„V zmluve je klauzula, podľa ktorej má ministerstvo platiť len za tie školy, ktoré budú naozaj pripojené, respektíve ktorých pripojenie si od Swanu písomne objedná. Ministerstvo by teda podľa nás malo poskytnúť ušetrené finančné prostriedky tým školám, ktoré si už kvalitnejšie a dostupnejšie internetové pripojenie zabezpečujú sami,“ navrhuje M. Sopko.
Podľa Sopka taktiež nie je isté, či je centralizovaný nákup pripojenia pre všetky školy na Slovensku technicky a finančne najefektívnejšie riešenie. „Máme ešte väčšie pochybnosti, pretože analytický materiál o výhodnosti sa utajuje a odborná verejnosť sa k nemu nemôže vyjadriť,“ upozorňuje poslanec Sopko, podľa ktorého takisto ministerstvo šíri falošnú predstavu o tom, že tak ako pri vlakoch a obedoch zadarmo bude tento bezplatný internet veľkou výhodou, ktorá odbremení školu od všetkých starostí. „Už aj dnes si však zodpovedné školy vedia samy najlepšie vybrať poskytovateľa internetového pripojenia. Viacero dodávateľov na lokálnej úrovni, ktorí dokážu miestnej škole poskytnúť pripojenie za podstatne nižšie ceny, než je priemer pri zapojení všetkých 6700 škôl,“ pokračuje Sopko.
„Ak sa chce ministerstvo angažovať v oblasti zabezpečenia kvalitných IT služieb pre školy, nech stanoví kritéria, ktoré by jednotliví regionálni poskytovatelia mali spĺňať,“ vyjadril sa M. Sopko a dodal: „Zároveň nech zainvestuje buď do odmeny alebo kvalitných školení pre správcov školských sietí, ktorí sú často nadšencami a školy ich dnes nemajú ako spravodlivo ohodnotiť za ich prácu.“
Redakciu informoval Matúš Bystriansky, hovorca OĽaNO.