Washington 20. augusta 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, File, TASR/AP – Susan Walsh)
Spojené štáty americké a tamojší prezident Joe Biden mali presné informácie o tom, čo sa stane po stiahnutí americkej armády z Afganistanu. Snaží sa ale zbaviť zodpovednosti. Vyhlásil to bývalý šéf protiteroristickej jednotky CIA pre južnú a juhozápadnej Ázii Douglas London
Politické vedenie krajín NATO, ktoré sa v posledných dňoch horúčkovito snaží evakuovať z Kábulu svojich občanov a miestnych spolupracovníkov, tvrdí, že nikto nemohol tušiť, ako rýchlo sa bezpečnostná situácia v Afganistane zhorší. Douglas London, ktorý do roku 2019 pôsobil v americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA), ale tvrdí, že to nie je pravda.
“Rozhodnutia, ktoré urobil Trump a schválil Biden, rýchlo stiahnuť americké sily, prišlo napriek varovaniu, ktoré predpovedalo výsledok, ktorého sme dnes svedkami,” napísal London na stránkach portálu Just Security.
“Bolo vyhodnotené, že afganské sily kapitulujú v priebehu niekoľkých dní za podmienok, ktorých sme svedkami (…),” podotkol bývalý spravodajca.
Podľa neho CIA pripravila pre americkú exekutívu niekoľkých scenárov vývoja udalostí v krajine. Prvý scenár predpokladal stiahnutie amerických vojakov, pričom by si Spojené štáty ponechali v Afganistane zhruba päťtisíc vojakov a spravodajské základne. Ďalšou možnosťou bolo nechať v krajine 2,5 tisícky vojakov na väčších vojenských základniach.
Ak by USA podľa neho nechali v krajine päť tisíc vojakov, tak by sa centrálna vláda v krajine udržala aspoň jeden až dva roky. Vplyvy menšie vojenskej prítomnosti bolo ťažké odhadnúť, ale USA by mohli flexibilne reagovať na situáciu v prípade jej zhoršenia.
Ďalšou možnosťou bolo zanechania amerických vojakov v Kábule a jeho najbližšom okolí. To by aspoň umožnilo americkej armáde logistický pomáhať afganským ozbrojeným silám.
“Avšak, bez akejkoľvek americkej vojenskej a spravodajskej prítomnosti mimo veľvyslanectva v Kábule a za vojenské a propagandistickej ofenzívy Talibanu spravodajská komunita varovala, že vláda, ktorá bola podrytá krehkým vzťahom (prezidenta Ašrafa) Ghaního k svojim vlastným národným partnerom, sa zrúti počas niekoľkých dní. Čo sa tiež stalo,” píše London.
Americké politické vedenie si podľa neho veľmi dobre uvedomovalo, že Taliban vytvoril paralelnú “tieňovú vládu” a spoľahlivé komunikačné kanály a straší naprieč Afganistanom, a dokonca aj s vládnymi úradníkmi, s ktorými ich spájajú rodinné väzby. Úspech Talibanu podľa neho spočíva ani nie v ozbrojenom boji, ako skôr vo vyjednávaní a korupcii, čo má byť pre Afganistan tradičné.
Ďalej za afganský debakel viní Ghaní neochotu kúpiť podporu miestnych vodcov a poľných veliteľov a likvidáciu “súkromných armád”, ktoré by mohli Talibanu vzdorovať.
Samotné vyhlásenie Bidena o tom, že sa afganská vláda rozpadla rýchlejšie, ako by to mohol niekto tušiť, označil bývalý spravodajca za “v lepšom prípade zavádzajúce”. Podľa neho situácia v Afganistane nie je výsledkom zlyhania spravodajských služieb. Tvrdenie politikov o opaku je len snaha zbaviť sa zodpovednosti.
London vo svojom článku o sebe tvrdí, že do roku 2019, kedy odišiel do výslužby, bol zodpovedný za vyhodnocovanie situácie v Afganistane pre potreby vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Počas prezidentskej kampane pôsobil ako dobrovoľník protiteroristickej pracovnej skupiny kandidáta Joea Bidena.
O tom, že bezpečnostná situácia v Afganistane po stiahnutí spojeneckých vojsk sa nečakane zhoršila, hovorili aj český premiér Andrej Babiš (ANO) a minister zahraničia Jakub Kulhánek (ČSSD). Prezident Miloš Zeman sa staval proti stiahnutiu vojenských síl z Afganistanu.