Litva 20. decembra (HSP/Foto:TASR)
Školáci v Litve si zrejme čoskoro začnú zvykať na to, že rodičmi už nemusí byť len otec a matka. Rozruch vzbudilo, keď sa v nových elektronických žiackych knižkách objavili názvy rodič I a rodič II. Európska únia takýto krok víta, zatiaľ čo verejnosti sa to príliš nepáči. Informáciu priniesol spravodajský portál iDnes.cz.
Zažité samozrejmosti sa pomaly menia. A to aj tak základné, ako sú názvy pre oboch rodičov. Elektronické žiacke knižky, ktoré práve zaviedli litovské školy, namiesto doterajšieho označenie “otec” a “matka” používajú radšej neutrálne výrazy “rodič I” a “rodič II” – presne tak, ako to odporúča Európska komisia, ktorá staré delenie na otca a matku považuje za sexistické.
V stále pomerne konzervatívnej Litve to však vzbudilo búrlivé ohlasy. Niektorí ľudia v drobnej zmene formulára cítia útok na tradičnú rodinu. “Manželstvo medzi mužom a ženou je pre nás oveľa prirodzenejšie,” povedal člen Litovského rodičovského fóra Renaldas Janciauskas pre rt.com. “Neviníme z toho páry rovnakého pohlavia, ktorým sa to môže zdať normálne. Otázkou je, či môžu homosexuáli vnútiť svoje vnímanie aj celej spoločnosti.“
Už raz pritom rovnaká debata v Litve prebehla. Nedávno zaviedla pojmy rodič I a II kancelária starostu Vilniusu, ktorá v tejto podobe vydala formulár na registráciu dieťaťa do škôlky. Kvôli verejnému pobúrenie ho potom musela stiahnuť. “Jednoducho som nemohla rozoznať, do ktorej kolónky vlastne patrím. Či som rodič I, alebo rodič II ,“ citoval jednu z matiek portál Delfi .
Cez mediálny rozruch sa však rovnaká téma znovu vrátila na pretras. Nové žiacke knižky začalo používať okolo 500 škôl. A hoci šéf firmy, ktorá softvér vyvinula, tvrdí, že verzia programu ešte nemusí byť konečná, trend je pomerne jednoznačný.
Už v roku 2010 odporučila Európska únia členským štátom, aby vynechali výrazy otec a matka z oficiálnych dokumentov. Podľa nej podnecujú sexizmus. Teraz sa výzvou začínajú riadiť aj úrady v Litve a to aj napriek tomu, že parlament sa pred pár dňami ohradil proti ďalšiemu uznesenie EÚ, ktoré ide proti duchu konzervativizmu.
zf