Kozmická sonda NASA New Horizons preletela v skorých ranných hodinách nového roka (cca 5.30 hod. GMT) okolo Ultima Thule a urobila tak niekoľko snímkov z doteraz tajomného Kuiperovho pásu, čo je oblasť prvotných objektov, ktoré môžu byť kľúčom k pochopeniu pôvodu Slnečnej sústavy.
“Blahoželáme tímu New Horizons spoločnosti NASA, laboratóriu aplikovanej fyziky Johna Hopkinsa a Southwest Research Institute za ďalšiu historickú chvíľu. Okrem toho, že je prvý, kto skúmal Pluto, dnes New Horizons odletela k najďalej vzdialenému objektu, ktorý bol kedy navštívený kozmickou loďou, a stala sa prvou, ktorá priamo preskúmala objekt, ktorý obsahuje zvyšky od narodenia našej Slnečnej sústavy,” vyhlásil administrátor NASA Jim Bridenstine.
Zhotovené snímky sondy New Horizons zo vzdialenosti len 3500 kilometrov od Ultimy ukázali, že teleso môže mať tvar podobný bowlingovému kolíku s rozmermi približne 32 x 16 kilometrov. Ďalšou možnosťou môže byť, že ide až o dva objekty obiehajúce navzájom okolo seba. Získané údaje už pomohli zistiť aj to, že pozorovaný objekt sa točí ako vrtuľa, no jeho rotačná lehota sa ešte neurčila.
Vedci sú jednotne nadšení z toho, čo sa im podarilo. “Dosiahnutie Ultima Thule vzdialenej 6,5 miliárd kilometrov je neuveriteľným úspechom. Je to náš najlepší prieskum,” skonštatoval Adam L. Hamilton, prezident a generálny riaditeľ Southwest Research Institute v San Antoniu, s tým, že “týmto sa začína písať učebnica o Plute a o Kuiperovom páse”.
Portál Phys.org dodáva, že sonda sa dostala ešte asi o viac ako 1,5 miliardy kilometrov za Pluto, pričom jej rýchlosť bola vyše 50-tisíc kilometrov za hodinu.
Vedúci planetárny vedec v misii New Horizons Alan Stern povedal, že Ultima Thule je unikátny práve tým, že je pozostatkom z prvých dní Slnečnej sústavy a môže poskytnúť odpovede na pôvod iných planét.
“Objekt je v takom hlbokom zmrazení, že je úplne zachovaný od jeho pôvodnej formácie. Všetko, čo sa dozvieme o Ultime – od jej zloženia až po jej geológiu, ako bola pôvodne zložená, či má satelity a atmosféru a podobné veci – nás učí o pôvodných formovacích podmienkach objektov v Slnečnej sústave,” vysvetlil Stern.
Ultima Thule bola objavená v roku 2014 pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu. Pomenovaná bola podľa mýtického ďalekého severného ostrova, o ktorom sa zmieňovala stredoveká literatúra a kartografia.
Sonda New Horizons bude v nasledujúcich dňoch a mesiacoch pokračovať v sťahovaní obrázkov a ďalších údajov, čím bude nadväzovať na začatú misiu prakticky od roku 2006, kedy jej cieľom bolo preskúmať vtedy ešte “planétu” Pluto. Teraz sa prieskum zameriava na oblasť Kuiperovho pásu, čo by malo trvať aspoň do roku 2021.