Bratislava 10. septembra 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Aktualizované 10. septembra 12:54
Bombové hrozby na školách, letiskách či úradoch sú kybernetickým útokom. Po rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu to v utorok vyhlásil policajný prezident Ľubomír Solák. Výbor o téme rokoval v utajenom režime. Ľudia sa podľa šéfa polície môžu cítiť bezpečne
“Ja som informoval výbor o aktuálnom stave vyšetrovania. To, čo mi teda možnosti dovoľujú, s tým, že bližšie by som sa nevyjadroval,” vyhlásil policajný prezident.
.
Solák dodal, že na Slovensku v utorok neboli nahlásené hrozby. Zdôraznil, že polícia rieši oznamy a incidenty, nie je garantom kybernetickej ochrany daných objektov. Na komplexnej ochrane sa musia podieľať aj ďalšie bezpečnostné zložky štátu.
Policajný prezident neodpovedal na otázky o medializovaných informáciách o komunikácii s údajným autorom hrozieb. “K tomu sa nebudem vyjadrovať,” odpovedal na otázku, či slovenská polícia s autorom hrozieb komunikuje. Solák to odôvodnil prebiehajúcim vyšetrovaním.
Predseda výboru Tibor Gašpar (Smer-SD) potvrdil, že policajný prezident poslancov informoval o prebiehajúcich procesoch vo vyšetrovaní. Solák podľa neho priblížil detaily vyšetrovania. “Ak niekto tvrdí, že by teraz nebol spokojný s poskytnutou informáciou, tak nehovorí pravdu,” vyhlásil.
Gašpar konkretizoval, že do objasňovania hrozieb sú zapojené viaceré bezpečnostne zložky štátu. Spomenul napríklad Národný bezpečnostný úrad či Národné bezpečnostné analytické centrum. Slovenské orgány podľa neho spolupracujú so zahraničnými inštitúciami.
Poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) si myslí, že takéto hrozby sú prejavom hybridnej vojny. “Česká republika zverejnila informácie, že tieto útoky pravdepodobne prichádzajú z Ruskej federácie, tuto sme o tom mali diskusiu. Pochádzajú z iného časového pásma, ale teda akože nebolo to ani potvrdené, ani vyvrátené,” vyhlásil Krúpa.
Dodal, že na Slovensku chýba strategická komunikácia a vysvetľovanie občanom, čo hybridné hrozby a kybernetické útoky sú. Hybridným hrozbám sa podľa Krúpu štát nedokáže postaviť.
Únia miest Slovenska: Mestá pracovali na materiáloch pre riešenie krízových situácií v školách
Mestá, ako zriaďovatelia základných škôl, pracovali na materiáloch pre riešenie krízových situácií v školách v rámci vlastných kapacít. Tiež v spolupráci so zástupcami mestskej polície, štátnej polície aj prokuratúry. Tieto dokumenty si mestá navzájom zdieľali pre ďalšiu spoluprácu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Únie miest Slovenska (ÚMS) Daniela Piršelová v súvislosti s bombovými hrozbami na školách.
“Tento problém zažívame opakovane už od predošlého školského roka. ÚMS iniciovala koncom januára 2024 rokovanie s Ministerstvom vnútra SR, kde sme, na úrovni štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej, ponúkli spoluprácu pri vytvorení spoločného postupu a manuálu pre riešenie krízových situácii na školách,” poznamenala Piršelová s tým, že mestá urobili všetko, čo bolo v ich silách. Riaditelia škôl a školy sa podľa nej v rámci možnosti na tieto udalosti formálne pripravili.
Ako priblížila, napríklad mesto Trnava priamo usmernilo riaditeľov, ako v takýchto prípadoch postupovať. “Usmernenie bolo stručné a prehľadné, vďaka čomu nemuseli školy študovať množstvo materiálov, a riadili sa základnými krokmi,” podotkla. Išlo podľa nej napríklad o kontrolu všetkých e-mailov, uzavretie školy a zamedzenie prístupu do budovy iným osobám ako žiakom a zamestnancom, dôkladnú kontrolu dochádzky žiakov v triedach, prípravu zoznamu žiakov s kontaktnými údajmi na zákonných zástupcov v tlačenej a elektronickej forme, oboznámenie zamestnancov s možnosťou núdzovej evakuácie v prípade potreby a ďalšie.
Hovorkyňa doplnila, že viaceré mestá taktiež zorganizovali školenia pre riaditeľov škôl v oblasti kritických situácií, ktoré sa v školskom prostredí vyskytli. Ako príklad uviedla požiare, napadnutie zbraňou, evakuáciu či šikanu. V rámci školení bol podľa jej slov predstavený manuál na riešenie jednotlivých situácií, v ktorých bol špecifikovaný odporúčaný postup riešenia v súlade s planou legislatívou na území SR.
Viacerým slovenským školám prišiel počas minulého týždňa výhražný e-mail s bombovými vyhrážkami. V danej veci je vedené trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Páchateľovi hrozí v prípade preukázania viny trest odňatia slobody až do výšky 25 rokov, prípadne výnimočný trest na doživotie.
Prečítajte si tiež:
- Ukrajina vyjadrila sklamanie z výrokov Fica
- KDH chce navrhnúť Františka Mikloška ako kandidáta na predsedu parlamentu
- Poverenému šéfovi parlamentu Petrovi Žigovi zastavili trestné stíhanie