Matovič v utorok večer zdieľal krátky status v ktorom okrem iného napísal, že pozval na stretnutie ľudí, ktorí sa predlhé roky cítili menejcenní:
„Na ceste domov po dni, na ktorý som hrdý. Dohodol som jednu skvelú vec, o ktorej sa čoskoro dozviete … a pozval som na veľké priateľské stretnutie ľudí, ktorí sa predlhé roky cítili menejcenní … a o tom sa (zrejme) tiež dozviete, niekedy.“
K včerajšiemu stretnutiu sa vyjadrila aj maďarská mimoparlamentá strana Maďarské fórum, ktorá uvítala postoj premiéra a tiež členov vlády SR, ktoré prezentovali na priateľskom stretnutí.
„Považujeme to za priateľské gesto smerom k najpočetnejšej – maďarskej menšine. Túto krajinu tvoríme spoločne aj s ďalšími tu žijúcimi autochtónnymi menšinami. Naša minulosť a aj naša budúcnosť je spojená s územím Slovenska, a preto chceme byť rovnocennými občanmi aj z pohľadu preambuly Ústavy.
Ak teda pán premiér a jeho vládna koalícia, ktorá má ústavnou väčšinou v parlamente, myslel svoje slová úprimne a vážne, tak ho prosíme, aby nepremárnil politickú šancu a zmenil text preambuly Ústavy z „My, národ slovenský“ na „My , občania Slovenskej republiky“,“ uviedla strana v krátkom stanovisku.
Ako ďalej k tomu informuje poslanec KDŽP Tomáš Taraba, na stretnutí, ktoré viac premiér nešpecifikoval, mali predstavitelia Maďarov žiadať v memorande vytvoriť akoby štát v štáte. A to, že premiér avizuje, že tí, čo sa cítili dosiaľ menejcenní, už sa tak nebudú cítiť, niečo možno naznačuje:
“Premiér Matovič sa na Bratislavskom hrade stretol s predstaviteľmi SMK, ktorí mu predložili klasický iredentistický plán, ktorý nemá nič spoločné s dobrým nažívaním medzi Slovákmi a Maďarmi, ale ide o snahu provokovať. V odovzdanom dokumente sa ako vízia a požiadavka píše, že žiadajú de facto štát v štáte. Z akého dôvodu Matovič legitimizuje takéto extrémistické názory? Uznajte z tohto textu:
„Uznanie Maďarov za svojbytný politický národ v rámci Slovenska. Vytvorenie Maďarského okolia, ktoré by spravovali Maďari prostredníctvom svojich volených zástupcov. Jazyková požiadavka, aby sa v úradoch, na súdoch ako úradný jazyk používala maďarčina. Jedna, slobodná, konštitucionálna vlasť a v nej sloboda, rovnosť a bratstvo národov!” doslova sa píše v memorande,” upozorňuje poslanec Taraba.
Na premiérov status dnes zareagoval na sociálnej sieti László Sólymos, ktorý Matovičovi odkázal, že nie je menejcenný. „Neviem ako sú na tom ostatní, ktorí boli včera pozvaní na stretnutie Dňa Spolupatričnosti Maďarov, ktoré organizoval premiér Matovič, ale ja sa cítim rovnocenným a rovnoprávnym občanom tejto krajiny.“
Ak chce premiér naprávať pocit menejcennosti Maďarov, o ktorom píše v statuse, mal by tak podľa Sólymosa robiť skutkami a nie „polovtipným príhovorom”. „Zmenou preambuly ústavy, nápravou zákona o dvojitom občianstve, dobrým menšinovým zákonom a pokračovaním v rozvoji našich regiónov. Zatiaľ sa mu darí najmä urážať a rozdeľovať,” dodal.
Tatiana Stará