citoval vo svojom príspevku.
“Ide o kombináciu neomarxizmu s neoliberalizmom. Tieto dve ideológie sa snúbia v Nový svetový poriadok, “píše Fiala.
Podľa neho je toho klasickou ukážkou miliardár George Soros a naň napojená politička Hillary Clintonová či miliardár Zdeněk Bakala a na neho napojený politik Bohuslav Sobotka.
“Nadnárodné korporácie platia minimálne dane a konajú podľa princípu, privatizácie ziskov a socializácie strát. Českí pracovníci pracujú za bagateľ. Kým ekonomika v ČR dosiahla 85 percent výkonu krajín na západe, českí pracovníci dostávajú len 40 percent toho čo pracujúci na západe. Babišova vláda podporuje veľký biznis a malých podnikateľov dusí, “uvádza politik.
Fiala alarmuje: “Daňová záťaž sa v súčasnosti čoraz viac presúva na stredné triedy, ktorá na jednej strane musia dotovať nadnárodné korporácie (ktoré dostávajú investičné stimuly, daňové prázdniny a vyhýbajú sa plateniu daní) a v ich prospech pracujúcich byrokratov, neziskovky a politikov, a na strane druhej musia dotovať aj vrstvu neprispôsobivých parazitov, ktorí nepracujú a pracovať nechcú. ”
Existuje cesta z tejto situácie? Podľa Fialu by riešením bolo vyššie zdanenie nadnárodných korporácií a podpora českými občanmi vlastnených firiem, ktoré neodvádzajú svoj zisk do cudziny.
“Ďalej je nutné výrazne daňovo uľaviť pracujúcim rodinám s deťmi,” dodal na koniec Fiala.