Brusel 20. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg končí vo funkcii. Na tom by nebolo nič zlé, veď všetko raz začína a všetko raz končí, konštatuje generál Jozef Viktorín (Republika). Jeho status prinášame v plnom znení
Mňa skôr zaujíma jeho vyjadrenie, že do mieru treba investovať. A to mi v súčasnej dobe vyznieval výrazne nevhodne. On tu investíciu totiž vníma cez výdavky na obranu. A tie sa už dnes väčšinovo u členských štátov blížia k 2 % HDP. Ako zdôraznil, výdavky sa musia zvýšiť ešte viac lebo NATO musí byť pripravené na prípadné hrozby z Ruska a Číny.
Je jasné, že u GT opäť chýba sebareflexia v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Iba sa opakuje, že aliancia sa nebude angažovať. Zabudol však pri tom, že už sa angažuje. Angažovanosť jednotlivých štátov do konfliktu a to formou dodávky zbraní, munície, vojenských poradcov a financií je totiž absolútne v rozpore s jeho hrdinským tvrdením.
Je to pre mňa taký západniarsky alibizmus, ktorý je jednoducho súčasťou aliancie a je tam zakorenený zaužívaný. Heslo my nič my muzikanti platí v prípade aliancie a Stoltenberga dvojnásobne. To, že za mier treba platiť ma prekvapilo. To, že toto povedal GT aliancie je iba tou pomyslenou čerešničkou v celom procese.
Zbrojte, kupujte zbrane a nové technológie toto je podľa Stoltenberga mier.
Podľa mňa je to však iba vypaľovanie jednotlivých štátov na základe tzv. vyššieho princípu. Aj toto ukazuje, ako je potrebné na slovenskej vnútropolitickej scéne strategicky sa zamýšľať nad tým, čo bude, keď aliancia ako ju poznáme, fungovať nebude. Za bezpečnosť občanov Slovenska bude totiž vždy zodpovedať vláda. Naša vláda a nie nejaká medzinárodná organizácia. Špeciálne taká, pre ktorú s našimi vojenskými kapacitami sme v prípadnom väčšom vojenskom konflikte iba obetnými baránkami.
Prečítajte si tiež:
- Putin má na stole najmenej tri akčné plány proti NATO na jeho území. NATO bude musieť čeliť zbraniam, o ktorých ani nevie
- Západ čaká na Ukrajine strategická porážka